108 najciekawszych transferów pierwszej połowy sierpnia. Coraz bliżej brzegu

108 najciekawszych transferów pierwszej połowy sierpnia. Coraz bliżej brzegu fot. Paris Saint-Germain FC
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Za nami pierwsza połowa zakupowego szaleństwa w sierpniu. Zatem przedstawiciele poszczególnych zespołów mają już niewiele czasu na dopięcie oczekiwanych operacji.

Coraz większymi krokami zbliżamy się do zamknięcia kolejnego letniego okresu transferowego. W związku z tym spodziewamy się jeszcze większej aktywności ze strony władz różnych drużyn.

Zanim jednak przejdziemy do finałowego etapu okna zapraszamy do zapoznania się z naszą kolejną odsłoną podsumowania dotychczasowych potwierdzonych oraz dopiętych transakcji z pierwszej połowy sierpnia.

***

37 najciekawszych już potwierdzonych letnich transferów [do 18 maja]

64 najciekawsze transfery ostatnich tygodni. Wciąż bez transakcji na ponad 50 milionów euro [od 19 maja do 15 czerwca]

76 najciekawszych transferów drugiej połowy czerwca. Igrzyska czas zacząć! [od 16 czerwca do 30 czerwca]

149 najciekawszych transferów pierwszej połowy lipca. Ruszyła maszyna, już nikt nie zatrzyma [od 1 lipca do 15 lipca]

119 najciekawszych transferów drugiej połowy lipca. Półmetek za nami [od 16 lipca do 31 lipca]

***

Tradycyjnie na pierwszy ogień pod naszą lupę trafiają operacje opiewające na najwyższe sumy. W tym aspekcie nie tak dawno na szczycie listy największych letnich transakcji znajdował się Jadon Sancho, który przeniósł się z Borussii Dortmund do Manchesteru United za 85 milionów euro kwoty podstawowej.

Reprezentant Anglii nie nacieszył się jednak zbyt długo tym mianem, ponieważ w ostatnich tygodniach został wyprzedzony przez dwóch zawodników – Jacka Grealisha oraz Romelu Lukaku. Obaj wymienieni gracze zamienili swoich pracodawców za sumy opiewające na ponad 100 milionów euro. Pierwszy z nich przeszedł z Aston Villi do Manchesteru City za 117,5 miliona euro. Z kolei drugi został sprowadzony ponownie do Chelsea za 115 milionów euro z Interu Mediolan.

Poza tymi dwiema operacjami byliśmy świadkami jeszcze 14 transakcji opiewających na przynajmniej 10 milionów euro. Ich łączna kwota nie przekroczyła jednak sumy dwóch powyższych transferów. Spośród nich największym wydatkiem może pochwalić się Newcastle United, które wyłożyło 29,4 miliona euro na pozyskanie Joe Willocka z Arsenalu.

Niewiele mniej zainwestowała Aston Villa, która w ekspresowym tempie rozdysponowała pieniądze zarobione na Grealishu i część z nich, a dokładnie 29 milionów euro kwoty podstawowej, przeznaczyła na Danny’ego Ingsa z Southampton.

W dalszej kolejności na uwagę z grona operacji przekraczających wspomnianą sumę graniczną zasługują jeszcze przenosiny: Matheusa Pereiry z WBA do Al-Hilal (18 milionów euro), Adama Armstronga z Blackburn Rovers do Southampton (17,7 miliona euro), Jannika Vestergaarda z Southampton do Leicester City (17,6 miliona euro), Eldora Shomurodova z Genoi do Romy (17,5 miliona euro), Myrona Boadu z AZ do AS Monaco (17 milionów euro), Claudinho z Red Bull Bragantino do Zenitu St. Petersburg (15 milionów euro), Denzela Dumfriesa z PSV do Interu Mediolan (12,5 miliona euro), Gonzalo Montiela z River Plate do Sevilli (11 milionów euro), Jeana Lucasa z Olympique’u Lyon do AS Monaco (11 milionów euro), Christosa Tzolisa z PAOK-u do Norwich City (11 milionów euro), Luiza Araújo z Lille do Atlanty (10,91 miliona euro) oraz Yoane’a Wissa z Lorient do Brentfordu (10 milionów euro)

***

Spośród pozostałych definitywnych gotówkowych transakcji mieliśmy w ostatnich dwóch tygodniach bogate pole do wyboru tych najciekawszych. Z tego grona po raz kolejny wypada nam docenić działania podjęte przez włoskie kluby, które sprowadziły do siebie odpowiednio Ivana Ilicia (z Manchesteru City do Hellasu Verona za 7,5 miliona euro), Gianlucę Busio (z Sportingu Kansas City do Venezii za 6 milionów euro), Ruana (z Grêmio do Sassuolo za 5 milionów euro z powrotnym wypożyczeniem na pół roku), Lazara Samardžicia (z RB Lipsk do Udinese za 3 miliony euro), Marko Arnautovicia (z Shanghai Port do Bologny za 3 miliony euro) i Kaio Jorge (z Santosu do Juventusu za 3 miliony euro).

