Jak Barcelona strzeliła Szczęsnemu [analiza foto]

Jak Barcelona strzeliła Szczęsnemu [analiza foto] fot. Transfery.info
Mateusz Jaworski
Mateusz Jaworski
Źródło: Transfery.info

W bodaj najciekawszym ze środowych meczów Ligi Mistrzów, Roma zremisowała z Barceloną 1:1. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej bramce Luisa Suareza, po której goście objęli prowadzenie.

Szkoleniowcy obu drużyn zdecydowali się na ustawienie 1-4-3-3. Roma w fazie obrony przechodziła na system 1-4-5-1 – wszyscy zawodnicy cofali się za linię piłki, formacje obrony i pomocy grały bardzo blisko siebie, tak samo jak gracze tworzący te formacje. W rezultacie blok obronny gospodarzy był niezwykle kompaktowy, a pole gry – skrócone i zawężone. Mimo to, najczęściej Barcelona atakowała środkiem, nie skrzydłami (35%, ataków, per WhoScored). To jednak po akcji prawą flanką goście objęli prowadzenie.

Akcja Barcelony. Z piłką na wysokości 35-40 metra znajduje się Jeremy Mathieu. Najbliżej obrońcy gości jest Edin Dżeko, jednak Bośniak nie doskakuje do przeciwnika i nie wywiera nań większej presji. Co więcej, swoim ustawieniem (zwróćmy uwagę, że nie znajduje się centralnie, vis-a-vis, a po przekątnej/z boku) umożliwia Mathieu wykonanie dokładnego podania do przodu. 

Na powyższym ujęciu widać, jak blisko siebie ustawione są formacje obrony i pomocy Romy. Przyjrzyjmy się tej sytuacji z perspektywy gospodarzy. Skrzydłowi Romy – Iago Falque oraz Mohamed Salah – odpowiadali w fazie obrony za bocznych obrońców Barcelony. Boczni obrońcy – Lucas Digne i Alessandro Florenzi – nominalnie kryli natomiast Leo Messiego oraz Neymara, operujących odpowiednio na prawej oraz lewej flance Barcelony. W teorii Roma winna więc znajdować się w sytuacji 4na3 w fazie obrony (czyli wszystko byłoby OK). Kluczowym ruchem w analizowanej akcji było zejście Messiego do środka i zajęcie przez Ivana Rakiticia miejsca na prawym skrzydle. Ruch ten zarazem pociągnął za sobą odpowiedniej korekty ustawienia przez rzymian – zauważmy, że w tym momencie Barcelona ma pierwszej linii aż czterech zawodników, a zatem znajduje się w sytuacji równowagi względem defensywy rywali (4na4). Schodzący do środka Messi zabrał ze sobę Digne’a, przez co kompletnie odkryta została lewa strona. W tym momencie istniały dwie możliwości – albo krycie Messiego przejąłby Antonio diger, co wobec sytuacji 2na2 wymagałoby cofnięcia się przez jednego ze środkowych pomocników, albo też szybciej powinien zareagować Falque i cofnąć się za Rakiticiem. W tej ostatniej sytuacji jednak bez krycia pozostałby Sergi Roberto, a Falque ostatecznie mógł znaleźć się w sytuacji 1na2. W każdym więc razie konieczna była pomoc ze strony któregoś ze środkowych pomocników, co jednak nie miało miejsca.

Co gorsza dla Romy, po starciu z Messim Digne padł na murawę, nie mogąc brać dalszego udziału w akcji obronnej. Sytuacja w polu karnym gospodarzy przedstawiała się zatem następująco.

Rakitić znakomicie przyjmuje równie znakomite krosowe podanie od Mathieu. Digne padł na murawę i nie może kontynuować akcji. Suarez, Messi i Rakitić znajdują się w tym momencie w sytuacji 3na2. Falque jest za daleko; pomóc próbuje Florenzi, jednak jemu również brakuje dobrych 5 metrów, a co więcej zupełnie traci z pola widzenia zamykającego akcję Neymara. Jeżeli nawet uwzględnić obu graczy Roma, Barcelona znajduje się w sytuacji 4na4 – de facto jest to jednak sytuacja 3na2.  

Rüdiger opuszcza swoją strefę, ponieważ bez krycia jest Rakitić, przez co Kostas Manolas jest pozostawiony sam przeciwko Suarezowi i Messiemu.

Rakitić nieco powolnie zabiera się z piłką po jej opanowaniu, przez co Falque i Florenzi zdołali znacznie poprawić swoje ustawienie. Rudiger bardzo dobrze odcina rywalowi możliwość wycofania piłki do ustawionego na 7 metrze Messiego (który chyba i tak zdołałby oddać strzał pomimo powrotu Falque i Florenziego). Zarazem diger uniemożliwia Rakiticiowi zagranie po linii prostej do Suareza. Zwróćmy jednak uwagę, że diger i Manolas ustawieni są niemalże poziomie. Grek dubluje zatem pracę Niemca w tym sensie, że dzięki jego ustawieniu możliwość dostarczenia piłki do Suareza po prostej jest już odcięta (podobnie jak wycofanie do Messiego). Rakiticiowi zostaje zatem uderzenie z ostrego kąta lub podanie lekko po przekątnej (nie wzdłuż bramki). Chorwat wybiera drugie rozwiązanie. Jednocześnie Manolas nie robi choćby pół kroku w stronę własnej bramki, by znaleźć się na linii piłki w razie takiego podania (łapanie na spalonego było w tej sytuacji bardzo ryzykowne) i jeśli nawet by go nie przeciął, to utrudniłby Suarezowi oddanie celnego uderzenie. W rezultacie futbolówka przelatuje po lewej ręce Manolasa i Suarez pakuje ją z bliska do siatki.

Na żywo wyglądało to tak:



MATEUSZ JAWORSKI

Więcej na temat: FC Barcelona AS Roma

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Xabi Alonso zdecydował. Jeszcze dziś konferencja prasowa Xabi Alonso zdecydował. Jeszcze dziś konferencja prasowa L'Equipe: Reprezentacja Polski zainteresowana znanym selekcjonerem L'Equipe: Reprezentacja Polski zainteresowana znanym selekcjonerem Robert Lewandowski za 500 tysięcy euro?! Znany klub przegapił życiową okazję Robert Lewandowski za 500 tysięcy euro?! Znany klub przegapił życiową okazję „Erik Expósito był jedną nogą w nowym klubie” „Erik Expósito był jedną nogą w nowym klubie” Waldemar Sobota ponownie w reprezentacji Polski? Była gwiazda Śląska Wrocław radzi sobie w nowej dyscyplinie Waldemar Sobota ponownie w reprezentacji Polski? Była gwiazda Śląska Wrocław radzi sobie w nowej dyscyplinie Napastnik odejdzie z Legii Warszawa?! Napastnik odejdzie z Legii Warszawa?! Transfery - Relacja na żywo [29/03/2024] Transfery - Relacja na żywo [29/03/2024] Xabi Alonso zaskoczy wszystkich?! Sensacyjna decyzja wisi w powietrzu Xabi Alonso zaskoczy wszystkich?! Sensacyjna decyzja wisi w powietrzu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy