Ligue 1: 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami

Ligue 1: 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami fot. Vlad1988 / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Rozgrywki piłkarskie w topowych europejskich ligach dobiegły końca. W związku z tym śpieszymy z przedstawieniem listy ciekawych zawodników, którzy lada moment mogą być dostępni na rynku na zasadzie wolnego transferu.

W pierwszej kolejności na naszych radarach znalazły się kadry poszczególnych zespołów Premier League, Bundesligi, Serie A i LaLigi. A teraz wyselekcjonowaliśmy 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami z drużyn z Ligue 1.

Wśród nich nie brakuje takich, którzy znają już swoją najbliższą przyszłość lub negocjują z obecnymi pracodawcami warunki nowych kontraktów.

***

Boubacar Kamara (Olympique Marsylia,1999) – defensywny pomocnik nie zagości dłużej na Stade Vélodrome. Powołany do reprezentacji Francji zawodnik przeszedł do Aston Villi. W drużynie Ligue 1 grał pierwsze skrzypce w środku pola.

Jason Denayer (Olympique Lyon, 1995) – w pierwszej części sezonu regularnie wychodził w pierwszej jedenastce, jednak od grudnia znajduje się poza grą ze względu na kontuzje. Od momentu odejścia z Manchesteru City stanowi on ważną część drużyny jako środkowy obrońca. Prezydent klubu Jean-Michel Aulas zapewnił, że została piłkarzowi przedstawiono ofertę nowej umowy. Stoper wciąż się namyśla, a chrapkę na wolny transfer mają między innymi hiszpańskie ekipy.

Djibril Sidibé (AS Monaco, 1992) – prawy obrońca pożegna się po sezonie z obecnym pracodawcą. Wiosną miały miejsce rozmowy, jednak nie udało się osiągnąć obopólnego porozumienia w sprawie nowej umowy. Mistrz świata z reprezentacją „Trójkolorowych” aktualnie rozpatruje propozycje z różnych krajów, głównie z Anglii, Hiszpanii, Włoch czy także Francji. W kampanii 2021/2022 nieregularnie znajdował się w pierwszej jedenastce, podczas gdy zawodnikowi zależy na częstszej grze w kontekście zbliżającego się mundialu w Katarze.

Cesc Fàbregas (AS Monaco, 1987) – środkowy pomocnik opuści klub po sezonie, przechodząc, jak sam to określił, przez najgorszy okres w swojej karierze. Hiszpan wyraził taką opinię, gdyż praktycznie cały sezon spędził na leczeniu urazów. Mistrz świata z 2010 roku był w stanie rozegrać tylko 117 minut we wszystkich rozgrywkach. Niemniej zawodnik nie myśli jeszcze o zawieszeniu butów na kołku, otwierając się na propozycje od innych ekip.

Ángel Di María (PSG, 1988) – siedmioletnia przygoda argentyńskiego skrzydłowego dobiega końca. Mistrzowie Francji nie chcą aktywować klauzuli przedłużenia kontraktu o kolejny sezon. Z relacji mediów wychodzi na to, że po opuszczeniu Parc des Princes zawodnik przeniesie się do Juventusu, więc wciąż będzie miał szanse powalczyć o najwyższe cele.

Xavi Simons (PSG, 2003) – władze paryżan rozmawiają z agentami zawodnika o przedłużeniu współpracy. Wszechstronny zawodnik ofensywnej formacji, mogący grać między innymi jako środkowy napastnik czy też „dziesiątka”, ma zadatki na piłkarza wielkiego formatu. W sezonie 2021/2022 zaliczył on sześć występów w pierwszej drużynie. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że usługami młodziutkiego Holendra interesują się między innymi Bayer Leverkusen i FC Barcelona. W tym drugim klubie szlifował swoje umiejętności w latach 2010-2019.

