Retro Transfery. TOP 11 hitów PIERWSZEGO zimowego okienka na Wyspach

Retro Transfery. TOP 11 hitów PIERWSZEGO zimowego okienka na Wyspach fot. Transfery.info
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Transfery.info

Wyobrażacie sobie okienko bez choćby jednego transferu Chelsea, Liverpoolu i Manchesteru United? Tak było zimą 2003 roku. Hola, hola, coś tam się jednak wtedy działo!

- Ustaliliśmy zasady, które są zgodne z regulacjami europejskimi. Każdy związek piłkarski ustanawia dwa okresy transferowe - jeden po zakończeniu sezonu, drugi w jego trakcie. Trwa on cztery tygodnie, ale od federacji w danym kraju zależy, kiedy będzie się rozpoczynał i kończył - mówił pod koniec 2002 roku Andreas Herren z FIFA.

Transfery przeprowadzano oczywiście już wcześniej, ale to właśnie wtedy wiele spraw zostało unormowanych. Postanowiliśmy przypomnieć wam najgorętsze ruchy transferowe pierwszego prawdziwego zimowego okienka na Wyspach. Kto brylował na rynku, gdy wyżej wymienieni giganci postanowili zabawić się w skąpiradła?

Jamie Clapham (Ipswich Town – Birmingham City, 1,3 miliona funtów)

Clapham stawiał pierwsze seniorskie kroki w Tottenhamie, ale nigdy nie otrzymał tam prawdziwej szansy. Na dobre rozwinął skrzydła dopiero w Ipswich, które tamtej zimy jako pierwsze ze wszystkich angielskich klubów zainkasowało ponad milion funtów za zawodnika. Początki lewego obrońcy w Birmingham nie były wyśmienite, a to wszystko przez problemy zdrowotne. Z czasem było tylko trochę lepiej. Angielski defensor rozegrał na St Andrew's Stadium 84 mecze, w których strzelił jednego gola. Przygodę z klubem zakończył z przytupem, bo spadkiem.

Mart Poom (Derby County – Sunderland, 2,5 miliona funtów)

Estoński bramkarz, który później trafił do Arsenalu, już wtedy był świetnie znany na Wyspach. W Portsmouth oraz Derby County spędził w sumie dziewięć lat. W Sunderlandzie zaczął grać na dobre w momencie, gdy „Czarne Koty” spadły z Premier League. Na drugim szczeblu „Poominaator” zasłynął zresztą z genialnej główki ze swoim byłym klubem. Wykończenia nie powstydziliby się najlepsi snajperzy.



Matthew Upson (Arsenal – Birmingham City, 3 miliony funtów)

37-latek nie tak dawno kopał jeszcze piłkę w MK Dons. Włodarze „Kanonierów” z całą pewnością spodziewali się po nim o wiele więcej. Koniec końców sprzedali go za zdecydowanie mniej niż sami wcześniej kupili. To znaczy taka była podstawa, bo opłata wzrosła ostatecznie z miliona do trzech milionów funtów. W Birmingham stoper rozbłysnął i - już po debiucie w angielskiej kadrze - dał niebieskiej ekipie sporo zarobić, odchodząc do West Hamu.

David Sommeil (Bordeaux – Manchester City, 3,5 miliona funtów)

Dla urodzonego w Gwadelupie obrońcy był to pierwszy wyjazd z Ligue 1. Wcześniej wyrobił sobie markę w Bordeaux, którego barwy reprezentował regularnie w Pucharze UEFA. Później robił zresztą to samo w koszulce „The Citizens”. Niebieskiej części Manchesteru nie podbił jednak w takim stopniu, w jakim miał to zrobić. Będąc jeszcze w międzyczasie na wypożyczeniu w Marsylii, po niecałych czterech latach odszedł do Sheffield United.

Malcolm Christie (Derby County – Middlesbrough, 3 miliony funtów)

Etatowy młodzieżowy reprezentant Anglii zawsze potrafił grać przeciwko „Boro”. Po ustrzeleniu dwóch dubletów klub z hrabstwa North Yorkshire stwierdził, że chce go mieć u siebie. Na Riverside Stadium skrzydłowego prześladowały jednak kontuzje. Christie dwukrotnie łamał nogę i głównie dlatego to pierwsze pół roku w nowym klubie było dla niego najlepsze. Strzelił w jego trakcie cztery gole.



Robbie Fowler (Leeds - Manchester City, 8 milionów funtów)

Nieco wcześniej działacze Leeds zapłacili za niego ponad 14 milionów, ale klub potrzebował gotówki i cena poszła w dół. W Manchesterze spodziewano się po nim jeszcze więcej niż po Sommeilu. Najlepszy był dla niego sezon numer trzy, który zakończył z dziesięcioma trafieniami w Premier League. Po połowie kolejnego, mając coraz więcej problemów ze zdrowiem, wrócił tam, gdzie jego miejsce, a więc do Liverpoolu.

Lee Bowyer (Leeds - West Ham, 255 tysięcy funtów)

Kolejny urwis, który opuścił tamtej zimy Leeds. Wcześniej spędził w nim sześć i pół sezonu. West Ham nie zapłacił za niego nawet 300 tysięcy brytyjskiej waluty z uwagi na wygasający kontrakt. A warto dodać, że kilka miesięcy wcześniej Liverpool oferował za niego dziewięć milionów. Z Londynu szybko odszedł do Newcastle, ale później zanotował jeszcze powrót do West Hamu.

Yakubu (Maccabi Hajfa – Portsmouth, wypożyczenie)

To właśnie wtedy Nigeryjczyk po raz pierwszy trafił na Wyspy. A zainteresowanie jego osobą było ogromne. Pięć bramek w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w tym hat-trick z Olympiakosem i trafienie przeciwko Manchesterowi United zrobiły swoje. Największym spryciarzem okazał się Harry Redknapp, który najpierw go wypożyczył, a następnie kupił za nieco ponad cztery miliony funtów do Portsmouth. Yakubu z miejsca zaczął strzelać gole i nie robiło mu różnicy czy trafiał do siatki na drugim szczeblu czy już w Premier League. Później robił to samo m.in. w Evertonie, Middlesbrough i Leicester.



Hakan Şükür (Parma – Blackburn Rovers, za darmo)

Turek, który po zawieszeniu butów na kołku, rozpoczął barwną karierę polityczną, dwa lata wcześniej kosztował Inter 6,5 miliona euro. Na Wyspy ściągnął go były szkoleniowiec „jego” Galatasaray, Graeme Souness. Pierwszą część rundy snajper stracił z powodu kontuzji. Później strzelił dwa gole Fulham i być może zostałby w Blackburn na dłużej, ale nie dogadał się z Anglikami w sprawie nowej umowy. Tym sposobem powrócił do „Galaty”.

Jonathan Woodgate (Leeds – Newcastle, 11 milionów funtów)

To był niecały rok przed jego legendarnym transferem do Realu, który został okrzyknięty jednym z największych niewypałów w historii „Królewskich”. Na przeprowadzkę do Hiszpanii solidnie jednak zapracował i uczynił to właśnie w barwach Newcastle. Jak mówił o swoim obrońcy ówczesny menedżer „Srok”, Bobby Robson: „W piłce nie ma kompletnych układanek, ale jego można byłoby nazwać ostatnim pasującym do nas elementem”. W sumie rozegrał w koszulce Newcastle 35 spotkań.

Christophe Dugarry (Bordeaux – Birmingham, wypożyczenie)

- W tym klubie nigdy nie było lepszego piłkarza - przyznał po latach opiekun niebieskich, Steve Bruce. - Patrząc na ostatnie dwie dekady, ja i Christophe mieliśmy największy wpływ na ten klub - stwierdził z kolei Robbie Savage. Będący już po swoich 30. urodzinach Dugarry z miejsca rozkochał w sobie wszystkich fanów zespołu z Birmingham. W pewnym momencie strzelił pięć goli w czterech kolejnych spotkaniach Premier League, co miało niebagatelny wpływ na utrzymanie w elicie. Francuz szybko związał się z klubem nową umową i... równie szybko odszedł. Zadecydowała jego rodzina, a do tego przyplątały się problemy z kolanem. Później napastnik przebywał jeszcze przez chwilę w Katarze.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Xabi Alonso zaskoczy wszystkich?! Sensacyjna decyzja wisi w powietrzu Xabi Alonso zaskoczy wszystkich?! Sensacyjna decyzja wisi w powietrzu „Kot bijący się echem w zupełnej d*pie”. Artur Boruc odpowiada TVP Sport „Kot bijący się echem w zupełnej d*pie”. Artur Boruc odpowiada TVP Sport Nowy faworyt do zastąpienia Jürgena Kloppa w Liverpoolu?! Nowy faworyt do zastąpienia Jürgena Kloppa w Liverpoolu?! Xabi Alonso coraz bliżej nowego klubu?! Wyraźny lider Xabi Alonso coraz bliżej nowego klubu?! Wyraźny lider Wtedy Arkadiusz Milik wróci do reprezentacji Polski. Michał Probierz deklaruje Wtedy Arkadiusz Milik wróci do reprezentacji Polski. Michał Probierz deklaruje „Albo będziemy sku*wielami, albo dostaniemy wpie*dol”. Wojciech Szczęsny nie owijał w bawełnę „Albo będziemy sku*wielami, albo dostaniemy wpie*dol”. Wojciech Szczęsny nie owijał w bawełnę Szykuje się ciekawy powrót do Lecha Poznań?! „Jest ostatnio w gazie” Szykuje się ciekawy powrót do Lecha Poznań?! „Jest ostatnio w gazie” OFICJALNIE: Znów to zrobił... Sandro Tonali oskarżony o obstawianie zakładów po transferze do Newcastle United OFICJALNIE: Znów to zrobił... Sandro Tonali oskarżony o obstawianie zakładów po transferze do Newcastle United

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy