Kolejny remis Zagłębia. Gol Bożoka przyćmił debiut Nespora

Kolejny remis Zagłębia. Gol Bożoka przyćmił debiut Nespora fot. Transfery.info
Błażej Bembnista

Status quo zostało zachowane - Arka wciąż pozostaje niepokonana na własnym obiekcie, a Zagłębie w trwającym sezonie wciąż nie poniosło porażki. Gracze gospodarzy zasłużyli jednak na wygraną.

Na zakończenie sobotniej serii spotkań w ramach 7. kolejki Ekstraklasy niepokonana na własnym obiekcie Arka podjęła u siebie niepokonane w tym sezonie Zagłębie. Beniaminek, wspierany przez licznie gromadzących się na stadionie przy ulicy Olimpijskiej kibiców, w trwającym sezonie pokonał tu Wisłę Kraków, Ruch i Śląsk.

"Miedziowi", którzy zanotowali ostatnio serię trzech remisów, przyjechali do Trójmiasta po zwycięstwo. Wyścig o fotel lidera z Jagiellonią trwa, ale ani Michał Probierz, ani Piotr Stokowiec nie zamierzają odpuszczać i wciąż jadą na piątym biegu. W Gdyni od samego początku spotkania lubinianie jechali jednak na zaciągniętym ręcznym, natomiast gospodarze starali się przejąć inicjatywę. Pierwsze minuty były bardzo obiecujące dla "Żółto-Niebieskich", ale nie przyniosły żadnych okazji bramkowych.

W 19. minucie Zjawiński próbował przelobować źle ustawionego Polacka, ale były napastnik Cracovii pomylił się o kilkadziesiąt centymetrów. Golkiper Zagłębia był dziś nieco elektryczny, ale w pierwszej połowie zachował czyste konto. Arka miała jeszcze kilka dogodnych okazji do zdobycia bramki (m. in. strzał Szwocha z lewej nogi).

Mimo przewagi gospodarzy, to przybysze z Lubina zdobyli bramkę - i to w dodatku nieco przypadkową. Największą zasługę przy tym trafieniu przypisujemy Filipowi Starzyńskiemu, który doskonale dośrodkował z rzutu wolnego. Do piłki dopadł Łukasz Janoszka, lecz jako ostatni dotknął ją Michał Marcjanik - ten ruch kolegi z drużyny zmylił Konrada Jałochę i Zagłębie prowadziło 1:0.

Druga połowa już bezapelacyjnie do gospodarzy. Efekty przyszły szybko - w 50' minucie po długim wyrzucie z autu piłka trafiła do Miroslava Bożoka. Kapitan Arki huknął z metrów i gdynianie mogli cieszyć się z remisu. Widać było jednak, że to im nie wystarcza - kolejne próby Szwocha, Marciniaka (szkoda tego uderzenia z daleka) czy da Silvy nie mogły jednak znaleźć drogi do bramki Zagłębia.

Kolejny, czwarty już z rzędu remis Zagłębia może rozczarować kibiców. Dziś sprzyjało im szczęście, a Arka mimo wielkiego wysiłku nie potrafiła zdobyć trzech punktów. Trafienie Bożoka i kolejny udany występ Szwocha (parę kapitalnych okazji, sporo dryblingów, umiejętność znalezienia się w polu karnym rywala) pokazuje, że ekipa Grzegorza Nicińskiego coraz bardziej przyzwyczaja się do Ekstraklasy.

"Miedziowi" wciąż pozostają niepokonani, ale ich gra nie przypomina już występów z lipca. Filip Starzyński za rzadko pokazuje swoje umiejętności, brakuje też mocy na skrzydłach. Może Nespor (dziś zaliczył pierwszy występ w nowych barwach) poderwie ofensywę lubinian? Piotr Stokowiec może tylko cieszyć się z tego, że nastaje czas przerwy reprezentacyjnej. Jego zawodnicy będą musieli solidnie potrenować, by w pojedynku z Wisłą Płock w końcu wygrać.

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin  1:1 (0:1)
Bramki: Miroslav Bożok (50') - Michał Marcjanik (24' sam.)

Arka: Jałocha [3] - Zbozień [3], Sołdecki [3], Marcjanik [3], Warcholak [3] - Da Silva [4] (88' Yussuf), Łukasiewicz [4], Marciniak [4], Bożok [4] (78' Błąd [3]), Szwoch [4] -  Zjawiński [3] (74' Siemaszko [3])

Zagłębie: Polacek [3] - Tosik [3,5], Guldan [3], Jach [3], Cotra [3] - Woźniak [3], Kubicki [3], Ł. Piątek [3], Starzyński [3] - Papadopulos [3] (77' Nespor [3]), Janoszka [3,5] (86' Janus)

Żółte kartki:  MarciniakMarcjanik - Tosik

Widzów: 10002

Sędzia: Szymon Marciniak [4]

Plus meczu Transfery.info - Mateusz Szwoch (Arka Gdynia)