2024-06-12 17:07:43; Aktualizacja: 1 tydzień temu
Spora kontrowersja w meczu Katar – Indie w eliminacjach Mistrzostw Świata 2026 [WIDEO] Fot. Shutterstock
Piotr Trochimowicz
Piotr Trochimowicz Źródło: All India Football Federation

Reprezentacja Indii odpadła z walki o udział w Mistrzostwach Świata w 2026 roku po porażce na wyjeździe z Katarem 1:2.

Drużyna gości zajmowała przed tym spotkaniem drugie miejsce w grupie A z dorobkiem pięciu punktów. Tyle samo „oczek” zgromadził Afganistan, który miał jednak gorszy o siedem goli bilans bramkowy, a na ostatniej pozycji z czterema punktami znajdował się Kuwejt. Katar zaś był już pewny awansu do kolejnej rundy kwalifikacji.

Indie w pierwszej połowie meczu objęły prowadzenie, gdy do siatki trafił Lallianzuala Chhangte. W 73. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego bramkarz przyjezdnych obronił strzał głową jednego z rywali, po czym piłka prawdopodobnie wyszła za linię końcową boiska. Południowokoreański arbiter Kim Woo-sung jednak tego nie dostrzegł, a po chwili Yousef Aymen strzelił wyrównującego gola. Z kolei w 85. minucie na 2:1 dla Kataru trafił Ahmed Al-Rawi.

W spotkaniu tym nie był obecny system VAR.

Selekcjoner reprezentacji Indii Igor Štimac na konferencji prasowej nie krył rozczarowania:

- Katar miał dziś szczęście, gdyż wyrównująca bramka padła niezgodnie z przepisami. Teraz mogę to potwierdzić, bo widziałem powtórkę. Piłka była poza boiskiem, chociaż gol został uznany. Nie powinno tak być. Zwłaszcza w dzisiejszym futbolu, ponieważ to trafienie całkowicie zmieniło przebieg meczu. To samo mogło się przydarzyć Katarowi, dlatego nie szukam wymówki. Jest mi smutno, gdyż 23 chłopaków naprawdę ciężko pracuje, aby coś osiągnąć, a ich marzenia zostają zniszczone, ponieważ nie zapobiegliśmy takim wydarzeniom – powiedział 56-letni Chorwat.

Ostatecznie z grupy A do trzeciej rundy eliminacji w strefie azjatyckiej oprócz Kataru awansował także Kuwejt, który pokonał 1:0 Afganistan.