Futbol bez tłumu to jak muzyka bez dźwięku – Blatter o rasizmie i zamykaniu stadionów

4 lata temu
Sepp Blatter przeciwny zamykaniu stadionów | Fot. Fifa.com

Piłka nożna to sport, a sport to spektakl, który bez udziału publiczności zdecydowanie traci na wartości. Takiego zdania jest prezydent FIFA Sepp Blatter, który twierdzi, że zamykanie stadionów nie powinno być karą za rasizm.

Rasizm jest powszechnym problemem w całym sporcie, nie tylko w piłce nożnej. W ostatnich latach trwa jednak debata na temat karania klubów, kibiców oraz piłkarzy za zachowania mające na celu poniżyć godność drugiego człowieka tylko i wyłącznie ze względów kulturalnych czy narodowościowych.

Działania przeciwko rasistom są oczywiście zróżnicowane. Obok radykalnych i zdecydowanych mamy również do czynienia ze stanowiskami zachowawczymi, ponieważ sport to nie tylko rywalizacja, ale i również marketing. A niektóre działania sprawiają, że zysk z przedsięwzięcia, takiego jak puchary, liga czy zwykły mecz jest mniejszy.

Głos w sprawie zabrał prezydent FIFA Sepp Blatter, który stwierdził, że zamykanie stadionów nie powinno być karą za zachowania rasistowskie. Według niego brak możliwości wejścia na dany mecz kibiców drużyn biorących udział w spotkaniu jest rozwiązaniem wygórowanym i niepewnym. Blatter jest raczej zwolennikiem kar czysto sportowych, na przykład poprzez odejmowanie punktów.

Szwajcar uważa, że kary za zachowania rasistowskie powinny być najbardziej dotkliwe i drastyczne, jak tylko jest to możliwe, jednakże dodaje, że futbol bez tłumu to jak muzyka bez dźwięku, jednoznacznie dając do zrozumienia, że każdemu widowisku sportowemu powinni towarzyszyć kibice wspierający swoją ukochaną drużynę.  – Mecze odbywające się za zamkniętymi drzwiami również są ujęte w prawie FIFA, uważam jednak, że jest to niepewna kara. Jest dysproporcjonująca i zbiorowa, a co za tym idzie niewinni fani nie będą mogli wejść na trybuny. Jasnym jest dla mnie to, że kluby powinny być odpowiedzialne za zachowania chuliganów. Według mnie jest tylko jedno dobre rozwiązanie - sankcje typowo sportowe są jedyną efektywną karą. Muszą być bardzo dotkliwe, w innym wypadku nic się nie zmieni - powiedział Sepp Blatter.

Kodeks dyscyplinarny FIFA dokładnie precyzuje schemat zachowań i postępowań wobec klubu, który jest oskarżony o rasizm. Pierwsze przewinienie równa się ostrzeżeniu, następnie FIFA może zamknąć stadion, odjąć punkty lub nawet wykluczyć drużynę z danych rozgrywek.ŹRÓDŁO
The Guardian | Transfery.info
TAGI: Sepp Blatter FIFA
KOMENTARZE (
0
)
FACEBOOK:
REKLAMA:

Page generated in 0.0311 seconds.

| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.