TOP 20 najlepiej wycenianych klubów

4 lata temu TOP 20 najlepiej wycenianych klubów

Ujawniono wynik raportu dotyczącego wartości piłkarskich klubów.

Z raportu stworzonego przez "Brand Finance" wynika, że Manchester City i Chelsea są na wyższej pozycji niż Arsenal. Lista, która mierzy siłę marki i jej zdolność do wykorzystania swojej światowej rozpoznawalności, pokazuje Manchester United w kategorii lidera, pomimo dwóch pozbawionych trofeów sezonów na Old Trafford.

Zdaniem badających, kluczem do sukcesu "Czerwonych Diabłów" jest ich umiejętność do przyciągania "bezkonkurencyjnych" umów sponsorskich, czego ma dowodzić warta 47 milionów funtów rocznie umowa z Chevrloletem. United znakomicie zareagowali też na koniec swojej umowy koszulkowej z Nike, ustalając jeszcze korzystniejszą współpracę z Adidasem. Niemiecka marka będzie produkowała ich stroje przez następne dziesięć lat w ramach transakcji wartej 750 milionów funtów, co stanowi ponad trzykrotność tego, co wcześniej płacił Nike (23,5 miliona funtów rocznie). 

Tak sprytna działalność jest kluczowa i stanowi powód, dla którego Barcelona - posiadająca najsilniejszą markę na świecie - została sklasyfikowana dopiero na szóstym miejscu. 

W raporcie czytamy:

"Jakkolwiek wspaniały byłby rekord Barcelony, nie jest ona w stanie wykorzystać swojej marki w takim samym stopniu jak rywale z Realu Madryt (którego marka jest warta 100 milionów dolarów więcej) lub szybko rozwijające się angielskie kluby.

Dzięki sportowemu sukcesowi i składowi złożonemu z rozpoznawalnych postaci jak Messi czy Neymar, Barcelona ma najsilniejszą markę ze wszystkich klubów, ocenianą przez Brand Finance na AAA+.

Siła marki odzwierciedla jednak jedynie jej hipotetyczny potencjał. By klub jako marka generował odpowiednie przychody, wymagana jest biznesowa taktyka i napakowany gwiazdami team, równie genialny jak występująca na boisku drużyna".

Wszystkie angielskie kluby zyskały na wynagrodzeniu związanym z nową, wartą 5,14 miliardów funtów, umową telewizyjną Premier League. Do pierwszej 20 po raz pierwszy dostał się też West Ham United, po silnym, 86-procentowym wzroście względem zeszłego roku. Inną wyróżniającą się postacią jest Southampton, który stanowi najszybciej rozwijającą się marką na liście. 

ŹRÓDŁO
Brand Finance
TAGI: Manchester United FC Anglia FC Barcelona Hiszpania Real Madryt CF Arsenal FC Chelsea FC
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.