OFICJALNIE: Rekordowa transakcja w MLS!

rok temu OFICJALNIE: Rekordowa transakcja w MLS!
fot. MLS

Orlando City potwierdziło za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej głośny transfer.

Jeszcze przed kilkoma dniami w polskich mediach rozpisywano się o możliwości transferu Doma Dwyera do Lechii Gdańsk. Według naszych ojczystych portali działacze klubu z północy Polski rozważali zatrudnienie snajpera, ale teraz wszystko jest już jasne - Dwyer nie przeniesie się nad Wisłę. Były gracz Sporting Kansas City został we wtorek wieczorem nowym zawodnikiem Orlando City.

Warunki transferu są rekordowe w historii Major League Soccer. Orlando oddało za 26-latka 400 tysięcy dolarów w General Allocation Money i 500 tysięcy w Targeted Allocation Money. Bonusy, także w Allocation Money, mogą wzrosnąć do nawet 700 tysięcy dolarów w zależności od dyspozycji snajpera. Jeżeli wszystkie zapisy zostaną spełnione, będziemy świadkami największej wymiany w historii rozgrywek.

Urodzony w Anglii piłkarz jest świeżo upieczonym reprezentantem Stanów Zjednoczonych, w których barwach zadebiutował 1 lipca w meczu towarzyskim z Ghaną. Od tamtej pory rozegrał w drużynie Bruce’a Areny trzy mecze i zdobył dwa gole. 

Dwyer jest jedną z największych gwiazd MLS. W barwach Sportingu rozegrał 155 spotkań, podczas których zdobył 68 bramek i zanotował dwanaście asyst.

O wyjaśnienie, dlaczego to tak duży transfer w Stanach Zjednoczonych i czym właściwie jest Allocation Money, poprosiliśmy Katarzynę Przepiórkę z portalu Amerykanskapilka.pl, zajmującą się na co dzień piłką nożną za Oceanem. 

Takiej wymiany w historii MLS jeszcze nie było. Już sama wzmianka o przejściu Doma Dwyera do Orlando City i wstępne warunki wywołały poruszenie w świecie amerykańskiej piłki. Po oficjalnym potwierdzeniu nie było chyba dziennikarza związanego z MLS, który nie skomentowałby tego trade’u. Istne szaleństwo. Negocjacje, które trwały ponad miesiąc. 1,6 mln$ allocation money: $400k General Allocation Money, $500k Target Allocation Money i $700k ewentualnych bonusów (również allocation money). Czegoś takiego w historii MLS jeszcze nie mieliśmy. Jak na warunki tej ligi, są to istnie kosmiczne pieniądze.  Dotychczasowy rekord to trade Kevina Molino (w pakiecie z Patrickiem McLainem) za $650k allocation money ($450kGAM + $200kTAM), swoją drogą właśnie z Orlando City. Dzięki temu zwolniło się jedno miejsce dla gracza pokroju Dwyera i znalazły się pieniądze na dokonanie tak kosztownej wymiany. Duet Cyle Larin & Dom Dwyer zapowiada się na jeden z najlepszych w lidze. Ściągnięcie Dwyera to dla Orlando inwestycja w przyszłość, choć trzeba przyznać, że bardzo kosztowna, bo bardzo możliwe, że Lwy zapłacą $1,6mln za… pół roku gry. Tak, Dom Dwyer ma zagwarantowaną opcję odstąpienia od kontraktu po sześciu miesiącach. Jest to jednak mało prawdopodobne, zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że Orlando City zimą sprzeda Cyle’a Larina i zaproponuje Dwyerowi nowy, kosmiczny kontrakt.

Czym właściwie są allocation money? W bardzo dużym skrócie to określona kwota pieniędzy, które dany klub może przeznaczyć m.in. na domknięcie budżetu, zarobki piłkarzy, ich kupno czy wymiany z innymi klubami. W każdym sezonie kwota GAM i TAM jest ustalana przez władze (np. w tym roku na każdy klub przypada $1,2mln TAM). Wymiany mogą być przeprowadzane na różnych płaszczyznach. W przypadku Doma Dwyera sprawa jest jasna: kasa (i to konkretna) za piłkarza + bonusy. Znacznie ciekawiej wygląda to chociażby w przypadku transferu Stefana Marinovica do Vancouver Whtitecaps. Ci jednak nie mieli dla niego miejsca w składzie, więc wymienili się z Montrealem Impact. Za $50k TAM otrzymali jedno miejsce dla gracza międzynarodowego (International roster slot). 


ŹRÓDŁO
Orlando City | Sporting Kansas City
TAGI: Orlando City Soccer Club Sporting Kansas City Stany Zjednoczone Dom Dwyer
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.