OFICJALNIE: Koniec jednego z najgłośniejszych sporów w historii futbolu. Lassana Diarra porozumiał się z federacją
2026-06-09 09:57:28; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
Lassana Diarra zawarł ugodę z FIFA i Królewską Belgijską Federacją Piłkarską, kończąc trwający ponad dekadę spór, który doprowadził do przełomowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wymusił zmiany w światowych przepisach transferowych.
Cała historia miała swój początek w 2014 roku. Diarra rozwiązał kontrakt z Lokomotiwem Moskwa. Klub stwierdził, że uczynił to bez uzasadnionej przyczyny. FIFA stanęła po stronie Rosjan, po czym nakazała pomocnikowi zapłacić odszkodowanie ustalone na kwotę około 10,5 miliona euro.
34-krotny reprezentant Francji chciał nawiązać współpracę z Royal Charleroi SC, lecz Belgowie wycofują się z zawiązania wolnego transferu. Wyszli z założenia, że na skutek przepisów FIFA ponieśliby część odpowiedzialności finansowej w związku ze sporem na linii Diarra-Lokomotiw.
Znajdująca się od siedmiu lat na sportowej emeryturze postać nie puściła tego płazem i pozwała FIFA przed belgijskim wymiarem sprawiedliwości - nieprzypadkowo właśnie w kraju, gdzie znajduje się serce Unii Europejskiej, pod płaszczykiem której dociekano naruszenia swobody przepływu pracowników. Na tej podstawie dochodziła około 65 milionów euro odszkodowania.Popularne
W październiku 2024 roku zapadł przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzający, że część regulacji FIFA jest sprzeczna z prawem unijnym.
Światowa federacja piłkarska, po której stronie stawał też Belgijski Związek Piłkarski (RBFA), została zmuszona do zmiany przepisów transferowych z artykułu 17 dotyczących rozwiązania kontraktu bez konkretnej przyczyny. Sprawa stała się jedną z najważniejszych w tej tematyce od czasu Jean-Marca Bosmana.
Jak jednak przekazało do wiadomości AFP, w ramach polubownego porozumienia Diarra nie ujrzał od wcześniej pozwanej strony ani centa.
„Pan Lassana Diarra i FIFA w wyniku osiągniętego kompleksowego porozumienia rozstrzygnęli między sobą wszystkie spory prawne. FIFA nie przyznała się do żadnych nieprawidłowości ani nie wypłaciła żadnego odszkodowania” - czytamy w komunikacie prasowym FIFA.

![Sędzia na ostatni półfinał wyznaczony! Szymon Marciniak już wie [OFICJALNIE]](img/photos/108422/170x113/szymon-marciniak.jpg)








![Transfery - Relacja na żywo [16/07/2026]](img/photos/120385/170x113/relacja-16072026.jpg)



![On znów to zrobił! Wielki Leo Messi [WIDEO]](img/photos/120986/170x113/lionel-messi.jpg)
![Kosmiczny comeback Argentyny! „Albicelestes” w wielkim finale Mistrzostw Świata [WIDEO]](img/photos/120985/170x113/enzo-fernandez.jpg)



![Superpuchar Polski: Składy na Lech Poznań - Górnik Zabrze [OFICJALNIE]](img/photos/116286/90x60/lech-poznan-gornik-zabrze.jpg)

![Imponujące liczby. Hit mundialu przyniósł świetne wyniki TVP [OFICJALNIE]](img/photos/118465/90x60/argentyna.jpg)



![Superpuchar Polski: Składy na Lech Poznań - Górnik Zabrze [OFICJALNIE]](img/photos/116286/170x113/lech-poznan-gornik-zabrze.jpg)


![Siedmiocyfrowa kwota za piłkarza Legii Warszawa! Decyzja podjęta [POTWIERDZONE]](img/photos/119383/170x113/fredi-bobic.jpg)



