22-letni piłkarz Manchesteru City zakończył karierę

rok temu 22-letni piłkarz Manchesteru City zakończył karierę

Po zdiagnozowaniu poważnej choroby serca, Sinan Bytyqi, dobrze rokujący młody piłkarz Manchesteru City, kończy karierę piłkarską i zostanie skautem „The Citizens”.

Bytyqi trafił do Manchesteru w wieku 17 lat z młodzieżowego zespołu austriackiego AKA Admira Wacker Mödling. Skauci angielskiego klubu wypatrzyli go podczas meczu austriackiej młodzieżówki. 22-latek mieszkał w tym kraju od najmłodszych lat, choć urodził się na terenie byłej Jugosławii. Niedługo po jego urodzeniu rodzina Bytyqiego zbiegła z terenów, na których trwała wojna, i osiedliła się w Austrii.

Piłkarski rozwój zawodnika o bałkańskich korzeniach zahamowała poważna kontuzja, której doznał w 2015 roku gdy przebywał na wypożyczeniu w holenderskim Cambuur. Po odzyskaniu pełnej sprawności został znów wysłany do Holandii, aby się ogrywać, tym razem do Go Ahead Eagles. To tam dowiedział się, że rutynowe testy w Manchesterze wykazały pewne problemy.

Okazało się, że młody piłkarz cierpi na kardiomiopatię przerostową. Jak sam mówi, już wcześniej był świadom, że jego serce nie jest w pełni zdrowe, jednak tę chorobę można zdiagnozować dopiero u dorosłej osoby. Bytyqi usłyszał, że kontynuowanie kariery piłkarskiej podniesie ryzyko nagłego zatrzymania akcji serca z jednego do czterech procent.

Klub z Etihad Stadium długo trzymał chorobę Bytyqiego w tajemnicy. Od diagnozy minął już rok - zawodnik postanowił zakończyć karierę. „The Citizens” nie zapomnieli jednak o swoim wychowanku, któremu kiedyś Josep Guardiola osobiście przekazywał słowa wsparcia i informację, że regularnie obserwuje jego postępy na wypożyczeniu. Austriakowi zaoferowano pracę jako skaut, oddelegowany do wypożyczonych zawodników - obowiązki na tym stanowisku zaczął pełnić na początku listopada.

- Jestem wdzięczny Manchesterowi. Może ze dwa na dziesięć klubów by się tak zachowało. Dziękuję za danie mi szansy. Według granie w piłkę to najlepsza praca na świecie, ale drugim najlepszym zajęciem jest dostawanie pieniędzy za oglądanie jej. Jako skaut oglądam zawodników, dostarczam raporty i wspieram tych piłkarzy - powiedział były ofensywny pomocnik lub skrzydłowy.

Bytyqi dla zespołu U-23 Manchesteru City zdążył rozegrać 51 spotkań, strzelając dziewięć bramek i zaliczając 12 asyst. W holenderskiej Eredivisie z kolei zanotował dwie asysty w 12 meczach. Był też młodzieżowym reprezentantem Austrii, a w 2016 roku zasiadł nawet na ławce rezerwowych w trzech meczach reprezentacji Kosowa w kwalifikacjach Mistrzostw Świata (przeciwko Finlandii, Chorwacji, Ukrainie). Ostatni raz na boisku pojawił się w połowie października 2016 roku - w meczu ligowym Go Ahead Eagles z Utrechtem.ŹRÓDŁO
Daily Mail
TAGI: Sinan Bytyqi Kosowo Austria Manchester City FC Anglia Koniec kariery
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.