Liga Mistrzyń: Wygrana i awans Medyka!

Liga Mistrzyń: Wygrana i awans Medyka! fot. Transfery.info
Bartłomiej Bolczyk

W ostatnim spotkaniu grupy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzyń, Medyk Konin pokonał Olimpię Cluj.

Obydwa zespoły pokonały wcześniej czarnogórską Breznicę oraz estońskie Parnu i sprawę wygrania grupy oraz awansu do Ligi Mistrzyń musiały rozstrzygnąć między sobą. Rumunkom do osiągnięcia celu wystarczył remis, gdyż miały znacznie lepszy bilans bramkowy niż mistrzynie Polski.

Cluj nie przyjechało jednak do Konina po to, by się bronić. Olimpia prowadziła z Medykiem wyrównaną walkę i kilka razy była naprawdę blisko zdobycia gola. Z dobrej strony pokazywała się Stefania Vatafu, aktywna była Andreea Voicu, z kolei Isabelle Mihail sprawiała sporo kłopotów Radoslavie Slavchevej.

W Medyku zdecydowanie najlepiej grała Aleksandra Sikora. Skrzydłowa koninianek dośrodkowywała i sama próbowała strzelać. W końcu, w 25. minucie dopięła swego i pokonała Roxanę Opreę, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Zarówno Sikora, jak i Anna Gawrońska mogły podwyższyć ten wynik jeszcze przed przerwą. Jednak do szatni Medyczki schodziły prowadząc 1-0.

Niemal zaraz po rozpoczęciu drugiej części spotkania, Medyk strzelił drugiego gola. Podanie Kostovej wykorzystała Katarzyna Daleszczyk. Koninianki postanowiły iść za ciosem i oddawały kolejne strzały. Doskonałą solową akcją popisała się Pakulska, niezłą szansę miała również Kostova. Medyk umiejętnie stosował pressing i Olimpia nieco straciła impet. Nie oznacza to, że zupełnie zrezygnowała z akcji ofensywnych; były one jednak bardziej chaotyczne niż w pierwszej odsłonie.

W 68. minucie bramkarka Cluj wyszła z bramki i bezceremonialnie przewróciła nacierającą Daleszczyk. Sędzia Marte Soro nie zdecydowała się jednak na wyrzucenie Oprei z boiska i ukarała ją zaledwie żółtą kartką. Po chwili golkiperka bardzo dobrze obroniła kolejne uderzenie Daleszczyk i zebrała zasłużone brawa. Ze strony Cluj znakomity rajd przeprowadziła Alexandra Lunca i była bliska pokonania Anny Szymańskiej.

W 78. minucie piłkę do bramki skierowała Katarzyna Daleszczyk, ale po drodze do bramki futbolówkę dotknęła jeszcze Aleksandra Sikora. Niestety pomocniczka Medyka była na spalonym i gol nie został uznany.

W końcowej fazie spotkania obydwa zespoły poszły na wymianę ciosów. Każda z drużyn miała swoje sytuacje, choć groźniejsze były te, które stworzyły mistrzynie Polski. Aktywna była zwłaszcza Daleszczyk, której udało się w końcu trafić do siatki w 89. minucie. Cluj tym razem błyskawicznie odpowiedziało. Bramkę honorową zdobyła Alexandra Lunca, a jej fantastyczna bramka byłaby ozdobą każdego meczu. Wkróce potem sędzia zakończyła spotkanie. Medyk wygrał swoją grupę eliminacyjną i po raz kolejny awansował do fazy pucharowej Ligi Mistrzyń UEFA!

Medyk Konin - Olimpia Cluj 3:1 (1:0)
Bramki: Sikora (25'), Daleszczyk (49', 89') - Lunca (90')

Medyk Konin: Szymańska - Grad, Slavcheva, Ficzay, Sikora, Dudek (84' Chudzik), Pakulska, Sałata, Kostova (76' Guściora) , Daleszczyk, Gawrońska (46’ Balcerzak)

Olimpia Cluj: Oprea - Corduneanu (46’Ciolacu), Olar (46’ Meluta), Havristiuc (65’ Batea), Giurgiu, Tarasila, Bortan, Vatafu, Lunca, Voicu, Mihail