Jedni swoje, drudzy swoje. Będziemy mieć dwóch najlepszych piłkarzy globu?

Jedni swoje, drudzy swoje. Będziemy mieć dwóch najlepszych piłkarzy globu? fot. Transfery.info
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Transfery.info

Wybór najlepszego zawodnika na świecie zawsze wzbudzał spore kontrowersje. Teraz, gdy „France Football” i FIFA znowu mają swoje oddzielne nagrody, emocji będzie jeszcze więcej. Istnieje spora szansa, że zgarnie je dwóch różnych zawodników.

Przypomnijmy - Złotą Piłkę po raz pierwszy przyznano w 1956 roku. Jej laureata od początku wybierali dziennikarze. FIFA, która na głosujących wybrała selekcjonerów zrzeszonych w niej reprezentacji (z czasem również ich kapitanów), rozdawać swoją nagrodę zaczęła stosunkowo późno, bo na początku lat dziewięćdziesiątych. W 2010 roku piłkarska centrala stwierdziła, że nie ma sensu wręczać dwóch oddzielnych wyróżnień i warto stworzyć jedną nagrodę - Złotą Piłkę FIFA. I tak czterokrotnie z jej zdobycia cieszył się Leo Messi, a dwa razy przypadła ona Cristiano Ronaldo. Na sześciu edycjach jednak się skończyło. Decyzję o zakończeniu współpracy z francuskim tygodnikiem podjął w tym roku Gianni Infantino.

Przez te sześć lat dało się zauważyć, że dziennikarzom i reszcie kapituły nie jest po drodze. W pewnych latach kryteria oceny oddających głosy były kompletnie różne. Bodaj najwięcej kontrowersji przyniosła pierwsza edycja wspólnego plebiscytu. Po zwycięstwo w nim sięgnął Messi, który - jak się okazało po rozbiciu głosów - u dziennikarzy nie zająłby nawet miejsca w pierwszej trójce.




Żurnaliści widzieli w niej bowiem Andrésa Iniestę, Xaviego oraz Wesleya Sneijdera. Dwaj pierwsi, oprócz sukcesów z Barceloną, zapisali na swoim koncie triumf na mundialu. W jego finale pokonali Holendra, który dołożył do tego m.in. zwycięstwo w Lidze Mistrzów z Interem. Messi oczywiście też zanotował kapitalny sezon, ale jego wybór pokazał tylko, jak mocno podzielone jest grono głosujących.

Sytuacja powtórzyła się zresztą trzy lata temu. Dziennikarze uznali wtedy za tego najlepszego Francka Ribéry'ego, który sięgnał z Bayernem po mistrzostwo i Puchar Niemiec, a także Ligę Mistrzów. Po zsumowaniu wszystkich głosów statuetka trafiła jednak w ręce Cristiano Ronaldo.

Analizując rok po roku triumfatorów Złotej Piłki i nagrody dla Piłkarza Roku FIFA sprzed połączenia plebiscytów, da się zauważyć, że wybierający tak naprawdę nigdy się ze sobą nie zgadzali. Przykłady?

- W odróżnieniu od prasy, selekcjonerzy i kapitanowie nie brali pod uwagę osiągnięć w danym sezonie. Dlatego byliśmy skazani na Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo - przyznał kilka tygodni temu, już po powrocie do starego porządku, Jean-Pierre Papin. Co ciekawe, to właśnie on wraz z Lotharem Matthäusem w 1991 roku jako pierwszy podzielił decydentów. Francuz, który poprzez koronę króla strzelców rodzimej ligi pomógł w zdobyciu mistrzostwa Marsylii, a także grał z nią w finale Ligi Mistrzów, w cuglach zdobył Złotą Piłkę. FIFA wyróżniła z kolei Matthäusa - wtedy zwycięzcę m.in. Pucharu UEFA z Interem. Rok wcześniej, zdobywając mistrzostwo świata, to on wygrał plebiscyt „France Football”.



Pięć lat później po Złotą Piłkę sięgnął Matthias Sammer. Niemiec zdobył ze swoją reprezentacją mistrzostwo Europy, a na krajowym podwórku drugi raz z rzędu triumfował z Borussią Dortmund. Dziennikarze francuskiego tygodnika to docenili. Jednym punktem, ale wygrał z Ronaldo. Piłkarzem Roku FIFA został jednak Brazylijczyk, a Sammera nie było tam nawet w trójce. Selekcjonerzy wyżej od niego ocenili jeszcze George'a Weaha oraz Alana Shearera.

Najwięcej rozbieżności było na początku wieku. O ile jednak wybór w 2000 roku Luísa Figo przez „France Football” i Zinédine'a Zidane'a przez FIFA można jeszcze jakoś zrozumieć, bo w obu przypadkach różnice między nimi były minimalne, tak rok później znowu doszło do sporej sprzeczności. Złota Piłka powędrowała do Michaela Owena, którego nie było w pierwszej trójce plebiscytu FIFA. Ten wygrał z kolei kompletnie pominięty przez francuskich dziennikarzy Figo... Potem podobnie było jeszcze w 2003 roku z Pavlem Nedvědem i Zidane'm oraz rok później z Andrijem Szewczenko i Ronaldinho.

Do tej pory obie nagrody były rozdawane równolegle 19 razy razy. W siedmiu przypadkach wygrywali je różni zawodnicy, a niekiedy pierwsze trójki prawie w ogóle się ze sobą nie pokrywały. Kompletne nie zdziwiłoby nas więc, gdyby w wyróżnieniach za ten rok było podobnie. Postacie Cristiano Ronaldo i Messiego pewnie mocno zmniejszą rozbieżności, ale kto wie, może czeka nas jakaś niespodzianka. Nie można też wykluczyć, że to ta dwójka podzieli między sobą nagrody. Odnosząc się do słów Papina, można oczywiście sądzić, że teraz plebiscyt FIFA będzie traktowany z jeszcze większym przymrużeniem oka. Za kilkadziesiąt lat nikt nie będzie jednak o tym pamiętał. 

„France Football” 30 szczęśliwych nominowanych do swojej nagrody już podało. Czekamy na FIFA bo jak na razie wiemy tylko tyle, że gala wręczenia starej-nowej nagrody dla Piłkarza Roku odbędzie się w Londynie.  

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Jednak nici z zaskakującego transferu?! Kłopoty Rakowa Częstochowa Jednak nici z zaskakującego transferu?! Kłopoty Rakowa Częstochowa Emiliano Martínez otrzymał drugą żółtą kartkę i pozostał na boisku. Wyjaśniamy dlaczego Emiliano Martínez otrzymał drugą żółtą kartkę i pozostał na boisku. Wyjaśniamy dlaczego Bayern Monachium zdecydował w sprawie Jamala Musiali Bayern Monachium zdecydował w sprawie Jamala Musiali Kibice zapraszają trenera do Lecha Poznań Kibice zapraszają trenera do Lecha Poznań Dawid Szulczek może objąć któryś z tych zespołów Dawid Szulczek może objąć któryś z tych zespołów Trafił do Rakowa Częstochowa, ale nie gra. Dawid Szwarga skomentował sytuację podopiecznego Trafił do Rakowa Częstochowa, ale nie gra. Dawid Szwarga skomentował sytuację podopiecznego OFICJALNIE: Dawid Szulczek odejdzie z Warty Poznań OFICJALNIE: Dawid Szulczek odejdzie z Warty Poznań OFICJALNIE: Obsada sędziowska 29. kolejki Ekstraklasy OFICJALNIE: Obsada sędziowska 29. kolejki Ekstraklasy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy