Oficjalnie: Koniec kariery Abidala

4 lata temu Oficjalnie: Koniec kariery Abidala
Abidal | Fot. FC Barcelona

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Pireusie 35-letni Éric Abidal ogłosił zakończenie kariery sportowej.

Francuz rozpoczął swoją przygodę z piłką w barwach AS Monaco, debiutując w Ligue 1 16 września 2000 roku. Po dwóch latach przeniósł się do Lille OSC, a w 2004 roku został graczem Olimpique Lyon. Z drużyną prowadzoną wtedy przez Gérarda Houlliera zdobył trzy mistrzostwa Francji z rzędu (2005-2007).

Od 2007 Abidal występował w FC Barcelona. Był to okres największych sukcesów klubu. Podczas gry w katalońskim klubie obrońca świętował aż czterokrotnie zwycięstwo w La Liga (2009-2011, 2013), dwukrotnie triumf w Lidze Mistrzów (2009, 2011), dwukrotnie zdobycie Pucharu Króla (2009, 2012), czterokrotne zwycięstwo w Superpucharze Hiszpanii (2009-2011, 2013) oraz zdobycie Klubowego Mistrzostwa Świata w latach 2009 i 2011.

Najważniejszym triumfem dla piłkarza była jednak wygrana z rakiem wątroby. Pierwsze objawy nowotworu u Abidala pojawiły się w marcu 2011 roku. Francuz bardzo szybko doszedł do zdrowia i po dwóch miesiącach powrócił na boisko. Rok później doszło do nawrotu choroby i obrońca musiał przejść operacje przeszczepu wątroby. Transplantacja zakończyła się sukcesem, a w kwietniu 2013 Abidal ponownie znalazł się w składzie Barcelony.

Latem 2013 roku piłkarz odszedł do AS Monaco, gdyż "Blaugrana" nie chciała przedłużyć z nim kontraktu. Po roku gry w ojczyźnie Abidal przeniósł się do Olympiakosu Pireus. 

Abidal zadebiutował w reprezentacji Francji w 2004 roku. Wraz z "Kogutami" zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Przez 10 lat zagrał w 67 meczach narodowej kadry.

Dziś, po niemal piętnastu latach gry, 35-letni piłkarz ogłosił zakończenie kariery.

- Wycofuje się z futbolu z powodów osobistych. Teraz jest czas, by przejść do nowego rozdziału w moim życiu. Chciałbym podziękować Olympiakosowi za wsparcie, a także podziękować wszystkim trenerom i sztabom medycznym, z jakimi przyszło mi współpracować podczas mojej kariery. Przeżyłem niezapomniane chwile, które zapamiętam na zawsze - powiedział Francuz.

FC Barcelona zaproponowała Abidalowi, by dołączył do sztabu szkoleniowego szkółki piłkarskiej. Na razie Francuz nie zdecydował się na przyjęcie tej propozycji.

- Mam ofertę z Barcelony, ale decyzję podejmę poźniej. Najpierw chcę odpocząć i spędzić czas z rodziną - powiedział na konferencji prasowej Abidal.ŹRÓDŁO
transfery.info
TAGI: Éric Abidal Koniec Kariery FC Barcelona Francja Olympiakos Pireus Grecja
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.