Badania w kwestii depresji u aktywnych i byłych piłkarzy

5 lat temu
Badania przedstawiają psychiczną stronę zawodowych piłkarzy / Fot. FIFPro

Objawy związane z lękiem i depresją są bardzo powszechne wśród aktywnych i byłych zawodowych piłkarzy – wynika z raportu FIFPro.

Stowarzyszenie FIFPro, pod kierownictwem dr. Vincenta Gouttebarge’a, przeprowadziło badanie, którego celem była analiza zachowań czynnych i byłych piłkarzy, występujących w zawodowym futbolu. Obszarem badań było sześć krajów członkowskich: Holandia, Australia, Nowa Zelandia, Szkocja, Irlandia i USA. Badania zostały przeprowadzone przy użyciu stworzonego kwestionariusza, który odsłaniał zachowania zawodników na tle postaw depresyjnych i lękowych, niskiej samooceny, zaburzeń w odżywianiu, nieodpowiednim trybem życia oraz używkami, tj. palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.

Przeprowadzone przez FIFPro badania stanowią pionierską próbę analizy zachowań profesjonalnych piłkarzy na tle depresyjnym. Miały one charakter globalny i ich celem było wytworzenie odpowiedniego programu ochrony zawodników i promowanie strategii „zrównoważonego zdrowia psychicznego dla piłkarzy”.

W efekcie długoterminowych badań stwierdzono, że 26% czynnych piłkarzy cierpi na depresję i doświadcza zachowań lękowych. Dla porównania, te same „dolegliwości” objawiają się u 39% zawodników, którzy zakończyli już profesjonalne uprawianie sportu.

- Wbrew powszechnemu przekonaniu, życie zawodowego piłkarza ma również swoje ciemne strony – ocenił Dr Gouttebarge.

Zdaniem francuskiego badacza, choroby psychiczne częściej spotykają „emerytowanych piłkarzy”, ponieważ cierpią oni na syndrom człowieka, który bez profesjonalnego uprawiania sportu, nie potrafi odnaleźć się w nowym życiu. – Kiedy zawodnik kończy swoją karierę i rezygnuje z dużego obciążenia fizycznego traci pewną strukturę swojego życia. Maleje również wsparcie, które do tej pory taki człowiek otrzymywał od trenerów czy kolegów z szatni. Dlatego byli piłkarze mają problem z odnalezieniem się w „zwykłym” społeczeństwie i zmianą wykonywanej profesji. Stąd też te grupy są bardzo narażone na choroby i powikłania na tle psychicznym – referuje Gouttebarge.

Dlatego właśnie problemy psychiczne zdecydowanie częściej dotyczą populacji piłkarzy, niż innych badanych grup społecznych.

Francuz określił dotychczasowe zachowania sportowców, borykających się z problemami psychicznymi, jako zachowania skrywane, odbierane przez społeczeństwo jako temat tabu. Od tej pory, kiedy świadomość ludzka, dotycząca zdrowia psychicznego zawodowych piłkarzy, jest kształtowana, należy rozpocząć działania na płaszczyźnie pomocy takim sportowcom.

Kluczowe dane dotyczącej aktywnych graczy:

- przebadano 180 piłkarzy, z czego 60% zawodników występowało w tym czasie w najwyższej krajowej lidze
- 26% badanych ma problemy psychiczne na tle lękowym, depresyjnym lub wynikającym z nieodpowiednich zachowań żywieniowych
- 19% respondentów ma problemy z alkoholem
- 3% określa, że ma niską samoocenę
- 7% piłkarzy przyznaje, że pali papierosy
- 5% badanych deklaruje zawodowe „wypalenie”, a co dziesiąty badany ocenia, że żyje w niebezpieczeństwie

Kluczowe dane dotyczącej byłych graczy, uprawiających piłkę nożną zawodowo:

- przebadano 121 zawodników, z czego 65% większość kariery spędziło na najwyższym krajowym poziomie
- 39% ma problemy lękowe i depresyjne
- 42% badanych deklaruje nieodpowiednie odżywianie - co trzeci były piłkarz ma problemy z alkoholem
- 5 % cierpi na niską samoocenę
- 12% badanych pali papierosy
- 15% respondentów czuje „wypalenie”, a 18% określa, że żyje w niebezpieczeństwie

Działania Stowarzyszenia FIFPro mają na celu stworzenie programu ochrony dla zawodników, mających problemy ze zdrowiem psychicznym. Dr Gouttebarge zamierza w przyszłości kontynuować badania w innych krajach i na innych kontynentach, aby uzyskać większą paletę wyników i wniosków, co ułatwić ma stworzenie przejrzystej ochrony dla piłkarzy i jednoczesne promowanie „zrównoważonego zdrowia psychicznego piłkarzy”.ŹRÓDŁO
FIFPro
TAGI: FIFPro FIFA
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.