49 najciekawszych potwierdzonych transferów do końca maja 2024 roku

2024-06-11 13:33:28; Aktualizacja: 6 dni temu
49 najciekawszych potwierdzonych transferów do końca maja 2024 roku Fot. SPP/SIPA USA/PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Choć maj już dawno za nami, a letnie okno transferowe na dobre jeszcze się nie zaczęło, do tamtej pory wydarzyło się wiele ciekawego w kontekście przepływu kart zawodniczych. W poniższym tekście przedstawiamy 49 najciekawszych potwierdzonych transakcji.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż w wyszczególnionych punktach znajdują się wszystkie nazwiska piłkarzy ogłoszone przez kluby na przestrzeni ostatnich tygodni lub miesięcy – z wyjątkiem tych, które dołączyły na zasadzie obligatoryjnego wykupu, a nie zostały wspomniane w oficjalnych komunikatach.

Zapisane kwoty opierają się wyłącznie na tych bazowych, czyli nie uwzględniają ewentualnych bonusów lub podatków do opłacenia ustalonych między stronami negocjacji.

Zaczynając z wysokiego C, czyli od ogłoszeń odbijającym się szerokim echem na całym świecie, należy wspomnieć przenosinach Gonçalo Ramosa. Autor hat-tricka z ostatniego mundialu z meczu ze Szwajcarią w 1/8 finału pierwotnie dołączył do Paris Saint-Germain na zasadzie wypożyczenia. Później najemca postanowił stać się właścicielem karty zawodniczej portugalskiego napastnika, zobowiązując się do zapłaty 65 milionów euro na konto Benfiki.

Na Parc des Princes spodziewano się więcej po 22-latku, ale to dopiero pierwszy sezon. Pod wodzą Luisa Enrique strzelił 14 goli i dołożył dwie asysty.

Zawsze o transferach robi się głośno, gdy zabiera się za nie Real Madryt. Najbardziej utytułowany klub pod względem zdobytych Pucharów Europy kontynuuje trend sprowadzania gwiazdek z Brazylii. Po Viníciusie Júniorze i Rodrygo przyszedł czas na Endricka z Palmeirasu.

Napastnik jeszcze nie osiągnął pełnoletności, a już na koncie ma dwa mistrzostwa i Superpuchar Brazylii. Do tego dochodzi pięć występów w dorosłej kadrze „Canarinhos”, okraszonych już trzema golami. Wszystkie strzelał w meczach towarzyskich, ale przeciwko uznanym rywalom: Anglii, Hiszpanii i Meksykowi.

Kwota odstępnego wyniosła 35 milionów euro. W dorosłość Endrick wkroczy dokładnie 21 lipca i będzie mógł się przygotowywać w nowym otoczeniu do najważniejszych rozgrywek w Hiszpanii oraz na Starym Kontynencie.

***

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas, że największe przelewy wychodzą z Anglii. Kluby Premier League nie szczędzą na nowych nabytkach, nawet te ze średniej półki.

Siłę na rynku pokazało Brentford, poprawiając własny rekord transferowy. Za 33 miliony euro prosto z Club Brugge „Pszczółki” będą polegać na Igorze Thiago. W ubiegłej kampanii na wszystkich frontach napastnik zdobył 29 bramek na przestrzeni 55 występów. Z założenia 22-letni Brazylijczyk przybywa jako następca Ivana Toneya.

W roli łowcy talentów niezmiennie dobrze odnajduje się Brighton. Ekipa Jakuba Modera zapewniła sobie współpracę z Ibrahimem Osmanem. Reprezentant Ghany, specjalizujący się w roli lewoskrzydłowego, ale również na środku ataku i po drugiej szerokości boiska, zawita na pokładzie The Amex za 19,5 miliona euro prosto z duńskiego FC Nordsjælland. 19-latek w dorobku indywidualnym minionego sezonu zgromadził 10 trafień i osiem asyst w 44 spotkaniach.

Bank na dwa nowe, pełnoprawne nabytki rozbiło Bournemouth. Niemal dokładnie 40 milionów euro „Wisienki” poświęciły na wzmocnienie ofensywnej formacji, decydując się na wykup wypożyczonych z Leeds United Luisa Sinsterry (23,42 miliona) oraz Enesa Ünala z Getafe (16,5 miliona).

***

Zaglądając do Niemiec, nie można pominąć polskiego wątku. Kamil Grabara zamienił FC Kopenhagę na VfL Wolfsburg po zatwierdzeniu oferty w wysokości 13,5 miliona euro. Wychowanek Liverpoolu podsumował pobyt w Danii dwoma mistrzostwami plus krajowym pucharem.

Większym transferem pod względem cenowym były jedynie przenosiny niechcianego w PSG Hugo Ekitiké do Eintrachtu Frankfurt. Po zimowo-wiosennym okresie wypożyczenia Eintracht Frankfurt zobowiązał się do zapłaty 16,5 miliona euro za napastnika. Liczby 21-latka na razie nie wzbudzają zachwytu, bo mowa o dwóch golach i czterech asystach 17 spotkaniach.