Hatem Ben Arfa (Lille OSC, 1987) – długo przyszło mu czekać, aby w kończącym się sezonie znaleźć nowy klub. W styczniu podpisał krótkoterminowy kontrakt z ekipą Ligue 1, jednak doświadczony ofensywny pomocnik nie może zaliczyć tej przygody do udanych. Na siedem występów zanotował jedną asystę, a od początku kwietnia został odsunięty od składu za krytyczne komentarze, wypowiadane publicznie na temat swojego trenera Jocelyna Gourvenneca i kolegi z zespołu, Tiago Djaló. Wydaje się nierealne, aby wychowanek Olympique’u Lyon chciał kontynuować swoją karierę na Stade Pierre-Mauroy.

Burak Yılmaz (Lille OSC, 1985) – klub wydał oświadczenie, że środkowy napastnik po dwóch latach gry opuści zespół. W 2020 roku dołączył na Stade Pierre-Mauroy z Beşiktaşu. 36-latek zaliczył przez ten okres 72 występy, w których strzelił 25 goli i zanotował 10 asyst. Jeszcze w tym roku Turek ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Póki co, nie pojawiają się żadne doniesienia o poszukiwaniach nowego pracodawcy.

Xeka (Lille OSC, 1994) – 27-letni pomocnik zakończy współpracę z „Les Dogues”. Od momentu transferu z SC Braga w latem 2017 roku zanotował on dziewięć trafień i siedem asyst w 144 występach. Ostatnie raporty medialne sugerują, że zawodnik może powrócić do Portugalii. O jego sprowadzeniu myśli przede wszystkim Benfica.

Thomas Mangani (Angers, 1987) – był w tym sezonie dość istotną postacią w układance trenera Géralda Baticle – i to pomimo zaawansowanego wieku. Mangani nie porozumiał się w sprawie przedłużenia kontraktu z Angers, a więc wraz z końcem sezonu będzie mógł szukać nowego pracodawcy na własną rękę. 35-latek w samej Ligue 1 rozegrał ponad 300 spotkań, co sprawia, że mógłby stać się realnym wzmocnieniem dla jakiejś drużyny z dołu francuskiej ekstraklasy lub walczącej o awans na niższym szczeblu.

Ismaël Traoré (Angers, 1986) – Angers opierało w tym sezonie swój skład na doświadczonych zawodnikach, którzy ostatecznie zagwarantowali klubowi w miarę spokojne utrzymanie. Traoré przez kilka lat stanowił o sile klubu z Kraju Loary, a także był jego kapitanem. Mimo 35 lat na karku Iworyjczyk grał w tej kampanii od deski do deski, prezentując bardzo dobry poziom.

Vincent Manceau (Angers, 1989) – wychowanek klubu, który w pierwszej kadrze znajduje się od 2008 roku. Manceau miewał w tym sezonie drobne problemy z regularną grą, a więc nie można nazwać go zawodnikiem kluczowym. Jego doświadczenie bez wątpienia mogłoby jednak pomóc niejednej drużynie - 199 spotkań w Ligue 1.

Stéphane Bahoken (Angers, 1992) – Kameruńczyk ma za sobą raczej niezbyt udany sezon. Napastnik zdobył tylko trzy bramki na przestrzeni całej kampanii, co jest bez wątpienia wynikiem rozczarowującym.

Danijel Petković (Angers, 1993) – Czarnogórzec przez pewien okres był członkiem podstawowego składu swojej drużyny. Niepewne interwencje i różnie pomniejsze błędy spowodowały, że stracił miejsce w jedenastce. Dobre warunki fizyczne i wiek powodują, że może być on jednak sensowną opcją dla wielu mniejszych drużyn.

Anthony Mandréa (Angers, 1996) – wychowanek Angers, który jednak nigdy nie przebił się na stałe do pierwszego składu. Bramkarz swego czasu zapowiadał się na wielki talent, dzięki czemu trafił do OGC Nice. Tam zawiódł i szybko wrócił do macierzystego zespołu. Po wypożyczeniu do trzecioligowego Cholet dostał wreszcie szansę i końcówkę sezonu spędził jako podstawowy golkiper klubu z Kraju Loary.

Mathias Pereira Lage (Angers, 1996) – piłkarz z potencjałem, którego już chyba nigdy w pełni nie wykorzysta. Portugalczyk ma za sobą średni sezon w postaci etatowego rezerwowego. Końcowy etap kampanii był w jego wykonaniu najlepszy, aczkolwiek o żadnej eksplozji formy nie ma tutaj mowy. Wydaje się jednak, że jeszcze może zaskoczyć i pokazać się z dobrej strony po przejściu do Stade Brestois.

Adil Rami (Troyes, 1985) – swego czasu głośne nazwisko – i to nie tylko ze względu na jego podboje miłosne. Rami w przeszłości był topowym francuskim defensorem, grającym w hiszpańskiej Valencii czy we włoskim Milanie. Ten sezon był dla piłkarza z marokańskimi korzeniami nieudany - słaba forma fizyczna i drobne urazy nie pozwoliły mu doświadczyć regularnej gry. To jednak dalej dość duże nazwisko, a więc na pewno jakaś ekipa postara się o jego angaż, no chyba, że sam piłkarz zdecyduje się zakończyć karierę.

Jérémy Morel (Lorient, 1984) – to zdecydowanie zasłużony piłkarz dla francuskiej Ligue 1. Ponad 420 spotkań i występy dla dwóch Olympique’ów - Lyon i Marsylia. Reprezentant Madagaskaru najlepsze lata ma już za sobą, a jego ostatnie, boiskowe poczynania to przejaw zwykłego odcinania kuponów. Doświadczony obrońca nie wyjawił jeszcze chęci zakończenia kariery, a więc prawdopodobnie rozgląda się już za nowym pracodawcą. Może na boisku nie zagwarantuje odpowiedniego poziomu, ale jego doświadczenie może się przydać - w szczególności młodym zawodnikom.

Fabien Lemoine (Lorient, 1987) – stary wyga zapadł kibicom w pamięć z dobrych występów dla Saint-Étienne, którego barw bronił przez sześć lat. W 2017 roku przeszedł do Lorient, gdzie przez jakiś czas pełnił ważną rolę kapitana. Niestety wiek daje o sobie znać i obecny sezon był dla środkowego pomocnika przeciętny. Jest jednak jeszcze w stanie zagwarantować odpowiedni poziom, więc udany „last dance” w barwach innej ekipy jest możliwy.

Houboulang Mendes (Lorient, 1998) – poczuł, że to jest dobry moment na zmianę otoczenia i zrobienia kroku do przodu. 24-letni Gwinejczyk ma za sobą solidny sezon, a więc chętnych na jego angaż nie powinno brakować. Boczny obrońca ma wiele do poprawy w swojej grze – przede wszystkim ofensywne aspekty. Wydaje się, że jako uzupełnienie składu lepszej ekipy się nadaje, a z czasem kto wie, może rozwinie się na tyle, że będzie jeszcze o nim głośno.

Otávio (Bordeaux, wyp. do Atlético Mineiro, 1994) – defensywny pomocnik nie zamierza wracać do Bordeaux, a przy spadku drużyny do Ligue 1, szanse na przedłużenie współpracy spadają do zera.

Jimmy Briand (Bordeaux, 1985) – napastnik nie wyklucza pozostania na następny sezon, ale wszystko zależy od tego, jak potoczą się rozmowy z pracodawcą. W każdym razie 36-latek nie chce kończyć kariery.

Benoît Costil (Bordeaux, 1987) – francuski golkiper w marcu starł się z kibicami, lecz mimo to wrócił do składu. Dziś o wiele prawdopodobniejsze jest rozstanie aniżeli przedłużenie umowy.

Marcelo (Bordeaux, 1987) – o Brazylijczyku nie tak dawno stało się głośno za sprawą afery związanej z pierdzeniem w szatni Olympique’u Lyon. W tym momencie piłkarz oczywiście najchętniej opuściłby Francję, a spadek i wygasający kontrakt otwierają mu do tego drogę.

Vincent Pajot (FC Metz, 1990) – wicekapitan drużyny jest otwarty na pozostanie i wobec opcji przedłużenia współpracy o 12 miesięcy, to de facto może mieć miejsce.

Thomas Delaine (FC Metz, 1992) – lewy obrońca zadeklarował chęć zmiany otoczenia oraz spróbowania swoich sił w innych klubie i stosunkowo szybko doszedł do porozumienie z Strasbourgiem.

