Blatter o Katarze: Być może popełniliśmy błąd

5 lat temu
Sepp Blatter | fot. fifa.com

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Sepp Blatter po raz pierwszy oświadczył, że przyznanie Katarowi prawa organizacji mistrzostw świata w 2022 roku mogło być błędem.

Blatter jednocześnie podkreślił zaangażowanie w przeniesienie turnieju na okres zimowy w celu uniknięcia piekących letnich upałów. W połowie roku na Bliskim Wschodzie temperatura sięga nawet do 50 stopni Celsjusza.

Pomysł, aby turniej w Katarze odbył się w czasie europejskiej zimy wzbudza wiele negatywnych komentarzy. Przeprowadzka turnieju na okres zimowy ma ogromne konsekwencje dla lig zawodowych w Europie, ale także i dla nadawców telewizyjnych.

The European Clubs Association, koalicja 207 największych klubów w Europie, spotyka się dziś w Genewie, aby omówić ten problem. Wiceprezes Milanu, dyrektor Umberto Gandini, uważa, że opcja zaakceptowania zimowego terminu jest "niemal nieunikniona".

- Finałowy turniej o mistrzostwo świata to największe, właściwie jedyne wydarzenie globalne FIFA. Kim my – Europejczycy - jesteśmy, żeby żądać, aby ta impreza zaspokoiła potrzeby głównie mieszkańców Starego Kontynentu?  Nie możemy automatycznie dyskryminować kraje, które leżą na południe od równika - powiedział Blatter.

- Najwyższy czas, aby Europa zrozumiała, że nie rządzi światem. Musimy zaakceptować fakt, że futbol przestał być sportem tylko Europy i Ameryki Południowej. Stał się globalny, co tydzień piłką emocjonują się miliardy ludzi w każdym zakątku świata – podkreślił Szwajcar.

Prezydent światowej federacji ma nadzieję, że Komitet Wykonawczy FIFA zgodzi się z jego propozycją, aby mundial na Bliskim Wschodzie został rozegrany zimą. Blatter zdradził także, że turniej odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie i grudniu 2022, a nie styczniu i lutym tego roku, z powodu uniknięcia starcia z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 2022 roku.

Katar jest najmniejszym krajem, któremu przyznano organizację piłkarskich mistrzostw świata. W wyścigu o prawo bycia gospodarzem pokonał Koreę Południową, Japonię, Australię i Stany Zjednoczone. MŚ 2014 roku odbędą się w Brazylii, a w 2018 roku mundial zorganizuje po raz pierwszy w historii Rosja.ŹRÓDŁO
The Guardian
TAGI: Sepp Blatter FIFA Mistrzostwa świata Katar
KOMENTARZE (
0
)
FACEBOOK:
REKLAMA:

Page generated in 0.0045 seconds.

| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.