PZPN podjął decyzję w sprawie Stali Mielec. Nie będzie walkowerów!

2 lata temu PZPN podjął decyzję w sprawie Stali Mielec. Nie będzie walkowerów!

Polski Związek Piłki Nożnej wystosował komunikat w sprawie Borisa Milekicia, reprezentującego barwy Stali Mielec.

Przypominamy, że przed paroma dniami „Katowicki Sport” ujawnił, że pierwszoligowy zespół mógł zostać ukarany siedmioma walkowerami za to, że w ich barwach występował Boris Milekić.

Serbski obrońca trafił do polskiego klubu przed rozpoczęciem rundy wiosennej i od 6 stycznia przebywał na terenach Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem, zawodnik mógł bezkarnie przebywać na terytoriach państw członkowski przez trzy miesiące, aby przedłużyć ten okres musiał go zalegalizować w ciągu kolejnych 15 dni.

Według gazety, sam zainteresowany oraz włodarze Stali nie podjęli żadnych kroków, aby dopełnić stosownych formalności. Tym samym zawodnik od 21 kwietnia nie ma formalnie prawa do przebywania w Polsce.

Od tego czasu ekipa z Mielca, ze wspomnianym piłkarzem w składzie, rozegrała dokładnie siedem spotkań, w których zdobyła dziewięć punktów i zapewniła sobie pewne utrzymanie na zapleczu elity. W jednym z nich „Biało-Niebiescy” dość niespodziewanie pokonali Miedź (2:1), która teraz poczuła okazję na weryfikację wyniku na walkower, który pozwoliłby im awansować na drugie miejsce w ligowej tabeli.

Włodarze zespołu z Legnicy złożyli pismo w tej sprawie do Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w ekspresowym tempie przyjrzał się całej sprawie i postanowił oddalić wniosek Miedzi, a także nałożyć karę finansową na Stal oraz usunąć Borisa Milekicia z listy zawodników uprawnionych do gry w pierwszoligowych rozgrywkach.

Treść komunikatu PZPN

1. Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN odrzuciła, ze względów formalnych, protest klubu Miedź Legnica w sprawie meczu 31. kolejki Nice I ligi Miedź Legnica Stal Mielec, rozegranego 17 maja 2017 roku.

Protest został złożony w dniu 31 maja, tj. 14 dni po meczu. Zgodnie z postanowieniami regulaminu, protest w sprawie zawodów musi być złożony w ciągu 48 godzin po meczu.

2. W związku z doniesieniami medialnymi, wskazującymi na możliwość braku uprawnienia zawodnika Borisa Milekicia do udziału w meczach I ligi (w tym w meczu Miedź Legnica Stal Mielec), Departament Rozgrywek Krajowych przeprowadził analizę przepisów związkowych, regulujących kwestię udziału w rozgrywkach zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej.

Z analizy stanu faktycznego sprawy i przepisów związkowych, regulujących przedmiotową kwestię, wynika, iż udział zawodnika w meczach po zakończeniu okresu legalnego pobytu w Polsce nie stanowi podstawy do weryfikacji meczu jako walkower, o ile został on wcześniej uprawniony do gry, na podstawie prawidłowo złożonej dokumentacji, a uprawnienie nie zostało później zawieszone lub wstrzymane.

Jednocześnie, mając na uwadze naruszenie przez klub Stal Mielec przepisów PZPN, polegające na nieprzekazaniu organowi prowadzącemu rozgrywki informacji o zakończeniu okresu legalnego pobytu zawodnika w Polsce, Departament Rozgrywek Krajowych PZPN wystąpił do Komisji Dyscyplinarnej PZPN o nałożenie sankcji na klub.

Zgodnie z postanowieniami Uchwały nr IX/140 i regulaminu rozgrywek I ligi, opisane wyżej przewinienie nie może stanowić podstawy do weryfikacji zawodów jako walkower przez organ prowadzący rozgrywki. Może natomiast stanowić podstawę do wystąpienia o nałożenie na klub sankcji dyscyplinarnej.

3. W związku z nieprzekazaniem przez klub Stal Mielec dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu w Polsce zawodnika Borisa Milekicia, jego uprawnienie do udziału w rozgrywkach I ligi zostało wstrzymane.ŹRÓDŁO
PZPN
TAGI: PZPN Polska FKS Stal Mielec
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.