CIES: 100 klubów, które wydały najwięcej na budowę drużyny

3 miesiące temu CIES: 100 klubów, które wydały najwięcej na budowę drużyny
fot. FotoPyk

CIES Football Observatory podliczyło, który z klubów wydał najwięcej na zebranie swojego obecnego składu.

Budowa zespołu mogącego walczyć o najwyższe to często wieloletnie przedsięwzięcie i niewątpliwie wymaga sporego wkładu finansowego. W ostatnich latach coraz częściej dokonywane są transakcje, które ze względu na warunki finansowe jeszcze kilka sezonów temu byłyby nie do pomyślenia, ale nie można zapominać też o tych mniejszych transferach.

Statystycy CIES Football Observatory odstawili na bok rekordowe operacje i skupili się na wszystkich transferach, które przyczyniły się do zbudowania obecnych drużyn. W zestawieniu podliczono kwoty wydane na wszystkie, wliczając w to potencjalne bonusy, które dodatkowo mogły zwiększyć podstawowy wydatek. Na czele stawki ze zdecydowaną przewagą znalazł się Manchester City.

Działacze „Obywateli” naprawdę się wykosztowali, ponieważ aktualny skład zespołu Pepa Guardioli został skompletowany za niemal miliard euro - dokładnie 976 milionów. CIES zauważa przy tym, iż jest to absolutny rekord, biorąc pod uwagę również wcześniejsze lata. Podium uzupełniają Paris Saint-Germain oraz Manchester United, które wydały odpowiednio 788 milionów i 786 milionów.

Barierę 700 milionów przekroczy jeszcze tylko Liverpool, ponad 600 milionów wydały Barcelona i Chelsea, dalej mamy Juventus, Real Madryt (który nie wydał na budowę zespołu nawet pół miliarda) oraz Arsenal. TOP 10 zamyka Tottenham, który jako pierwsza drużyna w zestawieniu nie przekroczył bariery 400 milionów.

Jak widać, w pierwszej dziesiątce brakuje drużyn niemieckich. Najlepszy pod tym względem Bayern zajął 12. miejsce z wydaną kwotą 380 milionów euro. Ostatnie drużyny w wybranej setce nie wydały na budowę swoich zespołów nawet 10 milionów euro. Warto dodać, że przy tworzeniu zestawienia brane pod uwagę były wyłącznie kluby z pięciu największych europejskich lig.

Ponadto CIES wylicza, że w 2010 roku kluby z topowych europejskich lig musiały wydać na budowę składu średnio 67 milionów. W 2018 jest to już 161 milionów. W tym samym okresie ekipy z Premier League zaliczyły progres wydatków z średnio 126 milionów do 326 milionów.

Oto pełne zestawienie:

ŹRÓDŁO
CIES Football Observatory
TAGI: Manchester City FC Paris Saint-Germain FC Manchester United FC Real Madryt CF Bayern Monachium Liverpool FC FC Barcelona Juventus FC CIES Finanse
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.