Spór o „UEFA Home-Grown Player Rule”

Spór o „UEFA Home-Grown Player Rule” fot. Transfery.info
Redakcja
Redakcja
Źródło: Prawosportowe.pl

Po wyroku w sprawie Bosmana w środowisku piłkarskim próbowano zmierzyć się z problemem zmniejszenia się liczby zawodników jednocześnie wyszkolonych i grających na najwyższym poziomie rozgrywek w jednym państwie.

Według raportów przygotowanych na przełomie lat 2004 i 2005 różnica ta miała wynosić 30 procent, porównując dane do okresu 1995/1996, kiedy to ostatecznie zakończono sprawę Bosmana.

Ustanowienie UEFA Home-Grown Player Rule

W 2006 roku FIFA podjęła inicjatywę zmiany zasad wystawiania piłkarzy zagranicznych w klubach piłkarskich. W 2008 roku Kongres FIFA zaproponował wprowadzanie tzw. zasady 6+5, zgodnie z którą w wyjściowej jedenastce klubu powinno występować co najmniej sześciu krajowych zawodników i pięciu zawodników zagranicznych. Projekt ten został jednak zakwestionowany przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, które proponowane rozwiązanie uznały za dyskryminację obywateli Unii Europejskiej. 6+5, czyli flagowy projekt Seppa Blattera zakończył się niepowodzeniem.

Równolegle UEFA w 2005 roku przyjęła przepisy, mające wejść w życie od sezonu 2008/2009, zgodnie z którymi kluby biorące udział w rozgrywkach UEFA podając 25-osobową listę kadry A, zobowiązały się do zapewnienia  udziału zawodników wyszkolonych zarówno w klubie, jak i federacji krajowej, do której należy dany klub. Mowa tu oczywiście o tzw. „Home-Grown Player Rule”. Propozycja ta zyskała przychylność Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej jako mniej dyskryminacyjna oraz bardziej proporcjonalna dla zakładanych celów. Przepisy te zostały zostały ostatecznie wprowadzone przez UEFA i obowiązują do dzisiaj.

Istota reguł

Zgodnie z Home-Grown Player Rule za zawodnika wyszkolonego przez klub należy uznać gracza, który pomiędzy 15. a 21. rokiem życia (lub sezonami, w którym ukończył ten wiek) był zarejestrowany w obecnym klubie przez okres trzech sezonów lub 36 miesięcy, przy czym nie ma znaczenia, czy rejestracja miała charakter stały, czy też odbywała się z przerwami. 

Z kolei za zawodnika szkolonego w federacji krajowej uznaje się gracza, który pomiędzy 15. a 21. rokiem życia (lub sezonami, w którym ukończył ten wiek) przez trzy sezony lub 36 miesięcy, był zarejestrowany w drużynach należących do tej samej federacji, co jego obecny klub. Podobnie jak w poprzednim przypadku, nie ma znaczenia, czy rejestracja miała charakter stały, czy też odbywała się z przerwami. Oczywiście zawodnik spełniający kryteria, by uznać go za gracza wyszkolonego w klubie, jednocześnie spełnia kryteria, by zostać zakwalifikowany jako zawodnik szkolony w federacji krajowej.

Razem stanowią oni grupę tzw. „Locally trained players”. Zgodnie z przepisami UEFA kluby uczestniczące m.in. w rozgrywkach Ligi Mistrzów muszą zapewnić udział co najmniej ośmiu takich zawodników w zgłoszonej kadrze A. W przeciwnym przypadku kadra klubów ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu. Co istotne, jeżeli liczba graczy szkolonych w klubie będzie mniejsza niż czterech, zgłoszona kadra ulegnie zmniejszeniu nawet w przypadku możliwości zgłoszenia pięciu lub więcej zawodników wyszkolonych w federacji. Konfiguracje zestawienia kadry zostały wskazane w załączniku H do Regulaminu Ligi Mistrzów na sezon 2018/2019.

Kwestionowanie zgodności z przepisami Unii Europejskiej

Od początku wprowadzenia zasady 4+4 w środowiskach akademickich kwestionowano jej zgodność z normami Unii Europejskiej, wskazując m.in. na naruszenie przepisu art. 45 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, gwarantującego prawo do swobodnego przepływu pracowników. Powoływano się na brak adekwatności i proporcjonalności ograniczeń mając na uwadze efekty wprowadzenia zasady, tj. brak znaczącego udziału zawodników poniżej 21. roku życia w rozgrywkach organizowanych przez UEFA. Dodatkowo, agent piłkarski Daniel Striani, skierował powództwo przeciwko UEFA, kwestionując zgodność przepisów UEFA z normami UE gwarantującymi swobodę przepływu pracowników. Sprawa prowadzona jest przez sąd gospodarczy w Brukseli, który wyznaczył posiedzenie na 11 września.

Możliwe konsekwencje

Niewykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak miało to miejsce m.in. w sprawie Bosman. Stwierdzenie sprzeczności przepisów UEFA z prawem UE może mieć również znaczenie dla krajowych rozgrywek. Z opublikowanego ostatnio raportu przez FIFA wynika, że 46% federacji ustanowiło przepisy dotyczące minimalnej liczby  zawodników wychowanych w danym kraju. Można zatem wyobrazić sobie scenariusz, w którym w dalszej kolejności zostaną podważone systemy rozgrywek w poszczególnych europejskich państwach. Warto śledzić dalsze kroki podjęte przez brukselski sąd. Mogą one bowiem warunkować dalszą legislację sportową nie tylko w obszarze piłki nożnej.

Prawosportowe.pl

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Transfery - Relacja na żywo [16/04/2024] Transfery - Relacja na żywo [16/04/2024] Mauricio Pochettino wściekł się przez dziecinne zachowanie piłkarzy Chelsea. „Obiecuję, że to się więcej nie powtórzy” Mauricio Pochettino wściekł się przez dziecinne zachowanie piłkarzy Chelsea. „Obiecuję, że to się więcej nie powtórzy” OFICJALNIE: Gwiazda ogłosiła odejście z Lazio w dniu... swoich urodzin. Wybrała już nowy klub! OFICJALNIE: Gwiazda ogłosiła odejście z Lazio w dniu... swoich urodzin. Wybrała już nowy klub! To najgorzej wykonany rzut karny w tym sezonie [WIDEO] To najgorzej wykonany rzut karny w tym sezonie [WIDEO] Piłkarze Chelsea poszarpali się o rzut karny. Absurdalne sceny w meczu Premier League [WIDEO] Piłkarze Chelsea poszarpali się o rzut karny. Absurdalne sceny w meczu Premier League [WIDEO] Górnik Zabrze z rosnącymi szansami na następną dużą sprzedaż. Zainteresowanie nową gwiazdą rośnie Górnik Zabrze z rosnącymi szansami na następną dużą sprzedaż. Zainteresowanie nową gwiazdą rośnie Wypożyczony piłkarz FC Barcelony wykluczył powrót. „Muszę się rozwijać” Wypożyczony piłkarz FC Barcelony wykluczył powrót. „Muszę się rozwijać” Borussia Dortmund otwarta na sprzedaż gwiazdy. Obie strony nie są zadowolone ze współpracy Borussia Dortmund otwarta na sprzedaż gwiazdy. Obie strony nie są zadowolone ze współpracy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy