Smolarek zakończył karierę

5 lat temu
Smolarek zajmie się szkoleniem młodzieży

Euzebiusz Smolarek w wieku 33 lat postanowił zawiesić piłkarskie obuwie na kołku.

- Rok zastanawiałem się nad tą decyzją i wreszcie jestem zdecydowany ostatecznie powiedzieć stop. W ostatnim czasie już nawet nie szukałem klubu. Myślałem, że jakiś może znajdzie mnie, ale tak się nie stało. Zresztą nie było tak, że jakoś specjalnie czekałem, aby ktoś do mnie zadzwonił z ofertą. Ostatnie miesiące pozwoliły oswoić się z myślą, że przechodzę na piłkarską emeryturę - powiedział były reprezentant Polski.

Smolarek swoją zawodową karierę rozpoczynał w Feyenoordzie Rotterdam, z którego trafił najpierw na wypożyczenie, a potem definitywnie do Borussii Dortmund. W zespole z Niemiec 33-latek występował do 2007 roku. Potem postanowił przenieść się do Racingu Santander, w którym nie wiodło mu się najlepiej. Polski napastnik starał się odbudować formę w angielskim Boltonie, ale i tu więcej czasu spędzał poza boiskiem, a nie na nim. Między innymi z tego powodu w styczniu 2010 roku trafił do AO Kavala, w którym mógł liczyć na regularne występy.

Po zakończeniu sezonu włodarze ekipy z Grecji nie zdecydowali się na przedłużenie kontraktu z zawodnikiem. Smolarek nie pozostał jednak zbyt długo na bezrobociu, ponieważ jego usługami zainteresowała się Polonia Warszawa. Piłkarz nie krył zadowolenia z powrotu do Polski, ale z powodu konfliktu z władzami drużyny w zimowym okienku transferowym przeniósł się do katarskiego Al-Khor. Potem na rundę wiosenną przeniósł się do ADO Den Haag, z którego przed startem kolejnych rozgrywek trafił do Jagiellonii Białystok. W lipcu 2013 roku zawodnik rozstał się z zespołem i od tego czasu nie znalazł sobie nowego pracodawcy.

W sumie 33-latek w swojej klubowej karierze rozegrał ponad 300 spotkań, w których strzelił 63 bramki.

Warto również wspomnieć, że Smolarek zyskał sobie olbrzymią popularność w kraju, dzięki swoim występom w narodowych barwach. Pierwszy mecz w dorosłej reprezentacji zaliczył w towarzyskim meczu przeciwko Irlandii Północnej 13 lutego 2002 roku. Na kolejne powołania napastnik musiał czekać ponad 2 lata. Wówczas najpierw u Pawła Janasa, a potem Leo Beenhakker stał się ważnym ogniwem drużyny, z którą wystąpił na Mistrzostwach Świata w 2006 roku, a następnie na Mistrzostwach Europy w 2008 roku. Po tej drugiej imprezie zawodnik rzadko pojawiał się już w kadrze. Swój ostatni występ w koszulce "Biało-Czerwonych" zanotował w 2010 roku w towarzyskim starciu w Poznaniu przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej. Łącznie w koszulce z orzełkiem na piersi Smolarek rozegrał 47 meczów, w których zdobył 20 goli.

Teraz 33-latek ma zamiar zająć się szkoleniem młodzieży w Feyenoordzie Rotterdam.

- Byłem w klubie na wstępnych rozmowach i spotkałem w siedzibie holenderskiego dziennikarza. Zapytał mnie o moją przyszłość, więc powiedziałem mu, że może będę pracował tu z dzieciakami. Feyenoord na pewno ma pierwszeństwo. Albo wyląduję w Rotterdamie, albo lokalnym klubie Ouderkerk, w którym pracował też mój śp. tata. Wychowywanie przyszłych piłkarzy sprawiało mu ogromną frajdę. Mam nadzieję, że ze mną będzie podobnie.ŹRÓDŁO
Przegląd Sportowy | Transfery.info
TAGI: Euzebiusz Smolarek Polska Koniec kariery
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.