UEFA zatwierdziła kształt i harmonogram Ligi Narodów

4 lata temu

UEFA, która spotkała się w czwartek w Nyonie, zatwierdziła format Ligi Narodów, przedstawiając szczegółowy harmonogram rozgrywek.

Nowe rozgrywki to pomysł federacji na uatrakcyjnienie meczów towarzyskich, bowiem to w ich ramach drużyny będą ze sobą rywalizować w oparciu o specjalne zasady. 

Wedle dzisiejszych ustaleń, inaguracyjna "LN" odbędzie się po mundialu w Rosji. Wówczas w okresie od września do listopada 2018 roku ustalonych zostanie sześć terminów na rozegranie spotkań.

Udział w specjalnej lidze wezmą 54 europejskie państwa, które początkowo zostaną podzielone na cztery dywizje na podstawie bieżącego rankingu UEFA (tj. LIGA NARODÓW UEFA  A, LIGA NARODÓW UEFA B, LIGA NARODÓW UEFA C, LIGA NARODÓW UEFA D). 

Następnie, zespoły znajdujące się w pierwszych dwóch najsilniejszych dywizjach podzielone zostaną na cztery grupy po trzy zespoły, natomiast reprezentacje z dywizji C ustanowią dwie grupy po trzy ekipy i dwie po cztery drużyny. Przedstawiciele UEFA Liga Narodów D stworzą z kolei cztery grupy po cztery reprezentacje. 

Po rozegraniu wszystkich spotkań fazy grupowej, zwycięzcy każdej grupy uzyskają awans do wyższej dywizji, podczas gdy ostatnie drużyny w tabeli zostaną zdegradowane niżej, co oznacza że tak będą rozstawione w następnej edycji, zaplanowanej na 2020 rok. 

Na lata nieparzyste zaplanowano natomiast "Final Four", gdzie wystąpią zwycięzcy każdej grupy z UEFA Liga Narodów A - rozlosowane zostaną pary półfinałowe, a zwycięzcy zmierzą się o mistrzowski tytuł.

W tym okresie odebędzie się także faza "play-offs" w obrębie dywizji B, C i D - gdzie zwycięzcy podgrup zmierza się o mistrzostwo danej dywizji w takim samym systemie, jaki panuje w "Final Four". Wszyscy triumfatorzy dywizji, czyli cztery zespoły, otrzymają wówczas dziką kartę uprawniającą do awansu na Mistrzostwa Europy, bądź  Mistrzostwa Świata, w zależności od imprezy, którą poprzedzać będzie Liga Narodów - naturalnie pod warunkiem, że nie wywalczą promocji w normalnych eliminacjach.ŹRÓDŁO
UEFA
TAGI: Liga Narodów UEFA
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.