Dziennikarze lubią Ribéry'ego, czyli jak głosowano w plebiscycie na najlepszego piłkarza roku

5 lat temu
Cristiano Ronaldo najlepszym piłkarzem roku na świecie | Fot. FIFA

Gala FIFA Ballon d'Or w Zurychu dobiegła końca. Najlepszym piłkarzem 2013 roku został Cristiano Ronaldo. Chwilę po ogłoszeniu werdyktu, FIFA przekazała listę z wyborami wszystkich tych, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Gala FIFA Ballon d'Or w Zurychu to najważniejsze piłkarskie wydarzenie stycznia. To podczas niej podsumowany zostaje zeszłoroczny, futbolowy rok. Poznaliśmy m.in. jedenastkę roku FIFA, najlepszego trenera roku FIFA , najlepszą bramkę sezonu  Najważniejsze jednak, i to na co czekali wszyscy, to wybór najlepszego piłkarza roku. Został nim Cristiano Ronaldo.

O tym, że to właśnie Portugalczyk został określony mianem najlepszego piłkarza 2013 roku, zadecydowało 541 osób, które oddawały swoje głosy, wybierając trzech piłkarzy i przydzielając im pięć, trzy i jeden punkt. Głosującymi byli selekcjonerzy i kapitanowie 184 krajów oraz po jednym przedstawicielu mediów z 173 państw (w obu przypadkach, również Polski).

Warto przyjrzeć się na samym początku, jak głosowali ci, którzy znaleźli się na podium, czyli Cristiano Ronaldo i Lionel Messi. Portugalczyk pięć punktów przydzielił Radamelowi Falcao, trzy Garethowi Bale'owi a jeden Mesutowi Özilowi. Argentyńczyk zagłosował na swoich kolegów z Barcelony: Andrésa Inieste, Xaviego i Neymara (odpowiednio: pięć, trzy i jeden punkt). Ribéry nie miał prawa głosu, gdyż kapitanem reprezentacji Francji jest Hugo Lloris. Bramkarz Tottenhamu nie zawiódł jednak przyjaciela z "Les Bleus", dając mu pięć punktów. Trzy dostał Manuel Neuer, a jeden Gareth Bale.

Selekcjonerzy reprezentacji, których zawodnicy do końca zmagali się o tytuł najlepszego piłkarza roku, wykonali swoją pracę "wzorowo". Paulo Bento, opiekun Portugalii, najwięcej punktów przydzielił Cristiano Ronaldo. Pominął Messiego i Ribéry'ego. Alejandro Sabella, selekcjoner Argentyny, był bardziej "dyplomatyczny". Co prawda, pięć punktów dał Messiemu, ale Ribéry i Ronaldo również znaleźli się w jego wyborach (odpowiednio trzy i jeden punkt). Didier Deschamps wsparł swojego rodaka. Piłkarz Bayernu dostał pięć punktów, CR 7 trzy, a jeden otrzymał Zlatan Ibrahimović.

Cristiano Ronaldo najwięcej punktów dali przestawiciele takich państw jak: Afganistan, Barbados, Erytrea, Fidżi, Lesotho, ale również Anglii, Rosji, Hiszpanii, Brazylii czy Holandii. Messiemu po pięć punktów przydzielili głosujący z Armenii, Bangladeszu, Kambodży, Danii, Meksyku, Szwajcarii czy Szkocji. Ribéry'ego docenili m.in. w Albanii, Belgii, Czechach, Niemczech czy Mongolii.

Po pięć punktów Cristiano Ronaldo przydzieliło: 60 kapitanów i 56 selekcjonerów reprezentacji oraz 48 dziennikarzy. W przypadku Messiego: 45 kapitanów i 44 selekcjonerów oraz 30 dziennikarzy. Ciekawie sytuacja wygląda w przypadku Ribéry'ego. 80 dziennikarzy uznało, że to właśnie Francuz jest najlepszym piłkarzem roku, ale tylko 39 kapitanów i 44 selekcjonerów.

Jeżeli chodzi o polskie głosy, to z ramienia przedstawicieli mediów głosował Maciej Iwański. Wybrał Ribéry'ego, Cristiano Ronaldo i na końcu Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski, Jakub Błaszczykowski pięć punktów przydzielił zwycięzcy plebiscytu, trzy Messiemu, a jeden Lewandowskiemu. Natomiast selekcjoner "Biało-Czerwonych" docenił naszego najlepszego snajpera. Adam Nawałka postawił napastnika Borussii Dortmund na pierwszym miejscu, drugie przydzielił Edenowi Hazardowi, a trzecie Argentyńczkowi z Barcelony.

Trzymając się przy kwestii Roberta Lewandowskiego, według kapitana Hong Kongu Chana Wai Ho i selekcjonera Jamajki Winfrieda Schafera,  to właśnie Polak był najlepszym piłkarzem globu w 2013 roku. Lewandowski łącznie dostał 45 punktów (Cristiano Ronaldo - 1365 punktów)

Całą listę z punktacją można znaleźć TUTAJŹRÓDŁO
FIFA
TAGI: FIFA Ballon d'Or
KOMENTARZE (
0
)
FACEBOOK:
REKLAMA:

Page generated in 0.0166 seconds.

| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.