Europejskie kluby chcą majowego mundialu w 2022 roku

5 lat temu
fot. FIFA

Największe europejskie kluby chcą zapytać FIFA o możliwość rozegrania Mistrzostw Świata w 2022 roku w maju.

Katar prawa do tej najważniejsze piłkarskiej imprezy świata dostał w 2010 roku, ale dopiero od ponad roku wiadome jest, że mundial rozegrany zostanie najprawdopodobniej zimą, co nie podoba się wielu klubom.

Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA), do którego należy m.in. Manchester United czy Liverpool, Barcelona czy Bayern, dyskutowało ostatnio na temat terminu rozegrania mundialu w maju 2022. ECA wierzy, że wiosenne MŚ spowodują najmniejszy zamęt w pozostałych rozgrywkach.

Jednakże Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych, czyli oragnizacja, która reperzenuje największe piłkarskie ligi Europy nalega na to, żeby turniej rozegrany był w okresie letnim, tak jak to było wcześniej planowane.

- EPFL uważa, że rozegranie mundialu w którymkolwiek innym terminie niż letnim spowodowałoby bardzo duże zamieszanie we wszystkch europejskich rozgrywkach i starty poniesione zostałyby również przez każdą z poszczególnych lig - zaznacza Frédéric Thiriez, szef tej organizacji.

Wszystkie wątpliwości nabrały większego rozgłosu po tym, kiedy okazało się, że FIFA ma pomysł, by mundial w Katarze rozegrać zimą, mimo że oragnizatorzy turnieju zawsze zapewniali, że latem są w stanie stworzyć dogodne warunki zarówno dla piłkarzy jak i kibiców. 

Ostatnio Harold Mayne-Nicholls, członek komisji, która wybrała organizatorów mundialu 2018 i 2022 również zasugerował, że mecze mogłyby być rozgrywane o znacznie wcześniejszych porach, wręcz porannych, kiedy to temperatura jest znacznie niższa.

Pomysł z rozegraniem mundialu w maju nie jest wcale taki niedorzeczny. Wówczas w Katarze panuje temperatura wynosząca około 35 stopni Celsjusza, a jak zaznaczają propagatorzy tej teorii, podobny upał mieliśmy na turniejach w Meksyku w 1986, USA w 1994 oraz Japonii i Korei Południowej w 2002.

Sam szef FIFA, Sepp Blatter, uważa jednak, że mundial powinien być rozegrany jesienią 2022: - Nie możemy dopuścić do tego, by mundial odbył się latem. Jedyną możliwą datą jest jesień, gdyż w pierwszej części roku nasza impreza kolidowałaby z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

Wszelkie wątpliwości na temat terminu rozegrania mudnialu zostaną rozwiane, kiedy w marcu 2015 roku wiceprezydent FIFA, Shaikh Salman, po konsulatacjach spróbuje dojść do porozumienia i ustalenia, kiedy odbędzie się ten najważniejszy piłkarski turniej.ŹRÓDŁO
BBC
TAGI: Mistrzostwa Świata MŚ 2022
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.