Infantino: FFP okazało się sukcesem!

4 lata temu
Infantino | Fot. UEFA

UEFA w przyszłym tygodniu zamierza dokonać przeglądu zasad Financial Fair Play. Sekretarz organizacji Gianni Infantino jest jednak zadowolony z wprowadzonych regulacji.

Kontrowersyjne przepisy FFP, przyjęte przez Komitet Wykonawczy UEFA w 2009 roku miały za zadanie "poprawić ogólną sytuacje finansów europejskiej, klubowej piłki nożnej". Zostały one wprowadzone w dobie recesji gospodarczej, by zapobiec olbrzymim stratom jakie ponosiło wiele klubów, często zadłużających się na wiele milionów euro.
 
Najwięcej uwagi przykuwa jednak przepis zakładający samowystarczalność - kluby nie mogą wydać więcej pieniędzy niż tyle, ile zarobiły. Za złamanie właśnie tego przepisu, nazywanego break-even, zostały ukarane dwa wielkie europejskie zespoły: Paris Saint Germain i Manchester City FC. Na oba kluby nałożono karę grzywny i wprowadzono ograniczenia dotyczące kupowania zawodników.
 
Spotkanie w Nyonie, które ma odbyć się w przyszłym tygodniu, ma być okazją do rozmów pomiędzy wielkimi europejskimi potęgami piłkarskimi a UEFĄ. Władze Manchesteru City uważają, że Real Madryt czy Manchester United nadal mogą zadłużać się na spore sumy, a przepisy FFP wciąż ich nie obowiązują.
 
Sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino wyraża jednak spore zadowolenie z działania przepisów regulujących kwestie finansowe. Według Włocha, łączne straty w klubach europejskich zostały zmniejszone z 1,7 miliarda euro w 2011 roku do 800 milionów euro w 2013 roku, po raz pierwszy od lat wzrost przychodów był większy niż wzrost wydatków. Średni dług klubu w Europie wynosi obecnie 9 milionów euro (w 2011 wynosił 57 milionów).
 
- Oczywiście, kwestie zadłużenia to sprawa, którą będziemy mogli przedyskutować. Wygraliśmy jednak pierwszy mecz FFP, w którym ustabilizowaliśmy rachunki i odwróciliśmy tendencje - powiedział sekretarz UEFA.


ŹRÓDŁO
The Guardian
TAGI: Manchester City FC UEFA
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.