Na przyspieszony transfer definitywny po uprzednim wypożyczeniu zdecydował się Bayern Monachium. Na Allianz Arena powitano Bryana Zaragozę. Granada zarobiła na sprzedaży skrzydłowego 13 milionów euro.

***

Jeśli chodzi o polski grunt, na szczególną uwagę zasługują działania przyszłego beniaminka II ligi, Wieczystej Kraków. Już w tym miesiącu ambitny klub z Małopolski, chcący szturmem przedostać się na zaplecze Ekstraklasy, zapewni sobie parę nabytków z najwyższej klasy rozgrywek. W maju zdążył też ogłosić angaż Daniela Mikołajewskiego z Podbeskidzia Bielsko-Biała.

200 tysięcy euro łotewskiej Valmierze postanowiła zapłacić Puszcza Niepołomice za przejęcie usług Romana Yakuby. 23-letni stoper zdał egzamin po udanym wypożyczeniu, do którego doszło jeszcze zimą 2023 roku, pomagając wywalczyć awans do Ekstraklasy, a następnie się w niej utrzymać.

Na zasadzie wolnego transferu Górnika Zabrze zasilił Patrik Hellebrand. Odchodzący z Dynama Czeskie Budziejowice ofensywny pomocnik postara się uwolnić większy potencjał na Śląsku. W minionej kampanii 25-latek zanotował raptem po dwa trafienia i asysty w 29 kolejkach ojczystej ekstraklasy.

Hat-trick ciekawych wzmocnień przed ponowną próbą powrotu do Ekstraklasy zanotowała Miedź Legnica. Na salony miasta z województwa śląskiego zawitali Benedik Mioč z chorwackiego Slavena Belupo, Juliusz Letniowski z Widzewa Łódź oraz Mateusz Grudziński ze Znicza Pruszków.

***

Z gwiazd wciąż niemyślących o zejściu z piłkarskiej sceny trzeba koniecznie wymienić Thiago Silvę. Po wieloletniej przygodzie w Chelsea okraszonej upragnionym Pucharem Europy 39-letni obrońca powraca do macierzystego Fluminense.

Olivier Giroud zawiesił buty na kołku dla reprezentacji Francji, ale sam jeszcze spróbuje sił w MLS. Po wspaniałej karierze w Europie często niedoceniany napastnik opuszcza Milan na rzecz Los Angeles FC, gdzie szatnię będzie dzielić między innymi z Mateuszem Boguszem.

Termin przejścia na emeryturę przekłada również Jérôme Boateng. Choć w drugiej części minionego sezonu nie okazał się zbawcą Salernitany, która z hukiem spadła do Serie B, teraz postara się odpowiednio podzielić doświadczeniem z młodszymi kolegami w austriackim LASK-u.

***

O nim wkrótce powinno się zrobić głośno. Nestroy Irankunda to najlepiej zapowiadający się talent obecnych czasów z Australii. Bayern Monachium zapewnił sobie transfer 18-letniego uniwersalnego skrzydłowego z Adelaide United za 3,4 miliona euro. To może okazać się złoty interes. Statystyki z rodzimej ligi jak na chłopaka w takim wieku prezentują się bardzo dobrze: osiem goli i sześć asyst w 25 meczach A-League.

Podobnie wkrótce media mogą pisać o Lucasie Bergvallu. Tottenham wygrał transferową batalię z FC Barceloną o szwedzki klejnot z Djurgårdens. „Koguty” zainwestowały w pomocnika 10 milionów euro i za parę lat może stać się centralną częścią projektu w północnym Londynie, jeśli tylko zostanie odpowiednio poprowadzony przez trenera Ange'a Postecoglou.

Przy okazji staliśmy się świadkami paru klubowych rekordów zakupowych. Al-Musrati, 40-krotny reprezentant Libii, to najdroższy nabytek w dziejach Beşiktaşu (11 milionów euro), który błyskawicznie zdetronizował pozyskanego chwilę wcześniej z Legii Warszawa Ernesta Muçiego. Defensywny pomocnik przenosi się już na stałe z SC Braga po udanym wypożyczeniu.

Austin FC poszerzyło granice swoich możliwości dzięki inwestycji siedmiu milionów euro w bramkostrzelnego i dostarczającego wiele asyst skrzydłowego Crvenej zvezdy, Osmana Bukariego.

Największe osiągnięcie w rubryczce sprzedażowej dokonał u siebie węgierski Ferencváros, oddając Krisztiána Lisztesa, 19-letniego ofensywnego pomocnika ojczystej drużyny narodowej, za 10 milionów euro Eintrachtowi Frankfurt.

