Islandia jedzie do Francji

3 lata temu Islandia jedzie do Francji
fot. UEFA

Reprezentacja Islandii zagra na swoim pierwszym dużym turnieju międzynarodowym w historii.

Na dwie kolejki przed końcem zmagań w eliminacjach, "Strákarnir okkar" zajmują z Czechami dwa pierwsze miejsca w swojej grupie eliminacyjnej, mając siedmiopunktową przewagę nad resztą stawki, dlatego ich awans na Mistrzostwa Europy jest już pewny.

W dzisiejszym spotkaniu nordyccy piłkarze potrzebowali zaledwie remisu z Kazachstanem, by być pewnym historycznego sukcesu. Trudne warunki w Reykjavíku sprawiły, że rzeczywiście podział punktów był szczytem możliwości Islandii, która przez pierwsze 35 minut nie zdołała poważnie zagrozić bramce rywali. Ostatecznie piłki z siatki nie musiał wyciągać żaden z golkiperów.

Sam wynik został jednak przyćmiony przez historyczny sukces, który udało się osiągnąć piłkarzom z tego kraju. Obok pierwszego awansu do turnieju tej rangi, stali się oni bowiem najmniejszym państwem, jaki zdołał tego dokonać (populacja przekracza raptem 300 tysięcy). Jeśli chodzi o powierzchnię i mieszkańców, ze strefy EURO w tej kategorii Islandia ustępuje jedynie Andorze, Gibraltarowi i San Marino. Żadne z tych państw nie miało jednak najmniejszych szans na grę we Francji, a ich wyniki stanowią dobry powód do wysnucia tezy, że w elitarnym gronie w najbliższej przyszłości wystąpić im nie przyjdzie.

Dużą uwagę zespołowi poświęcono w dzisiejszym "Dagens Nyheter":

"Lars Lagerbäck doprowadził Islandię do piłkarskiego szaleństwa. Jego popularność w kraju jest na takim poziomie, do jakiego nigdy nie udało mu się zbliżyć podczas pracy z reprezentacją Szwecji, choć doprowadził ją do pięciu wielkich imprez w latach 2000-2008.

W październiku 2011 roku przejął zespół balansujący między 124. a 131. miejscem w światowym rankingu. Teraz Islandia zajmuje 23. lokatę, przez krajami takimi jak Francja, Meksyk, Ukraina czy Rosja. To absolutnie wspaniała przygoda".


ŹRÓDŁO
Transfery.info
TAGI: Islandia EURO 2016
KOMENTARZE (
0
)
FACEBOOK:
REKLAMA:

Page generated in 0.065 seconds.

| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.