OFICJALNIE: Propozycja dużych zmian w Ekstraklasie

11 miesięcy temu OFICJALNIE: Propozycja dużych zmian w Ekstraklasie

Zgodnie z komunikatem na stronie Ekstraklasy, Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. doszła do porozumienia w sprawie systemu rozgrywek, jaki ma obowiązywać od sezonu 2019/2020.

Propozycja Ekstraklasy S.A. została teraz przedstawiona zarządowi PZPN, który zdecyduje o wprowadzeniu reformy w życie. Zmiany zakładają, że rozgrywki nadal będą prowadzone na zasadach ESA-37 bez podziału punktów, jednak w inny sposób rozwiązana zostanie kwestia awansów i spadków. Przeobrażenie ma dotknąć także przepisów licencyjnych.

- Rada Nadzorcza finalnie rozważała tylko dwa scenariusze formatu rozgrywek. Pozostanie przy ESA-37 lub ESA-34. Zgodziliśmy się, że w obecnych warunkach rozwiązanie zakładające poszerzenie rozgrywek o kolejne dwa kluby nie przyniosłoby oczekiwanego, wyraźnego wzrostu jakości. W najbliższych latach, równocześnie z zaostrzaniem i rygorystycznym podejściem do przepisów licencyjnych w zakresie infrastruktury klubowej, Ekstraklasa będzie się jednak otwierać na pierwszą ligę – powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. Karol Klimczak.

Zmianie powinna ulec liczba drużyn, które spadną z Ekstraklasy i awansują do niej z I Ligi. Reforma zakłada, że od sezonu 2019/2020 na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce awansują trzy drużyny i tyle samo będzie mogło z niego spaść. Dokładne zasady awansu z zaplecza Ekstraklasy ma określić PZPN.

- Uważam, że to bardzo inteligentna i mądra decyzja, która została podjęta w interesie całej polskiej piłki. W docelowym systemie do Ekstraklasy bezpośrednio awansować mają dwie drużyny, a zespoły z kolejnych miejsc będą walczyły w barażach. Natomiast czternastemu klubowi Ekstraklasy zapewniona ma być poduszka finansowa, by spadek nie miał na niego aż tak negatywnego wpływu – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Kolejne zapisy reformy dotyczą zasad wydawania licencji. Propozycja Ekstraklasy S.A. zakłada, że od sezonu 2019/2020 w najwyższej klasie rozgrywkowej będą mogły występować jedynie te drużyny, które posiadają własny stadion, co oznacza, że nie będzie możliwe granie na obiektach rezerwowych. Wymagana będzie również odpowiednia infrastruktura. Ponadto każdy z zespołów będzie musiał posiadać boisko treningowe wyposażone w podgrzewaną płytę.


ŹRÓDŁO
Ekstraklasa
TAGI: Oficjalnie Polska LOTTO Ekstraklasa Nice I Liga Ekstraklasa I Liga
Zobacz również
Brzydka kontuzja Buricia
14 godzin temu  
0
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.