OFICJALNIE: Oświadczenie PSG w sprawie rasistowskiego skandalu

3 miesiące temu
OFICJALNIE: Oświadczenie PSG w sprawie rasistowskiego skandalu

Paris Saint-Germain przyznało się do tego, że dział skautingu segregował rasowo wyszukanych młodych piłkarzy.

Dziennikarze „Mediapart” opublikowali doniesienia „Football Leaks” na temat segregacji rasowej młodych zawodników, stosowanej przez dział skautingu Paris Saint-Germain. Informacje wywołały we Francji niemały skandal, zwłaszcza że podobne praktyki są zakazane przez prawo. Przed publikacją żurnaliści skontaktowali się jednak z odpowiednimi osobami w klubie i okazało się, że szefowie działu ukrywali proceder nawet przed zarządem PSG. Teraz potwierdza się to również w oświadczeniu klubu.

O skandalu oraz o stosowanych przez skautów kryteriach selekcji młodych graczy więcej pisaliśmy tutaj - http://transfery.info/119681,skandal-w-psg-klub-z-premedytacja-segregowal-rasowo-mlodych-pilkarzy. PSG w oświadczeniu potwierdza zaś, że faktycznie podobny proceder miał miejsce, lecz bez wiedzy najważniejszych osób w Paris Saint-Germain.

„Paris Saint-Germain stanowczo potępia wszelkie formy dyskryminacji, rasizmu lub monitorowania etnicznego” - zaczęło PSG w obszernym oświadczeniu opublikowanym na stronie. Następnie w punktach opisano to, czego zdołał dowiedzieć się klub na temat całej sprawy.

„* Paris Saint-Germain potwierdza, że sformułowania z niedozwoloną treścią były używane w latach 2013-2018 przez dział centrum szkoleniowego, odpowiedzialny za poszukiwania talentów we Francji. Te wyrażenia zostały użyte z własnej inicjatywy szefa tego działu.

* Kiedy tylko się o tym dowiedziano w październiku 2018 roku, PSG wszczęło wewnętrzne śledztwo, żeby wyjaśnić jak takie praktyki mogły zaistnieć oraz zdecydować jakie działania należy w związku z nimi podjąć.

* Wraz z pojawieniem się w klubie młodych talentów, ich wyszkolenie w PSG zależy wyłącznie od ich umiejętności i zachowania, zarówno na boisku, jak i w grupie.

* Na początku października z klubem skontaktowali się dziennikarze z medialnego konsorcjum EIC w sprawie poznania historii powstawania formularzy wykorzystywanych przez pracowników działu odpowiedzialnego za skauting poza Francją. Formularze te zawierały niedopuszczalne pole identyfikacyjne.

Zarząd klubu nie miał wiedzy o etnicznym monitorowaniu przez dział skautingu i nie miał pojęcia o takiej formie. W obliczu przedstawionych informacji, zaznaczamy, że takie praktyki są przeciwne wartościom Paris Saint-Germain”.

W dalszej części oświadczenia klub zaznacza, że dziennikarze przeprowadzali swoje śledztwo już w 2014 roku, lecz z racji braku konkretnych dowodów klub nie zdecydował się podjąć działań dyscyplinarnych. Kiedy jednak EIC zgłosiło się do paryżan, ci rozpoczęli wewnętrzne śledztwo.

Ponadto zaznaczono, iż nie ma jeszcze wyników dochodzenia, ale PSG podjęło już działania, by zmienić sytuację. Przede wszystkim trwają prace nad określeniem nowej procedury rekrutacji młodych piłkarzy, która ma być stosowana przez wszystkich skautów i regularnie kontrolowana. Do tego wprowadzony ma zostać specjalny kodeks postępowania, potwierdzający wartości i praktyki etyczne przestrzegane przez klub. Zapoczątkowana zostanie procedura powiadamiania, dzięki której klub natychmiast będzie mógł interweniować, a do tego PSG zamierza zatroszczyć się o promocję kultury etycznej wśród swoich pracowników.

Na koniec mistrzowie Francji dodają, że zobowiązują się do walki z wszelkimi formami dyskryminacji, co potwierdza ich współpraca z organizacjami charytatywnymi, a także walka z wszelkimi formami przemocy i rasizmu na stadionach.ŹRÓDŁO
Paris Saint-Germain
TAGI: Oficjalnie Paris Saint-Germain FC Francja
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.