Farid Boulaya (FC Metz, 1993) – Algierczyk niemal na pewno latem zostanie bohaterem wolnego transferu. W wieku 29 lat ofensywny pomocnik ma jeszcze sporo do zaoferowania i zamierza to udowodnić.

Ibrahim Amadou (FC Metz, 1993) – w umowie defensywnego pomocnika znajdowała się opcja kontraktowa, ale do jej uruchomienia konieczne było utrzymanie. Klub spadł, więc odejście jest nieuchronne.

Opa Nguette (FC Metz, 1994) – atakujący latem zmieni przynależność klubów. Po zasmakowaniu występów w Ligue 1 wydaje się, że celem będzie znalezienie pracodawcy na tym samym poziomie rozgrywkowym.

Youcef Belaïli (Stade Brestois, 1992) – skrzydłowy na brak adoratorów nie narzeka i zważywszy na ten fakt, nie można wykluczyć jego transferu. Pozostanie wciąż jest jednak jedną z opcji.

Vital Nsimba (Clermont Foot 63, 1993) – Kongijczyk nie zamyka drzwi przed kontynuowaniem współpracy, więc strony ostatecznie mogą dojść do porozumienia.

Saîf-Eddine Khaoui (Clermont Foot 63, 1995) – klub chce zatrzymać ofensywnego pomocnika, ale cały czas nie wiadomo, jakie plany ma sam 27-latek.

Jason Berthomier (Clermont Foot 63, 1990) – rozgrywający rozgląda się za nową drużyną i chyba to jest znak, że podjął już decyzję o odejściu.

Akim Zedadka (Clermont Foot 63, 1995) – bocznym obrońcą interesuje się wiele ekip, w tym Sevilla czy Olympique Lyon. W tej sytuacji rozstanie jest nieuniknione.

Ryad Boudebouz (Saint-Étienne, 1990) – chociaż drużyna ofensywnego pomocnika spadła z ligi - on nie trafił jednego z rzutów karnych w barażu z Auxerre - to sam zainteresowany ma za sobą całkiem udany solidny okres. W 33 meczach zanotował cztery gole i pięć asyst. Ponadto dysponuje ciekawą przeszłością i wydaje się, że problemów ze znalezieniem nowych barw mieć nie powinien.

Timothée Kolodziejczak (Saint-Étienne, 1991) – w barwach spadkowicza grał długo, a degradacja to spora szrama na jego przygodzie z futbolem. Środkowy defensor, który ma polskie korzenie, zanotował 33 występy, a jego dorobek to dwie bramki i cztery asysty.

Eliaquim Mangala (Saint-Étienne, 1991) – ciekawe nazwisko, bo przecież mamy do czynienia z zawodnikiem, który w przeszłości reprezentował takie zespoły jak Manchester City, Everton czy Valencię. Od stycznia gra dla Saint-Étienne, ale tej przygody środkowy obrońca raczej miło wspominać nie będzie.

Wahbi Khazri (Saint-Étienne, 1991) – reprezentant Algierii pomimo tego, że występował w drużynie outsidera, był w stanie strzelić dziesięć goli. Niewykluczone, że znajdzie więc zatrudnienie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym we Francji.

Miguel Trauco (Saint-Étienne, 1992) – Peruwiańczyk miewał w poprzednim sezonie częste kłopoty zdrowotne, co przeszkadzała mu w odpowiednim rozwinięciu skrzydeł. Jego kontrakt wygasa, a spadek w jego przypadku nie daje najlepszej sławy. Być może otrzymać szanse pozostania w Ligue 1, ale niewykluczone też, że wróci do Ameryki Południowej.

Arnaud Nordin (Saint-Étienne, 1998) – skrzydłowy w 41 meczach miał sześć goli i pięć asyst, co zasługuje na miano rezultatu, co najmniej solidnego. Dostrzegło to zresztą Montpellier, gdzie będzie występował od lipca.

