Ile zarobili agenci na zeszłorocznych transferach?

4 lata temu Ile zarobili agenci na zeszłorocznych transferach?

FIFA ujawniła, że agenci w 2014 roku zarobili 155 milionów funtów na międzynarodowych transferach.

Badanie rynku wykazało, że na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy, pomimo wprowadzenia przez UEFA zasad finansowego fair play, rozwijający się rynek transmisji i rosnące możliwości handlowe pozwoliły angielskim klubom na większe wydatki.

Jeden na każde cztery dolary wydane na transfery na całym świecie został obrócony przez angielskie zespoły i więcej niż jeden na trzy dolary wypłacone agentom pochodził z tego kraju. Od roku 2011 płatności dla agentów działających w imieniu klubów wzrosły średnio o 27%.

Z ogólnej kwoty wydanej na transferowym rynku, który złamał barierę czterech miliardów dolarów po raz pierwszy w historii, kluby z Premier League wydały rekordowe 1,17 miliarda dolarów. Ogromne różnice w wydatkach między europejskimi gigantami a resztą znajdują odzwierciedlenie w fakcie, że pieniądze wydane przez kluby angielskie na zagraniczne transfery stanowią więcej niż jedną czwartą kwoty całkowitej.

Drugi największy rozrzutnik, Hiszpania, kupił piłkarzy za łączną kwotę 700 milionów funtów, zaś trzeci - Niemcy - za 327 milionów. Suma wydana we Francji spadła z 421 do 221 milionów euro. Ma to związek z finansowym fair play, które sprawiło, że kluby takie jak Paris Saint-Germain czy AS Monaco musiały zwolnić ze swoimi wydatkami.

Dane, zebrane przez system FIFA odpowiedzialny za transfery, pokazują, że w więcej niż jednej piątej wszystkich transakcji przez granicę brał udział co najmniej jeden pośrednik. Oznacza to odwrócenie tendencji między 2011 a 2013 rokiem, kiedy to liczba agentów w transferach sukcesywnie malała.

W sumie na zapłatę pośrednikom angielskie kluby zapłaciły 87 milionów dolarów, co jest dwunastomilionowym wzrostem względem roku poprzedniego i więcej niż jedną trzecią (37%) ogólnej sumy.

Przyczyn takiego wzrostu upatruje się też w tzw. "efekcie Mistrzostw Świata", gdzie wartość piłkarzy z reprezentacji, które okazały się czarnym koniem rozgrywek, drastycznie wzrosła. Przykładowo, transfery z udziałem piłkarzy Kostaryki w roku 2014 sięgnęły dziesięciu milionów dolarów w porównaniu z milionem w roku wcześniejszym.

W zespołach, które dotarły do ćwierćfinału lub dalej, zanotowano wzrost ogólnej wartości zawodników pozyskanych przez kluby zagraniczne o 18%, zaś łącznie z kupowanymi również wewnątrz kraju o 27 procent.ŹRÓDŁO
The Guardian
TAGI: FIFA
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.