Na pochwałę zasługują także działacze Norwich City, Lille, Bayeru Leverkusen, Southampton, Sevilli czy Borussii Mönchengladbach, którzy wykorzystali okazję do sprowadzenia na korzystnych warunkach takich solidnych zawodników jak Josh Sargent (9,5 miliona euro z Werderu Brema), Amadou Onana (7 milionów euro z HSV), Robert Andrich (6,5 miliona euro z Unionu Berlin za 6,5 milionów euro), Piero Hincapié (6,35 miliona euro z CA Talleres), Tino Livramento (5,9 miliona euro z Chelsea), Ludwig Augustinsson (5,5 miliona euro z Werderu Brema) oraz Luca Netz (4 miliony euro z Herthy).

W tym zestawieniu znalazło się też miejsce dla aż pięciu Polaków – Grzegorza Krychowiaka, Przemysława Frankowskiego, Mateusza Lisa, Rafała Wolsztyńskiego i Marcela Mendesa-Dudzińskiego. Reprezentanci Polski zamienili odpowiednio Lokomotiw Moskwa na Krasnodar oraz Chicago Fire na RC Lens. Natomiast bramkarz Wisły Kraków, napastnik Arki Gdynia i bramkarz młodzieżowego zespołu Pogoni Szczecin zdecydowali się na rozpoczęcie swoich debiutanckich zagranicznych przygód z futbolem w Altay SK, SJK Seinäjoki oraz Benfice (U-19).

Z pozostałych operacji nieprzekraczających 10 milionów euro zachęcamy do zapoznania się ze zmianami klubów dokonanych przez takich piłkarzy jak:

***

W sierpniu spodziewaliśmy się zdecydowanego zmniejszenia liczby zrealizowanych wolnych transferów. Tymczasem w ostatnim czasie było ich jeszcze całkiem sporo i spośród nich zdecydowanie na czoło wysuwa się zakontraktowanie Leo Messiego przez Paris Saint-Germain.

Argentyński gwiazdor przyćmił w tym aspekcie powrót Giorgio Chielliniego do Juventusu czy podpisanie umów Alexa Teixeiry z Beşiktaşem, Diego Costy z Atlético Mineiro oraz Edina Džeko z Interem Mediolan.

W tym gronie nie zabrakło także miejsca dla transakcji z udziałem zawodników posiadających w swoim CV występy w naszej Ekstraklasie, z których nowych pracodawców znaleźli między innymi Ariel Borysiuk (Chennaiyin FC, ostatnio Jagiellonia Białystok, kiedyś Legia Warszawa, Lechia Gdańsk i Wisła Płock), Petteri Forsell (Inter Turku, ostatnio Stal Mielec, kiedyś Miedź Legnica i Korona Kielce), Airam López Cabrera (FC Goa, ostatnio Wisła Płock, kiedyś Korona Kielce i Cracovia), Santeri Hostikka (HJK, ostatnio Pogoń Szczecin) i Abdou Razack Traoré (Nantong Zhiyun, kiedyś Lechia Gdańsk).

Z pozostałych tego typu transferów wyróżniliśmy jeszcze przeprowadzki Salvatore Sirigu (z Torino do Genoi), Jamesa McCarthy’ego (z Crystal Palace do Celticu), Hernanesa (z São Paulo do Sport Recife), Jeffreya Brumy (z VfL Wolfsburg do Kasımpaşy), Juana Iturbe (z UNAM Pumas do Arsiu), Moritza Leitnera (z Norwich City do  FC Zürich), Ravela Morrisona (Derby County, pół roku bez klubu), Bojana Krkicia (Vissel Kobe, pół roku bez klubu), Samuele Vignato (z Chievo do Monzy), Birkira Bjarnasona (z Brescii do Adany Demirspor), Radji Nainggolana (z Interu Mediolan do Royal Antwerp), Martina Škrtela (Spartak Trnawa, pół roku bez klubu) i Mathieu Debuchy’ego (z Saint-Étienne do Valenciennes).

Na osobny akapit zasłużył sobie Khabib Nurmagomedov. Były zawodnik MMA i mistrz świata UFC postanowił rozpocząć karierę piłkarską i związał się z trzecioligowym  FC Legion Dynamo Machaczkała.

***

W porównaniu do poprzedniego podsumowania znacznie lepiej wygląda sytuacja z wypożyczeniami. W pierwszej połowie sierpnia było ich całkiem sporo i do najciekawszych z nich zaliczamy przenosiny Meriha Demirala do Atalanty (z Juventusu), Cristiana Romero do Tottenhamu (z Atalanty) i Jensa Pettera Hauge’a do Eintrachtu Frankfurt (z Milanu).

W tej części zestawienia nie zabrakło także operacji z udziałem Polaków, ponieważ tymczasowo swoje miejsca pracy zmienili Mariusz Stępiński, Marcin Bułka oraz Filip Jagiełło. Pierwszy postanowił spróbować swoich sił w cypryjskim Arisie Limassol. Drugi podejmie walkę o miejsce w wyjściowym składzie w OGC Nice. Z kolei ostatni ponownie dołączył do Brescii.

