Zakaz transferowy dla Chelsea?!

rok temu
Zakaz transferowy dla Chelsea?!
fot. Wikipedia

FIFA rozpoczęła śledztwo w sprawie sprowadzania przez Chelsea obcokrajowców poniżej osiemnastego roku życia. Mistrzom Anglii grozi nawet zakaz transferowy.

„The Blues” zostali oskarżeni o nieprawidłowe działania przy sprowadzeniu 25 zagranicznych piłkarzy poniżej osiemnastego roku życia. Ta liczba może jeszcze wzrosnąć, od kiedy sprawą zajęła się Komisja Dyscyplinarna FIFA. To ona nakłada na kluby piłkarskie kary, w tym zakazy transferowe.

We wcześniejszych latach postępowanie prowadzono przeciwko Barcelonie, Realowi Madryt i Atlético Madryt. Każdy z tych zespołów został ukarany zakazem transferowym na dwa okna, ale Realowi udało się zmniejszyć karę do jednego okresu transferowego po skutecznej apelacji w Sądzie Arbitrażowym ds. Sportu (CAS). 

W przypadku Chelsea wszystko rozpoczęło się od sprawy piłkarza reprezentującego barwy Burkina Faso, Bertranda Traoré. Oficjalnie zawodnik przeniósł się do Londynu pierwszego stycznia 2014 roku, czyli już po osiemnastym roku życia. Jednak do FIFA trafiło zdjęcie z 23 października 2011 roku, na którym widać szesnastoletniego skrzydłowego w nieoficjalnym meczu z Arsenalem.

Przepisy FIFA nie zabraniają pozyskiwania zagranicznych piłkarzy poniżej osiemnastego roku życia, ale muszą być w tym celu spełnione odpowiednie warunki. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie się rodziców razem z dzieckiem, ale z powodu niezwiązanego z piłką nożną. W innym przypadku klub może skorzystać z zatrudnienia takiego zawodnika, jeśli siedziba zespołu i dom gracza nie są oddalone o więcej, niż 50 kilometrów od granicy państw.

Komisja Dyscyplinarna już na początku śledztwa otrzymała listę 25 zawodników, których transfery zostały prawdopodobnie przeprowadzone nieprawidłowo. Niebawem mogą do niej dołączyć kolejne nazwiska, bo komisja będzie badać wszystkie transakcje Chelsea z ostatnich DZIESIĘCIU lat.

Przez kilka miesięcy członkowie Komisji Dyscyplinarnej będą zbierać wszystkie fakty na temat sprawy i ostatecznie przekażą je niezależnej grupie. To również będą członkowie Komisji Dyscyplinarnej, ale niezwiązani do tej pory ze sprawą. Jeśli uznają klub za winny, to Chelsea będzie przysługiwało odwołanie przed FIFA, a później CAS.


ŹRÓDŁO
The Guardian
TAGI: Anglia Chelsea FC FIFA CAS
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2019 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.