Powtórki wideo coraz bliżej?

4 lata temu Powtórki wideo coraz bliżej?
fot. FIFA

Międzynarodowa Rada Piłkarska FIFA obradowała w Belfaście podczas 129. zwyczajnego walnego zgromadzenia. Tematem rozmów było między innymi wprowadzenie powtórek wideo czy umożliwienie czterech zmian w trakcie meczu.

Międzynarodowa Rada Piłkarska FIFA (IFAB) to organ międzynarodowej federacji zajmujący się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną. Podczas ostatnich obrad toczono rozmowy na temat „potrójnej kary”, wprowadzeniu czwartej zmiany podczas dogrywki oraz powtórek wideo.

„Potrójna kara” oznacza sytuację, kiedy to bramkarz fauluje rywala w polu karnym. Jeśli dane zachowanie kwalifikuje się na przyznanie czerwonej kartki, to jednoznacznie golkiper musi opuścić boisko, jest zawieszony w następnym meczu, a przeciwna drużyna otrzymuje rzut karny. Wielu bramkarzy, w tym choćby Manuel Neuer, wzywało FIFA do zniesienia tych zasad.

- Przyznajemy rację, że to trudny przypadek i musimy znaleźć rozwiązanie tej sprawy. UEFA wydała propozycję, aby przyznawać w tej sytuacji żółtą kartkę zamiast czerwonej. Na to jednak dziś się nie zgodziliśmy. Akceptujemy także z usunięciem automatycznego zawieszenia w przyszłości. Komisje dyscyplinarne będą indywidualnie badać każdą akcję i decydować o zawieszeniu – powiedział Patrick Nelson, dyrektor generalny IFAB.

- Analizujemy nadal wprowadzenie czwartej zmiany podczas dogrywki. Trzy rotacje są odpowiednie, ale chcemy dalszych dyskusji panelu. Na razie nie ma przekonujących powodów, aby zwiększyć liczbę zmian do czterech – dodał.

- Długo rozmawialiśmy na temat wprowadzenia powtórek wideo. Ten temat powinien być w dalszym ciągu bardzo szczegółowo omawiany. Bierzemy pod uwagę badania przeprowadzone w Holandii i ich wyniki były częścią naszej dyskusji. Rada uznała, że musimy jeszcze skorzystać z pomocy naszych paneli doradczych – tłumaczył.

- Nie odrzucamy powtórek wideo. Na razie możemy powiedzieć, że wynik naszych dotychczasowych rozmów nie przyniósł jednoznacznej decyzji. Nie tylko rozważaliśmy wszystkie plusy i minusy wprowadzenia tej technologii, ale także staraliśmy się wszystkim wytłumaczyć, w jakich sytuacjach może nam się to przydać. To najważniejsza decyzja naszej Rady, ponieważ to zmieni postrzeganie futbolu – przyznał Jerome Valcke, sekretarz generalny FIFA.


TAGI: FIFA IFAB
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.