Z reszty transferów zrealizowanych w formie wypożyczeń wyróżniliśmy jeszcze przeprowadzki Matíasa Pellegriniego (z Interu Miami do Estudiantes de La Plata), Sandro Ramíreza (z Hueski do Getafe), Joshuy Zirkzee’ego (z Bayernu Monachium do Anderlechtu), Facundo Pellistriego (z Manchesteru United do Deportivo Alavés), Arne Maiera (z Herthy do Augsburga), Mattii Caldary (z Milanu do Venezii), Armando Broji (z Chelsea do Southampton), Timothée’ego Pembélé (PSG do Bordeaux), Matheusa Henrique (z Grêmio do Sassuolo), Takefusy Kubo (z Realu Madryt do Realu Mallorca), Patricka Cutrone (z Wolverhampton do Empoli), Rodrigo Zalazara (z Eintrachtu Frankfurt do Schalke 04), Alexa Tuanzebe (z Manchesteru United do Aston Villi), Wiktora Kowałenki (z Atalanty do Spezii) oraz Johana Vásqueza (z UNAM Pumas do Genoi).

***

Na koniec zaglądamy tradycyjnie na nasze rodzime podwórko, gdzie tym razem nie zostaliśmy rozpieszczeni zbyt dużą liczbą dokonanych transferów. W tym aspekcie wystarczy wspomnieć, że na poziomie Ekstraklasy byliśmy świadkami tylko ośmiu transakcji.

Spośród nich największą operację zrealizował Lech Poznań za sprawą ustanowienia swojego nowego rekordu zakupowego ustanowionego dzięki pozyskaniu Adriela Ba Louy z Viktorii Pilzno.

Z grona naszych ostatnich dwóch pucharowiczów aktywny na rynku pozostał ponownie Raków Częstochowa, który sprowadził do siebie Fábio Sturgeona z OFI Kreta.

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe transfery zrealizowane przez ekstraklasowe zespoły, to tutaj przypominamy o tych dokonanych przez Wisłę Kraków (Paweł Kieszek), Górnik Łęczna (Szymon Drewniak i Damian Gąska), Lechię Gdańsk (Marco Terrazzino), Górnik Zabrze (Vamara Sanogo) oraz Radomiaka Radom (wypożyczenie Mateusza Kochalskiego).

***

Na zapleczu elity i w niższych klasach rozgrywkowych także nie działo się zbyt wiele ciekawych rzeczy. Z grona pierwszoligowców wypada wyróżnić transfery związane z pozyskaniem Michała Janoty przez Podbeskidzie Bielsko-Biała, Daniela Villanuevy przez Widzew Łódź, wypożyczeniem Mateusza Lewandowskiego przez Koronę Kielce z Wisły Płock oraz wypożyczeniEM Olafa Kobackiego przez Arkę Gdynia z Atalanty.

Natomiast w niższych ligach kibice poszczególnych drużyn będą mogli zobaczyć w akcji Grzegorza Bronowickiego (Błękit Cyców), Rafała Grodzickiego (Jutrzenka Giebułtów) i Kamila Miazka (Warta Sieradz).

***

TEKST OBEJMUJE TRANSFERY POTWIERDZONE MIĘDZY 1 A 16 SIERPNIA 2021 ROKU.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Real Madryt nagrodzi Kepę. Carlo Ancelotti długo o tym myślał Real Madryt nagrodzi Kepę. Carlo Ancelotti długo o tym myślał Chelsea z głośnym przechwytem trenera?! „Od dawna mu się przygląda” Chelsea z głośnym przechwytem trenera?! „Od dawna mu się przygląda” Transfery - Relacja na żywo [25/04/2024] Transfery - Relacja na żywo [25/04/2024] Xavi zostaje i prosi o hitowy transfer. FC Barcelona pełna optymizmu Xavi zostaje i prosi o hitowy transfer. FC Barcelona pełna optymizmu POTWIERDZONE: Xavi zostaje w Barcelonie. „Nigdy nie szukaliśmy nowego trenera” POTWIERDZONE: Xavi zostaje w Barcelonie. „Nigdy nie szukaliśmy nowego trenera” Lech Poznań z pierwszym sukcesem na sezon 2024/2025. Teraz musi tylko... zostać mistrzem Polski Lech Poznań z pierwszym sukcesem na sezon 2024/2025. Teraz musi tylko... zostać mistrzem Polski Przemysław Płacheta opuści Wyspy Brytyjskie?! Szykuje się następny transfer Przemysław Płacheta opuści Wyspy Brytyjskie?! Szykuje się następny transfer Telewizja Polska z rozpiską komentatorów na EURO 2024. Wiemy, kto skomentuje mecze Polaków i wielki finał [OFICJALNIE] Telewizja Polska z rozpiską komentatorów na EURO 2024. Wiemy, kto skomentuje mecze Polaków i wielki finał [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy