Nie będzie pięciu zespołów z Hiszpanii i Anglii w LM po finałach pucharów. Nowe rozwiązania UEFA!

10 miesięcy temu
Nie będzie pięciu zespołów z Hiszpanii i Anglii w LM po finałach pucharów.  Nowe rozwiązania UEFA!
fot. UEFA

Europejska federacja piłkarska jakiś czas temu wprowadziła zmiany w zasadach kwalifikowania się do Ligi Mistrzów. Nowe postanowienia będą obowiązywać od następnego sezonu.

W nowym modelu przedstawionym przez UEFA już kilkanaście miesięcy temu, cztery ligi znajdujące się najwyżej w europejskim rankingu (Premier League, LaLiga, Serie A i Bundesliga) otrzymały cztery gwarantowane miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Oznacza to, że od przyszłego sezonu zespół, który zajmie czwarte miejsce w tabeli (jednej z czterech najmocniejszych lig) nie będzie musiał walczyć o miejsce w Lidze Mistrzów poprzez fazę play-off, jak wyglądało to dotychczas. Odbędzie się to jednak kosztem dodatkowego miejsca w Lidze Mistrzów, które można wywalczyć dzięki triumfowi w finale Ligi Europy lub Ligi Mistrzów.

Przez ostatnie lata kilkukrotnie dochodziło do sytuacji, w której liga angielska lub hiszpańska wystawiała w fazie grupowej Ligi Mistrzów pięć drużyn. Wynikało to z wcześniejszych zasad, w których po wygraniu jednego z europejskich pucharów przez zespół, który wywalczył awans do Ligi Mistrzów poprzez rozgrywki ligowe, jego kraj otrzymywały dodatkowe miejsce w elitarnym pucharze. Od kolejnego sezonu taka sytuacja będzie możliwa jedynie wtedy, gdy jedne z europejskich rozgrywek wygra drużyna, która nie zakwalifikuje się do fazy grupowej bezpośrednio poprzez krajową ligę. Zaznaczono także, że jedno państwo nie może wystawić w fazie grupowej więcej, niż pięciu klubów.

W środę w Lyonie odbył się finał Ligi Europy, w którym Atlético Madryt pokonało 3-0 Olympique Marsylia. Francuzi nie powinni bardzo narzekać - nawet mając na względzie ich porażkę - bowiem to właśnie oni otrzymali miejsce wywalczone przez klub ze stolicy Hiszpanii. „Los Colchoneros” zdobyli wicemistrzostwo LaLiga, kwalifikując się bezpośrednio do Ligi Mistrzów. W takim przypadku ich miejsce otrzymuje trzeci zespół ligi, która jest piąta w rankingu UEFA (Francja). O tę lokatę w ostatniej kolejce Ligue 1 powalczy jeszcze Olympique Lyon i Olympique Marsylia.

Gwarantowane miejsce w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie otrzymała również liga czeska. Wynika to z faktu, że w finale tych rozgrywek zagra ze sobą Liverpool FC oraz Real Madryt, które zagwarantowały sobie udział w przyszłej edycji elitarnego pucharu dzięki swojej postawie w rozgrywkach ligowych. Mistrzowie dziesięciu najlepszych lig w rankingu UEFA otrzymują w nagrodę awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, dlatego to miejsce przypadło przyszłemu mistrzowi Czech, którym prawdopodobnie zostanie Viktoria Pilzno lub Slavia Praga.


ŹRÓDŁO
UEFA | Transfery.info
TAGI: UEFA Liga Mistrzów Liga Europy
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2019 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.