Steph Houghton pierwszą kobietą nagrodzoną w Anglii za zasługi dla futbolu

2 miesiące temu
Steph Houghton pierwszą kobietą nagrodzoną w Anglii za zasługi dla futbolu

Od 1974 roku PFA (profesjonalny związek profesjonalnych piłkarzy) przyznaje Merit Award za zasługi dla futbolu. Od 1974 ani razu nie wręczono tej nagrody kobiecie. Teraz się to zmienia, bo wraz z rokiem 2019, laureatką została Steph Houghton.

Angielka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci kobiecego futbolu. Dla reprezentacji zagrała ponad 100 spotkań, a od kilku lat utrzymuje wysoką formę klubową, grając dla Arsenalu oraz Manchesteru City. Teraz spotkało ją jednak wyjątkowe wyróżnienie, większe nawet od tego z 2014 roku, kiedy jako pierwsza kobieta trafiła na okładkę magazynu Shoot.

Pierwsze wręczenie Merit Award miało miejsce w 1974, a uhonorowano tym tytułem Bobby’ego Charltona oraz Cliffa Llyoda. Nagroda miała stać się jedną z znaczących i ważnych dla środowiska piłkarskiego. Komisja doceniała bowiem nie pojedyncze sezony, ale cały wkład w historię futbolu. Z tego powodu wręczono ją między innymi całej Class of ’92 (2013) oraz drużynie Manchesteru United ’68 (1993).

Teraz nadeszła chwila na odejście od tradycji. Po 45 latach zdecydowano o przyznaniu nagrody kobiecie. I to zupełnie niebagatelnej, bo 31-letnia Steph Houghton doczekała się ze strony PFA naprawdę ładnej laurki.

„Jest nieskazitelnym wzorem do naśladowania. Ma wspaniałe umiejętności przywódcze, wielkie serce, wszechstronność i zapał do pracy. Jest przykładem dla każdego młodego profesjonalisty.  To jej wizerunek zdobił kampanie marketingowe ligi kobiet i to ona przewodziła Lwicom na Mistrzostwach Świata we Francji. Była również jedną z pierwszych kobiet, która uzyskała status profesjonalistki. Miało to miejsce dekadę temu i zapoczątkowało drogę do rozwoju damskiego futbolu.  Naprawdę była pionierem – a teraz, wraz z nadchodzącym latem, jej osiągnięcia mogą jeszcze przybrać na mocy” - czytamy w komunikacie.

Poza wcześniejszymi nagrodami Steph Houghton w 2016 roku otrzymała tytuł MBE, a także została ambasadorem rozwoju piłki kobiet z ramienia UEFA.


ŹRÓDŁO
PFA
TAGI: Steph Houghton Anglia
Zobacz również
Grabara w Bundeslidze?!
13 godzin temu  
0
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2019 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.