Oficjalnie: Dziewięć klubów ukaranych za złamanie FFP

4 lata temu
Fot. UEFA

UEFA ogłosiła, że dziewięć klubów nie wypełniło zasad FFP. Drużyny te uzgodniły z organizacją zakres kar, zakazów i nakazów.

Zasady finansowego fair play zostały ustanowione po to, by ograniczyć wydatki klubów, które znacznie przewyższają dochody. Ma to uderzać w zespoły, przeprowadzające wielomilionowe transfery, dzięki swoim bogatym właścicielom.

W ostatnim czasie przeprowadzono dochodzenia wobec 237 klubów, z których 76 musiało dosłać dodatkowe dokumenty. Później poinformowano, że finanse dziewięciu klubów wciąż są badane, a dzisiaj zostały podane oficjalne decyzje.

Wszystkie dziewięć klubów, po rozmowach z Komisją ds. Finansów Klubowych (CFCB), podpisało ugody, w których określone zostały kary, zakazy i nakazy wobec tych drużyn. Te zespoły to: Manchester City, Paris Saint-Germain FC, Bursaspor, Rubin Kazań, Galatasaray, Lewski Sofia, Anży Machaczkała, Zenit Sankt Petersburg i Trabzonspor.

Manchester City będzie musiał zapłacić karę w wysokości 60 milionów euro, z czego 40 musi zostać wpłacone. Kwota ta jednak może zostać zwrócona, jeśli "The Citizens" w kolejnym roku nie złamie zasad FFP. Natomiast 20 milionów zostanie pokryte z pieniędzy, jakie klub uzyska za grę w Lidze Mistrzów (10 milionów za sezon 2013/2014 i kolejne 10 za sezon 2014/2015). Dodatkowo City będzie mogło zgłosić tylko 21-osobową kadrę do następnych rozgrywek LM. Klub będzie mógł wydać "jedynie" 60 milionów na transfery w letnim okienku, a wydatki na płace nie mogą zostać zwiększone (dotyczy to piłkarzy, którzy będą zarejestrowani do LM). City również nie może wykazać straty powyżej 20 milionów euro na koniec tego sezonu, a powyżej 10 milionów euro na koniec sezonu 2014/2015.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku PSG. Francuski klub został również ukarany karą 60 milionów euro, kadra na następne rozgrywki Ligi Mistrzów będzie ogarniczona do 21 piłkarzy, przez następne dwa lata nie może zwiększyć się budżet płacowy oraz na zespół zostały nałożone ograniczenia transferowe. Ta ostatnia kwestia nie została jednak dokładnie określona. Inaczej rozłożone są kwestie dochodów klubu, gdyż w okresie finansowym, zamykającym się w roku 2015, PSG nie może stracić więcej aniżeli 30 milionów euro, a już w następnym roku musi wykazać dochód.

Rubin Kazań będzie musiał wpłacić kwotę sześciu milionów euro, z czego trzy mogą zostać zwrócone, jeśli klub poprawi swoje finanse. Zespół może wykazać maksymalną stratę w wysokości 30 milionów euro na koniec roku 2015, a w 2016 Rubin musi wyjść na plus. Klub czekają również ograniczenie w kwestiach transferowych. Budżet wypłat nie może zostać zwiększony, a gdyby Rubin grał w europejskich pucharach, wówczas jego kadra zostałaby ograniczona do 21 piłkarzy. Taki sam los spotkał Zenit, jednak klub z Sankt Petersburga musi wpłacić 12 milionów, z czego połowę może później odzyskać i zespół może zarejestrować 22 piłkarzy na rozgrywki Ligi Mistrzów. Podobne kary zostały zastosowane wobec Anży Machaczkała, z tą różnicą, iż "Dzikaja Dywizja" musi wpłacić dwa miliony euro, a połowa tej kwoty może zostać zwrócona. Ani Anży ani Rubin nie zakwalifikowały się do przyszłorocznych edycji europejskich pucharów.

Galatasaray musi wpłacić na konto UEFA 200 tysięcy euro, a okresy finansowe - 2013, 2014, 2015 - muszą wykazać dochód, bądź stratę ustaloną przez CFCB. Suma wypłat dla pracowników w 2015 roku nie może zostać zwiększona. Podobne kary zostały nałożone na Trabzonspor, jednak "Bordowo-Niebiescy" znajdą się pod okiem CFCB o rok krócej, czyli w okresach finansowych 2012, 2013 i 2014 klub musi wykazać dochód, bądź stratę ustaloną w ugodzie, a w roku 2014 nie może zostać zwiększona pula pieniędzy wydawanych na wypłaty. Taki sam los spotkał Bursaspor.

Lewski Sofia otrzymał takie same kary i nakazy, jak dwa tureckie kluby - Trabzonspor i Bursaspor.ŹRÓDŁO
UEFA
TAGI: UEFA Paris Saint-Germain FC Manchester City FC FFP Oficjalnie Anglia Francja Galatasaray SK Turcja
KOMENTARZE (
0
)
FACEBOOK:
REKLAMA:

Page generated in 0.0164 seconds.

| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.