***

Pozostałe najciekawsze transfery zatwierdzone do końca maja 2024 roku:

Mike Trésor z Genku do Burnley [18 mln euro],
Álvaro Djaló z SC Braga do Athletic Club [15 mln],
Malik Tillman z Bayernu Monachium do PSV Eindhoven [13 mln],
Maxime Estève z Montpellier do Burnley [12 mln],
Thilo Kehrer z West Hamu do AS Monaco [11 mln],
Rafa Mujica z Arouki do Al-Sadd [10 mln],
Maarten Vandevoordt z KRC Genk do RB Lipsk [10 mln],
Aurèle Amenda z Young Boys Berno do Eintrachtu Frankfurt [9 mln],
Koni De Winter z Juventusu do Genoi [8 mln],
Ardon Jashari z FC Luzern do Club Brugge [6 mln],
Álvaro Carreras z Manchesteru United do Benfiki [6 mln],
Tommy Doyle z Manchesteru City do Wolverhampton [5,83 mln],
Angeliño z RB Lipsk do Romy [5,2 mln],
Jamie Leweling z Unionu Berlin do VfB Stuttgart [5 mln],
Jeff Chabot z Köln do Stuttgartu [4,5 mln],
Morgan Sanson z Aston Villi do OGC Nice [4 mln],
Łukasz Poręba z RC Lens do HSV [1 mln].


Robin Koch z Leeds United do Eintrachtu Frankfurt,
Bence Dárdai z Herthy do VfL Wolfsburg,
Valentin Cojocaru z OH Leuven do Pogoni Szczecin,
Felipe Anderson z Lazio do Palmeiras,
Simon Schierack z RB Lipsk do Śląska Wrocław,
Krzysztof Kamiński z Wisły Płock do Pogoni Szczecin,
Jakub Szymański z Widzewa Łódź do Ruchu Chorzów.


Timo Werner z RB Lipsk do Tottenhamu (wypożyczenie),
Alexander Nübel z Bayernu Monachium do VfB Stuttgart (wypożyczenie).

Więcej na ten temat: Manchester United FC Polska Hiszpania Getafe CF Portugalia Anglia Real Madryt CF Francja Niemcy Bayern Monachium Śląsk Wrocław Brazylia Widzew Łódź Górnik Zabrze AC Milan Juventus FC Holandia SS Lazio AS Roma AS Monaco Hertha BSC 1. FC Köln VfB Stuttgart VfL Wolfsburg Austria Tottenham Hotspur FC Chelsea FC Manchester City FC Aston Villa FC Wolverhampton Wanderers FC Paris Saint-Germain FC Montpellier HSC Szwajcaria OGC Nice Wisła Płock Brentford FC Eintracht Frankfurt RC Lens Leeds United AFC Pogoń Szczecin West Ham United FC Szwecja Belgia Brighton & Hove Albion FC Miedź Legnica AFC Bournemouth Jérôme Agyenim Boateng RB Lipsk 1. FC Union Berlin US Salernitana 1919 Los Angeles FC Club Brugge Beşiktaş JK FK Crvena zvezda FC Kopenhaga Olivier Jonathan Giroud Burnley FC PSV Eindhoven Fluminense FC KRC Genk Granada CF FC Nordsjælland Genoa CFC Hamburger SV OH Leuven Djurgårdens IF FC Luzern Znicz Pruszków SE Palmeiras Austin FC Podbeskidzie Bielsko-Biała Ruch Chorzów FC Arouca Ferencvárosi TC Wieczysta Kraków Stany Zjednoczone Adelaide United FC Krzysztof Kamiński Enes Ünal Turcja Timo Werner Morgan Stéphane Sanson Daniel Mikołajewski Felipe Anderson Pereira Gomes Kamil Grabara Juliusz Letniowski Álvaro Fernández Carreras Thomas Glyn Doyle Luis Fernando Sinisterra Lucumí Malik Leon Tillman José Ángel Esmoris Tasende Jamie Leweling Koni De Winter Maxime Estève Hugo Ekitiké Alexander Nübel Łukasz Poręba Mateusz Grudziński Jakub Szymański Oficjalnie Gonçalo Matias Ramos Ardon Jashari Rafael Sebastián Mújica García Igor Thiago Nascimento Rodrigues Ukraina Valentin Alexandru Cojocaru Australia Ghana Mike Trésor Ndayishimiye Dania Serbia Chorwacja Czechy Benedik Mioč Rumunia Kolumbia Węgry Łotwa Katar Libia Bryan Zaragoza Martínez Álvaro Djaló Dias Fernandes Lucas Erik Holger Bergvall Transfery Patrik Hellebrand Krisztián Lisztes Bence Dárdai Nestory Irankunda Maarten Vandevoordt Aurèle Florian Amenda Endrick Felipe Moreira de Sousa Letnie okno transferowe Robin Koch LASK Dynamo Czeskie Budziejowice Valmiera FC Athletic Bilbao Benfica Lizbona Sporting Braga Al Sadd BSC Young Boys Berno Thilo Kehrer Slaven Belupo Thiago Silva Almoatasembellah Ali Mohamed Al-Musrati Jeffrey Julian Gaston Chabot Roman Jakuba Simon Schierak Premier League LaLiga Bundesliga Ekstraklasa Serie A Ligue 1 2. Bundesliga I liga Championship Major League Soccer Jupiler Pro League Süper Lig Super liga Srbije Superligaen Eredivisie Campeonato Carioca Allsvenskan Swiss Super League Campeonato Paulista - A1 Primeira Liga NB I III liga - Grupa 4 A-League