OFICJALNIE: SC Dnipro-1 awansowało do ukraińskiej ekstraklasy!

2 miesiące temu
OFICJALNIE: SC Dnipro-1 awansowało do ukraińskiej ekstraklasy!

W środę 1 maja SC Dnipro-1 zapewniło sobie awans do ukraińskiej ekstraklasy. Klub z Dniepru wywalczył sobie miejsce w Premier-Liha dzięki wygranej 2:0 z Bałkanami Zoria.


SC Dnipro-1 to klub założony w 2017 roku przez Maksyma Berezę oraz Hennadija Polońskiego, którego jednak głównym inicjatorem, a teraz również prezydentem jest ojciec tego pierwszego, Jurij Bereza - dowódca batalionu wojskowego „Dnipro-1”, po nazwie którego utworzono miano drużyny.

Zespół z Dniepru dołączył do profesjonalnej piłki nożnej w czerwcu 2017 roku za decyzją ukraińskiego Związku Piłki Nożnej. Zacząwszy w sezonie 2017/2018 od trzeciej ligi ukraińskiej, szybko udało mu się zapewnić sobie awans do drugiej ligi, z której z kolei podopiecznym byłego reprezentanta Ukrainy, Dmytra Mychajłenki udało się przedostać do ekstraklasy nieco ponad tydzień temu.

Mówiąc o Dnipro-1 nie sposób nie wspomnieć o niemałej aferze jaka utworzyła się wobec powołania do istnienia klubu Berezy. Powstanie zespołu splotło się z wydarzeniami relegacji w związku z ogromnymi zaległościami finansowymi do ligi amatorskiej innej drużyny z Dniepru, FC Dnipro. Wobec dramatycznych wydarzeń i tak ogromnego spadku sportowego ukraińskiego klubu, wiele zawodników i trenerów FC Dnipro zdecydowało się odejść i dołączyć do ekipy Mychajłenki. Takie zachowanie oczywiście nie spodobało się kibicom zespołu, którzy założyli, że multimilioner sponsorujący wcześniej ich klub, Ihor Kołomojski, utworzył teraz nowy zespół, by uniknąć płacenia zaległych podatków FC Dnipro.

Poza kontrowersyjną przeszłością i kulisami powstania SC Dnipro-1, klub w ciągu niespełna dwuletniego istnienia zdołał już nawet przejść do historii ukraińskiej piłki nożnej, stając się drugą drużyną, której udało się dotrzeć do półfinału Pucharu Ukrainy jako zespół występujący na trzecim poziomie rozgrywek.

Klub z Dnipro Areny awansował do Premier-Liha na pięć kolejek przed końcem sezonu. Od tamtej pory rozegrał już dwa mecze: zremisowany 3:3 z Inhułeciem Petrowe oraz przegrany 0:4 z Prykarpattią Iwano-Frankiwsk. Ostatnie spotkanie w Persha Liga, Dnipro-1 rozegra na wyjeździe z MFK Mikołajowem.


| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2019 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.