Anthony Caci (Strasbourg, 1997) – po solidnym okresie w barwach Strasbourga lewy defensor nie musiał narzekać na brak ofert. Dosyć niespodziewanie zdecydował się na wyjazd i w kolejnym sezonie zawita do Bundesligi, gdzie jego nowym zespołem będzie nieobliczalne Mainz. Być może Niemcy będą dla niego trampoliną do większego transferu. Na to zresztą też prawdopodobnie liczy.

Jean-Kévin Augustin (FC Nantes, 1997) – kariera wychowanka Paris Saint-Germain zapowiadała się naprawdę interesująco, ale odkąd wszedł w seniorski wiek, zawodzi. O ile całkiem dobrze radził sobie jeszcze w RB Lipsk, o tyle przygody tak z AS Monaco jak i Nantes to niemałe porażki. Jego kontrakt wygasa, ale wielu skautów pamięta o jego potencjale, co może zapewnić mu interesującą ofertę.

Randal Kolo Muani (FC Nantes, 1998) – środkowy napastnik to kolejny w tym zestawieniu przypadek zawodnika, który po dobrym okresie zapracował sobie na przenosiny do Bundesligi. W następnym sezonie będzie on grał w Lidze Mistrzów, bo pozyskał go Eintracht Frankfurt. Ten trzykrotny reprezentant Francji stoi więc przed dużym wyzwaniem, ale ostatnie miesiące pokazały, że ma spory potencjał. W 41 meczach strzelił przecież 13 goli i zanotował siedem asyst.

Jonas Martin (Stade Rennais, 1990) – doświadczony pomocnik regularnie pojawiał się na francuskich oraz międzynarodowych murawach w tym sezonie. To nie okazało się jednak wystarczające do otrzymania propozycji podpisania nowego kontraktu.

Jean-Louis Leca (RC Lens, 1985) – 36-letni bramkarz bronił regularnie dostępu do bramki beniaminka w zakończonych rozgrywkach. Dopiero pod ich koniec nabawił się kontuzji, ale niewiele wskazuje na to, by miała ona w negatywny sposób wpłynąć na przedłużenie z nim umowy.

Yannick Cahuzac (RC Lens, 1985) – wieloletni kapitan RC Lens wypełnił powierzone mu zadanie i wprowadził klub do francuskiej ekstraklasy. W niej, jako rezerwowy, zanotował 17 występów i teraz z czystym sumieniem może zakończyć profesjonalną karierę.

Ghislain Konan (Stade de Reims, 1995) – reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej bronił barw Stade de Reims regularnie w zakończonym sezonie. Dopiero pod jego koniec wyleciał całkowicie z kadry meczowej, co wskazuje na to, że najprawdopodobniej nie przedłuży wygasającego kontraktu.

Rémy Cabella (Montpellier, 1990) – ofensywny pomocnik powrócił do macierzystego zespołu po zerwaniu współpracy z Krasnodarem i związał z nim umową do końca sezonu z opcją przedłużenia o dwa lata. Klub nie podjął jeszcze decyzji, czy skorzysta z tej opcji.

Mihailo Ristić (Montpellier, 1995) – serbski zawodnik nie będzie kontynuował kariery w Montpellier i podpisał już nowe porozumienie z Benficą.

Junior Sambia (Montpellier, 1996) – wszechstronny piłkarz nie mógł pochwalić się posiadaniem stabilnej pozycji w francuskiej drużynie. Dlatego też uznano, że będzie on jej potrzebny już w następnym sezonie.

Walter Benítez (OGC Nice, 1993) – argentyński bramkarz jest podstawowym graczem ekipy z Nicei i dogadanie się z nim w sprawie podpisania nowej umowy wydaje się kwestią czasu.

