Raport Deloitte: „Królewskie” przychody Realu. Funt góruje nad euro!

4 lata temu Raport Deloitte:  „Królewskie” przychody Realu. Funt góruje nad euro!
Real liderem na boisku i poza nim!fot. Transfery.info

„Deloitte” przygotowała coroczny raport dotyczący przychodów w klubowej piłce nożnej. Najbogatszym klubem na świecie jest Real Madryt CF. W pierwszej trzydziestce rankingu znalazło się aż czternaście zespołów z Premier League.

„Deloitte” jest międzynarodową grupą spółek handlowych, która podejmuje się wykonywania usług audytorskich i doradczych. Jak co roku firma przygotowała ranking „The Deloitte Football Money League” ukazujący najbogatsze kluby na świecie.

Stanowisko lidera piastuje Real Madryt. Triumfator ostatniej edycji Ligi Mistrzów może pochwalić się przychodami na poziomie 549,5 miliona euro. Dowodem na to, że forma na boisku nie zawsze idzie w parze z finansami jest Manchester United, który uplasował się na drugim miejscu z wpływami 518 milionów euro. Dalej uplasowały się Bayern i Barcelona.

„Czerwone Diabły”ponownie musiały uznać wyższość Hiszpanów (rok temu były również drugie, dwa lata temu trzecie - jeszcze za Barceloną). Piłkarze z Old Trafford poprzedni sezon ligowy zakończyli dopiero na siódmym miejscu, nie kwalifikując się do rozgrywek Ligi Mistrzów.

- Komercyjny wzrost zależy w dużej mierze od rekordowych umów. Jeśli Manchester zakwalifikuje się do Ligi Mistrzów w sezonie 2015-2016, istnieje duża szansa na to, że w naszej finansowej lidze zajmie ponownie pierwsze miejsce - powiedział związany z grupą „Deloitte” Dan Jones.

Kolejnym atutem Manchesteru United w walce o miano najbogatszego klubu na świecie jest obecny kurs walut – funt zdecydowanie wzmocnił się kosztem euro.

W pierwszej dziesiątce uplasowały się również (kolejno) Paris Saint-Germain FC, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool i Juventus.

Na uwagę zasługuje fakt, że niemalże połowa stawki to kluby na co dzień występujące w angielskiej Premier League. Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły ekipy Tottenhamu i Newcastle. W trzeciej dziesiątce natomiast znalazło się miejsce dla Evertonu, West Hamu United, Aston Villi, Southampton, Sunderlandu, Swansea City oraz Stoke City.

Eksperci „Deloitte” szacują, że liczba angielskich klubów w tym rankingu w następnych latach może się systematycznie zwiększać. - Z niecierpliwością oczekujemy na nowe umowy telewizyjne w Premier League. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, jeśli pojawi się kolejny wzrost finansowy może dojść do sytuacji, w której nasz ranking zostanie absolutnie zdominowany przez zespoły z Anglii - dodał Dan Jones.  

Ranking obnażył finansową słabość i niestabilność klubów z południa Europy. Jeszcze w 2001 roku w pierwszej dziesiątce raportu znajdowało się pięć włoskich klubów, w tym roku tylko na dziesiątym miejscu znalazł się mistrz kraju Juventus. Do tego należy zwrócić uwagę na niesprawiedliwy podział pieniędzy pochodzących z praw do transmitowania hiszpańskiej La Liga - Real Madryt otrzymał ponad dwa razy większą sumę od Atlético, mimo że to „Los Rojiblancos” wygrali rozgrywki ligowe w zeszłym roku.


TOP 20 (kwoty w milionach euro):

1. Real Madrid 549.5

2. Manchester United 518.0

3. Bayern Munich 487.5

4. FC Barcelona 484.6

5. Paris Saint-Germain 474.2

6. Manchester City 414.4

7. Chelsea 387.9

8. Arsenal 359.3

9. Liverpool 305.9

10. Juventus 279.4

11. Borussia Dortmund 261.5

12. AC Milan 249.7

13. Tottenham Hotspur 215.8

14. Schalke 04 213.9

15. Atlético Madryt 169.9

16 Napoli 164.8

17. Inter 164.0

18. Galatasaray 161.9

19. Newcastle United 155.1

20. Everton 144.1ŹRÓDŁO
Transfery.info, BBC
TAGI: Real Madryt CF Manchester City FC Manchester United FC Bayern Monachium FC Barcelona Paris Saint-Germain FC Chelsea FC Arsenal FC Liverpool FC
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.