Artur Meissner: Wykluczenie Suáreza z rodziny piłkarskiej jest niezrozumiałe

5 lat temu
Fot. Twitter

Dzisiaj odbyło się przesłuchanie Luisa Suareza, po którym Trybunał Arbitrażowy ma zadecydować o dalszym losie piłkarza. Czy jego kara zostanie skrócona? Dlaczego istnieje sankcja "zakaz uczestniczenia w życiu piłkarskim”?

Na te pytania odpowiedział Artur Meissner, radca prawny Kancelarii Goldenstein&Partner, który specjalizuje się w prawie sportowym.

Zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym FIFA kara zawieszenia wymierzona może zostać w postaci zakazu gry w określonej liczbie meczy lub w określonym okresie czasu. W drugim przypadku, nieważne ile meczów w danym okresie rozegrać mają drużyny, której zawieszony zawodnik jest członkiem. Dlatego też kara zawieszenia czasowego traktowana jest zazwyczaj jako surowsza i nazywana dyskwalifikacją.

W wyjątkowych sytuacjach organ może ograniczyć karę terytorialnie (np. zakaz gry w danym kraju lub kontynencie) albo do danych rozgrywek (np. meczów reprezentacyjnych). Na takie rozwiązanie liczą adwokaci Suareza. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że na zawodnika nałożona została bardzo surowa kara dyskwalifikacji oraz dodatkowo bardzo surowe kary zakazu wstępu do szatni oraz podejmowania jakiejkolwiek działalności sportowej, mało realne wydaje się, by kara nagle została ograniczona do meczów reprezentacyjnych. Należy pamiętać, że Suarez jest za dane przewinienie recydywistą.

Czy Trybunał Arbitrażowy przychyli się do głosów, by złagodzić zakaz gry w piłkę Suarezowi? Ciężko powiedzieć. Z jednej strony trudno znaleźć jakiekolwiek okoliczności łagodzące na korzyść Suareza. Był już dwukrotnie karany za przewinienia tego typu i nie sposób powiedzieć, dlaczego ciągle dopuszcza się do takich zachowań. Z drugiej strony kara wydaje bardzo surowa. Proszę pamiętać, że Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie to całkowicie odrębny sąd funkcjonujący poza strukturami FIFA. Organ może odmienne spojrzeć na całą sprawę. Dość często zdarzało się, że sędziowie z Lozanny wydawali kary łagodniejsze niż organy FIFA.

Na zawodnika oprócz dyskwalifikacji nałożona została kara zakazu wstępu do szatni oraz udziału w działaniach związanych z piłką (tzw. zakaz uczestnictwa w życiu piłkarskim). Ostatnia z wymienionych sankcji jest szczególnie surowa i w zamierzeniu została przewidziana za najcięższe „przestępstwa sportowe”, tj. jako kara za udział w sprawach dotyczących korupcji i dopingu. Konieczność wykluczenia z „rodziny piłkarskiej” osób dopuszczających się wspomnianych przewinień wydaje się zrozumiałe i uzasadnione. Zastosowanie tak daleko idącej sankcji względem Suareza wydaje się zaskakujące. Podejmując swoją decyzję, organ FIFA w dużej mierze kierował się okolicznościami w jakich miało miejsce zdarzenie. Proszę pamiętać, że Mistrzostwa Świata to wydarzenie sportowe o największej widowni na świecie. Przebieg mistrzostw śledzą widzowie na całym globie. Zdjęcia Suareza „w akcji” obiegły cały świat. Mistrzostwa to produkt o ogromnym potencjale marketingowym, a zachowanie Suareza mogło wpłynąć negatywnie na ich wizerunek. FIFA musiała i dała jasny przekaz, że takie zachowania są niedopuszczalne i nie będą w żadnym przypadku tolerowane. Nawet gdy ukarany ma zostać jeden z najlepszych zawodników świata. Sędziowie z Lozanny mogą w niniejszej sprawie położyć akcent na inne aspekty i złagodzić karę zawodnika.

Artur Meissner, radca prawny Kancelarii Goldenstein&PartnerŹRÓDŁO
Transfery.info
TAGI: FIFA Luis Alberto Suárez Díaz FC Barcelona Urugwaj Hiszpania
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.