Daniel PAWŁOWSKI: Rzuty karne to nie loteria [WIDEO ANALIZA]

4 lata temu
fot. Twitter

Lubimy oglądać piękne bramki, ale również wspaniałe parady, jednak tym razem Daniel Pawłowski - trener bramkarzy - zanalizował rzuty karne. Czy jest jakaś wskazówka, pomagająca bramkarzom?

Rzuty karne. Dla jednych to najciekawszy i najbardziej emocjonujący moment meczu, dla innych to element loteryjny, kiedy to po 120 minutach gry na wysokim poziomie, jedna błędna decyzja może zamazać cały wcześniejszy wkład. Taki los właśnie spotkał w środę Rona Vlaara czy Jaspera Cillessena. Pierwszy fatalnie wykonał swoją jedenastkę, a drugi nie powtórzył wyczynu Tima Krula.

Ale czy dlatego, że bramkarz Ajaksu nie był tak energiczny i nie przeszkadzał swoim rywalom w ten sam sposób, w jaki robił to Krul? Owszem, oddziaływanie na psychikę przeciwnika w takim momencie ma pewne znaczenie, w końcu dzięki temu można zdekoncentrować strzelającego. Jednak ważniejsze jest skupienie na wykonaniu własnego zadania i przeczytanie tego, co zamierza wykonać rywal.

Bramkarz musi w ułamku sekundy podjąć decyzję, w którą stronę się ruszyć bądź rzucić. Nie polega to jednak na widzimisię golkipera albo na szczęściu. Ci najlepsi bramkarze bronią karne, gdyż potrafią wyczytać zamiar strzelającego. Jak to można zrobić? Koncentracja i obserwacja kierunku ułożenia stopy postawnej, o czym można się przekonać z poniższej wideo analizy.

 

Daniel Pawłowski - licencjonowany trener bramkarzy, specjalizujący się w treningu decyzji bramkarza, autor książki "Szkolenie bramkarzy w piłce nożnej - wiek: 12-16 lat". Więcej na http://tdb.com.pl/ŹRÓDŁO
Transfery.info
TAGI: Mistrzostwa Świata MŚ 2014 Holandia Jasper Cillessen Tim Krul Ajax Amsterdam Argentyna
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.