Nowe koszulki Palestino zakazane

4 lata temu
Feralny numer

Chilijski związek piłkarski (ANFP) nakazał klubowi Palestino rezygnację z nowego projektu koszulki.

Problemem jest cyfra "1" w kształcie Palestyny. Sąd Dyscyplinarny przy ANFP rozstrzygnął, że to naruszenie zasad, gdyż symbolika nie jest bezpośrednio związane z celami działalności i sportem jako takim.
 
Palestino jest klubem założonym przez niezwykle liczną emigrację z Palestyny w Chile (w Polsce gra przedstawiciel tej grupy: Alexis Norambuena, reprezentant Palestyny). Już same barwy: kolor biały, zielony i czerwony pochodzą z flagi palestyńskiej, a specyficznie zaprojektowana cyfra miała być dodatkowym elementem identyfikacji.
 
Bardzo mocno zaprotestowała jednak społeczność żydowska. Oprócz wspomnianego zakazu używania "jedynki" (w dodatku w kształcie mapy sprzed roku 1947, czyli przed podziałem regionu), nałożona została też kara w wysokości 800 dolarów. Co ciekawe, formalną skargę złożyły ostatecznie nie organizacje żydowskie, ale prezydent konkurencyjnego klubu, Ñublense, Patrick Kiblisky. "Nie możemy akceptować angażowania w futbol polityki i religii" - brzmi jego stanowisko. Na nic pomogły tłumaczenia Palestino, że podobny projekt był już używany w poprzednich sezonach. "Dla nas wolna Palestyna zawsze będzie historyczną Palestyną, niczym więcej" - odpowiedzieli działacze klubu ze stolicy Chile, Santiago.
 
Palestino oczywiście zaakceptowało rozstrzygnięcie ANFP. - Nie odwołujemy się, będziemy przestrzegać tego w 100 procentach -  obiecał Fernando Aguad, prezydent Palestino.
ŹRÓDŁO
La Nacion CL
TAGI: Palestino Chile
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT
© 2004-2017 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.