UWCL: Porażka Medyka w 1/16 finału

UWCL: Porażka Medyka w 1/16 finału fot. Transfery.info
Bartłomiej Bolczyk

Niespodzianki nie było. W rozegranym w Koninie spotkaniu pomiędzy Medykiem Konin a Lyonem, bardziej utytułowane Francuzki wygrały

Lyon od samego początku rzucił się do ataku. Już w pierwszej minucie w słupek trafiła Schelin, a po chwili minimalnie pomyliła się Renard. Medyk odpowiedział indywidualną akcją Anny Gawrońskiej. W 6. minucie dobrym przechwytem popisała się Daleszczyk, lecz niedokładne podanie Gawrońskiej sprawiło, iż akcja spaliła na panewce.

Po Francuzkach widać było większe doświadczenie, ale zespół z Konina, motywowany przez pokrzykującego przy linii bocznej trenera Romana Jaszczaka, walczył niezwykle ambitnie i nie składał broni. Mimo to, piłkarki Lyonu bardzo często gościły na połowie gospodyń, zmuszając "Medyczki" do obrony "na aferę". W 15. minucie piłkę spod bramki wybijała Slavczeva, ale Koniniankom udało się wreszcie wyprowadzić kontrę. Niestety Gawrońska nie zrozumiała się z Sikorą i akcja skończyła się tuż przed polem karnym.

19. minuta była pechowa dla Medyka. Po rzucie wolnym zrobiło się zamieszanie w polu karnym Anny Szymańskiej. Najlepiej zorientowała się w nim Ada Hegerberg, która umieściła piłkę w bramce. Na gola szybko próbowała zareagować Daleszczyk, ale Gerard pewnie wyłapała jej strzał z dystansu.

Po golu Hegerberg obraz gry nie uległ zmianie. Lyon wciąż dominował, a Medyk próbował uruchamiać długimi podaniami Gawrońską i Tarczyńską. Taktyka ta nie przynosiła jednak efektu. Mistrzynie Francji na ogół odbierały piłkę Polkom, nim te zdążyły zawiązać zagrożenie. Same szukały okazji do zdobycia kolejnych bramek. W 29. minucie strzał Hegerberg poszybował nad poprzeczką bramki Szymańskiej.

W 33. minucie "Medyczki" miały świetną okazję do kontry. Trzy piłkarki z Konina znalazły się naprzeciw dwóch obrończyń Lyonu, ale fatalne podanie Tarczyńskiej zdusiło akcję w zarodku. Zemściło się to dwie minuty później - na 2-0 podwyższyła Le Sommer. Po minucie było już 3-0 za sprawą Hegerberg, która wcześniej asystowała przy drugim golu.

Lyon atakował bezustannie, a Medyk musiał stawić czoła coraz większej liczbie strzałów. Jedną z lepszych okazji miała Le Sommer w 42. minucie, lecz na posterunku była Anna Szymańska, która, mimo wszystko, rozgrywała dobre zawody.

W drugiej połowie "Medyczki" miały szansę na zdobycie bramki za sprawą strzałów Tarczyńskiej i Balcerzak w 49. minucie. Lyon kontrolował jednak grę, choć nie starał się już strzelać za wszelką cenę. W 58. minucie Szymańską próbowała pokonać Schelin, ale trafiła w polska bramkarkę. Kilka minut później Necib próbowała zaskoczyć Szymańską, trafiła jednak w boczną siatkę. Bramkarka Medyka w ciągu kilku minut została przez Francuzki zmuszona do wysiłku, ale spisywała się bez zarzutu. W 71. minucie sytuację stworzył Medyk - po podaniu Sikory strzelała Tarczyńska, ale jedna z obrończyń wybiła piłkę na rzut rożny.

Po dwóch minutach było już 4-0 dla Lyonu. Po interwencji Szymańskiej piłka trafiła pod nogi Bremer, która strzałem z kilku metrów podwyższyła wynik. Bramkarka Medyka nie miała szans na obronę tego strzału, gdyż futbolówka odbiła się jeszcze od Slavczevej. W 81. minucie Bremer dopisała do swego dorobku kolejnego gola. Tym razem umieściła piłkę w bramce głową, podobnie jak dwie minuty później najwyższa na boisku Renard.

W doliczonym czasie Lyon mógł jeszcze podwyższyć wynik spotkania, ale Renard i Bremer niecelnie uderzały na bramkę gospodyń po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Wkrótce potem sędzia Pernilla Larsson zakończyła spotkanie.

Medyk Konin - Olympique Lyon (Hegerberg 19', 37'; Le Sommer 35'; Bremer 73', 81'; Renard 83'

Medyk Konin: Szymańska - Grad, Nikolic, Slavczeva, Ficzay (62' Dudek) - Sikora, Balcerzak, Daleszczyk, Chudzik - Gawrońska (C) (80' Pakulska), Tarczyńska (90' Zawiślak)

Olympique Lyon: Gerard - M'Bock Bathy (66'Petit), Kumagai, Renard (C), Majri (77' Garbino) - Le Sommer (66' Kaci), Abily, Necib - Bremer, Schelin, Hegerberg