"Zamiana ciał" - skandal w żeńskiej reprezentacji Iranu

3 lata temu
fot. Transfery.info

Władze Irańskiej Federacji Piłkarskiej przyznały, że ośmioro członkiń żeńskiej reprezentacji kraju w piłce nożnej tak naprawdę jest mężczyznami.

Działacze potwierdzili, że wszystkie niewymienione z nazwiska piłkarki czekają na operację zmiany płci. Zlecili również dodatkowe badania, które mają wykazać płeć występujących w drużynie narodowej graczy oraz zawodniczek z najwyższej kobiecej ligi w Iranie.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy żeńskiej reprezentacji w piłce nożnej towarzyszą skandale związane z szeroko rozumianym zjawiskiem „gender”. W zeszłym roku zakwestionowano płeć czterech zawodniczek reprezentacji, dlatego też zarządzono obowiązkowe badanie płci wszystkich reprezentantek. W 2010 roku narosło natomiast wiele spekulacji dotyczących bramkarki, która w rzeczywistości wyglądała jak mężczyzna.

Angielskie media już teraz toczą debatę, ile spośród aktualnych zawodniczek irańskiej kadry urodziło się kobietami. Operacje zmiany płci stały się legalne w tym kraju w 1979 roku, kiedy to Ajatollah Ruhollah Chomeini zezwolił na ich przeprowadzanie. Oczywiście, jest to sprzeczne z obowiązującym prawem szariatu, według którego między innymi zabroniony jest seks przedmałżeński i związki homoseksualne.

Tamtejszy związek piłkarski nie robi żadnych problemów zawodniczkom, które chcą grać w kadrze, mimo iż urodziły się mężczyznami i zdecydowały się na przejście operacji.

Piłka nożna jest bardzo popularnym sportem wśród Irańczyków i Iranek - zarówno mężczyźni, jak i kobiety posiadają swoje drużyny narodowe. Kobiety jednak nie mogą oglądać na żywo meczów rozgrywanych między drużynami męskimi. Na boisku występują natomiast w koszulkach z długimi rękawami, długich spodniach i hidżabie.
ŹRÓDŁO
Transfery.info, The Guardian
TAGI: Iran
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.