***

Pozostali zawodnicy związani z zespołami z Ligue 1 z wygasającymi umowami wraz z końcem czerwca 2022 roku:

  • Malcolm Barcola (Olympique Lyon),
  • Pape Cheikh (Olympique Lyon),
  • Vito Mannone (AS Monaco),
  • Alexandre Letellier (PSG),
  • Ismaël Gharbi (PSG),
  • Ibrahim Cissé (OGC Nice, wyp. do Le Mans),
  • Teddy Boulhendi (OGC Nice),
  • Ihsan Sacko (OGC Nice),
  • Jérémy Pied (Lille OSC),
  • Franck Rivollier (Stade Rennais, wyp. do Stade Briochin),
  • Jérémy Gélin (Stade Rennais),
  • Pépé Bonet (Stade Rennais),
  • Boubakar Camara (RC Lens, wyp. do Le Mans),
  • Moussa Doumbia (Stade de Reims),
  • Sambou Sissoko (Stade de Reims),
  • Clément Vidal (Montpellier, wyp. do AC Ajaccio),
  • Thibault Tamas (Montpellier),
  • Ambroise Oyongo (Montpellier),
  • Assane Dioussé (Saint-Étienne),
  • Bilal Benkhedim (Saint-Étienne),
  • Bakary Sako (Saint-Étienne),
  • Majeed Waris (Strasbourg),
  • Kalifa Coulibaly (FC Nantes),
  • Roli Pereira de Sa (FC Nantes),
  • Tidiane Malbec (Bordeaux),
  • Amadou Traoré (Bordeaux),
  • Amadou Ndiaye (FC Metz, wyp. do Le Mans),
  • Mathieu Cachbach (FC Metz, wyp. do RFC Seraing),
  • Amadou Salif Mbengue (FC Metz),
  • Jean-Armel Kana-Biyik (FC Metz),
  • Romain Philippoteaux (Stade Brestois, wyp. do Dijon),
  • Noé Sow (Stade Brestois),
  • Julien Faussurier (Stade Brestois),
  • Paul Lasne (Stade Brestois),
  • Denys Bain (Stade Brestois),
  • Sébastien Cibois (Stade Brestois),
  • Grégoire Coudert (Stade Brestois),
  • Kévin Boma (Angers),
  • Waniss Taïbi (Angers),
  • Pierrick Capelle (Angers),
  • Mahamadou Dembélé (Troyes, wyp. do Pau FC),
  • Rui Pires (Troyes, wyp. do Paços Ferreira),
  • Gabriel Mutombo (Troyes, wyp. do Vilafrankęs),
  • Sébastien Renot (Troyes),
  • Karim Azamoum (Troyes),
  • Benrandy Abdallah (Troyes),
  • Dylan Chambost (Troyes),
  • Ryan Bouallak (Troyes),
  • Teddy Bartouche (Lorient),
  • Jérôme Hergault (Lorient),
  • Bryan Silva Teixeira (Clermont Foot 63, wyp. do Austra Lustenatu),
  • Till Cissokho (Clermont Foot 63, wyp. do Quevilly Rouen),
  • Julien Boyer (Clermont Foot 63, wyp. do Bastii),
  • Jérôme Phojo (Clermont Foot 63),
  • Josué Albert (Clermont Foot 63),
  • Grejohn Kyei (Clermont Foot 63).

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Dawid Szulczek: To jedyny klub, z którym rozmawiałem Dawid Szulczek: To jedyny klub, z którym rozmawiałem Xabi Alonso zdecydował. Jeszcze dziś konferencja prasowa Xabi Alonso zdecydował. Jeszcze dziś konferencja prasowa L'Equipe: Reprezentacja Polski zainteresowana znanym selekcjonerem L'Equipe: Reprezentacja Polski zainteresowana znanym selekcjonerem Robert Lewandowski za 500 tysięcy euro?! Znany klub przegapił życiową okazję Robert Lewandowski za 500 tysięcy euro?! Znany klub przegapił życiową okazję „Erik Expósito był jedną nogą w nowym klubie” „Erik Expósito był jedną nogą w nowym klubie” Waldemar Sobota ponownie w reprezentacji Polski? Była gwiazda Śląska Wrocław radzi sobie w nowej dyscyplinie Waldemar Sobota ponownie w reprezentacji Polski? Była gwiazda Śląska Wrocław radzi sobie w nowej dyscyplinie Napastnik odejdzie z Legii Warszawa?! Napastnik odejdzie z Legii Warszawa?! Transfery - Relacja na żywo [29/03/2024] Transfery - Relacja na żywo [29/03/2024]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy