Frekwencja w Ekstraklasie coraz lepsza. Czy to zasługa reformy?

3 lata temu Frekwencja w Ekstraklasie coraz lepsza. Czy to zasługa reformy?
fot. Aleksandra Sieczka

Jakie wnioski na temat frekwencji na stadionach Ekstraklasy można wyciągnąć z raportu Ernst & Young "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu"?

Przygotowany już po raz siódmy dokument zawiera dane biznesowe oraz opisy zespołów występujących w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej pod kątem sportowym, finansowym i marketingowym. To jedyne oficjalne wydawnictwo na temat polskich klubów piłkarskich firmowane przez spółkę Ekstraklasa S.A.

Od wielu lat problemem polskich klubów jest przyciągnięcie fanów na stadion. Piłkarze grają, poza nielicznymi wyjątkami, na pięknych, nowoczesnych obiektach, które są wyposażone w liczną ofertę usług gastronomicznych. Powstały sektory rodzinne z atrakcjami dla najmłodszych i loże biznesowe dla zamożniejszych kibiców. Mimo to, władze wielu klubów wciąż marzą o momencie, który za naszą zachodnią granicą zdarza się co weekend. "Ausverkauft" - czyli "wyprzedany" jest niemal każdy mecz w Bundeslidze. 

W czym tkwi problem? Na pewno w niskim poziomie sportowym i wysokich, jak na kieszeń przeciętnego kibica, cenach biletów. Choć każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem przytoczonym  przez rzecznika Śląska Wrocław - klubu, gdzie problem frekwencyjny widać najbardziej, to i tak obniżenie cen biletów to najpopularniejszy postulat profrekwencyjny wśród fanów ekstraklasowych zmagań. Raport EY pokazuje, że miniony sezon pod względem frekwencji był najlepszy od czasu powołania spółki Ekstraklasa S.A. 296 spotkań obejrzało łącznie 2 463 999 widzów. Dobry wynik to jednak efekt wydłużenia rozgrywek o siedem dodatkowych kolejek w ramach ESA 37, a nie zwiększonej mody na polską ligę. Warto też wspomnieć, że obecnie niemal wszystkie kluby mają już w pełni otwarte stadiony. Budowa obiektów przed Euro 2012 była powodem bardzo niskiej frekwencji w sezonie 2009/2010, kiedy to osiągnęła ona poziom ok. 1 300 000 osób. 

Średnia widzów w sezonie 2014/2015 zazwyczaj przewyższała poziom 6000 widzów na mecz. Wyjątkiem były dwie pierwsze kolejki (środek wakacji raczej nie jest odpowiednią porą na zapełnienie stadionów) oraz 18. runda spotkań, rozgrywana w dniach od 5 do 8 grudnia. Słabszą niż zazwyczaj popularnością cieszyła się także kolejka rozgrywana w okresie świąt wielkanocnych. ŹRÓDŁO
Transfery.info
TAGI: Ekstraklasa Polska
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.