Bundesliga - kraina mlekiem i miodem płynąca

5 lat temu
Bundesliga - kraina mlekiem i miodem płynąca

Niemiecki Związek Ligi opublikował kolejny raport na temat stanu gospodarczego Bundesligi, jak i całej niemieckiej piłki. Z dokumentu jasno wynika, że niemiecki futbol idzie w bardzo dobrym kierunku.

W ostatnich latach Bundesliga zanotowała ogromny postęp. Niemieckie kluby stają się coraz silniejsze, a sama liga imponuje wysokim poziomem rozgrywek. Rozwój ligi i coraz większe pieniądze nie przeszkadzają niemieckim klubom w stawianiu na niesamowicie utalentowaną młodzież, która swoją wartość potwierdza w reprezentacji narodowej. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z ogromnym postęp sportowym niemiecka piłka notuje też imponujące wyniki finansowe, które z roku na rok są coraz korzystniejsze.
 
Raport finansowy przedstawiony przez DFL (Niemiecki Związek Ligi) obrazuje rozwój gospodarczy niemieckiej piłki na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat. W tym okresie kluby Bundesligi zanotowały nieprawdopodbny skok w swoich dochodach, które od 2003 roku do dnia dzisiejszego zwiększył się aż dwukrotnie. Raport z sezonu 2003/2004 informował o łącznym dochodzie wynoszącym nieco ponad jeden miliard euro. Wynik osiemnastu klubów BL z sezonu 2012/2013 to ponad dwa miliardy euro.

Największym sukcesem Bundesligi jest jednak to, że trzeci raz z rzędu zanotowała ona zysk po zapłaceniu podatków i poniesieniu innych kosztów. Wyniósł on 170 mlionów euro, a po dodaniu do niego wszystkich profitów osiemnastu klubów Bundesligi około 220 milionów euro.

Wzrost dochodów Bundesligi w ostatnich sezonach:

Marketing, reklama, wpływy meczowe, transfery i inne. Czyli co i w jakim stopniu składa się na dochód klubów Bundesligi (w milionach euro):Wzrost poszczególnych sektorów dochodu w ostatnich latach (w milionach euro):Raport pokazuje również wkład niemieckich klubów w rozwój niemieckiej młodzieży. W sezonie 2012/2013 osiemnaście klubów z Bundesligi przeznaczyło na ten cel około 80 milionów euro. Warto zaznaczyć, że niemiecki futbol od 2001 roku zainwestował w młodzież aż 820 milionów euro. Raport o inwestycji klubów Bundesligi w akademie poniżej:


Bundesliga słynie również z nowoczesnych stadionów i znakomitej frekwencji, która od lat jest najwyższa w Europie. W sezonie 2012/2013 kibice wypełnili łącznie 90% możliwych miejsc.  Poniżej przedstawiony jest wzrost liczby widzów na wszystkich meczach w Niemczech:Frekwencja Bundesligi na tle innych lig europejskich:


Rozwój finansowy nie dotyczy jednak tylko najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech. Kluby drugiej Bundesligi w sezonie 2012/2013 pierwszy raz w historii przekroczyły próg 400 mln dochodu. Daje to aż 10% wzrost w stosunku do poprzedniego roku.ŹRÓDŁO
Bundesliga | BundesligaFanatic
TAGI: Niemcy Bundesliga
KOMENTARZE (
0
)
FACEBOOK:
REKLAMA:

Page generated in 0.0153 seconds.

| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.