„Praca, praca, praca i analiza”. Szkoleniowy fenomen z Schalke o swojej filozofii futbolu

„Praca, praca, praca i analiza”. Szkoleniowy fenomen z Schalke o swojej filozofii futbolu fot. Transfery.info
Redakcja
Redakcja
Źródło: SPielverlagerung.de

Domenico Tedesco, trener Schalke 04 Gelsenkirchen, udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swojej filozofii futbolu.

Opiekun Schalke, jest w Niemczech uznawany za jednego z najwybitniejszych taktyków i najbardziej obiecujących trenerów w kraju. Ze względu na bardzo młody wiek (32 lata) jest często porównywany do Juliana Nagelsmanna, a osiągane przez jego Schalke potwierdzają, że jest to wyjątkowy trenerski talent. Po wyjątkowo nieudanym dla klubu z Westfalii sezonie 2016/2017 (10. miejsce w Bundeslidze), „Królewskoniebiescy” znów grają na miarę oczekiwań i po 14 kolejkach plasująsię na trzecim miejscu w tabeli.

O szczegółach pracy nad organizacją gry i zawiłościach jego taktycznej wizji, Domenico Tedesco porozmawiał z dziennikarzami portalu „Spielverlagerung.de”.

- Jak uzyskać tak doskonałą organizację gry? Trening, trening i trening. Potem analiza wideo i znów: trening, trening, trening. Najważniejszą rzeczą jest praca, któą wykonujemy na boisku. Jeśli zawodnicy mają utrzymać formacje, potrzebujesz kilku filarów. Musisz mieć zawodnika w tyle, który pilnuje linii, zawodników atakujących, którzy decydują kiedy rozpocząć pressing i środkowych pomocników, którzy muszą wiedzieć, kiedy ruszyć do przodu. Jest trzech, lub czterech "komunikatorów", któzy są za to odpowiedzialni.

- Jak dokładne są wytyczne? To musi być jasne od początku, który zawodnik, kiedy ma ruszyć do pressingu. W jakich sytuacjach ma go stosować. Które podania w wykonaniu przeciwnika są sygnałem, żeby rozpocząć pressing... Na przykład, kiedy rywale używają formacji z dwoma środkowymi obrońcami ustawionymi szeroko, to podanie od jednego do drugiego oznacza, że piłka dużo czasu spędza w drodze. A to najlepsze momenty do ataku. 

- Taktyczny trening na boisku jest najważniejszy. Kiedy wspólnie z zawodnikami wypracowujemy pewien schemat. Bo kiedy zawodnik powie mi 'tak' na treningu, to znaczy też 'tak' podczas meczu w danej sytuacji. Oglądamy nagrania wideo i ćwiczymy rozwiązania na boisku. Potem zawsze pytam: 'Czujesz się dobrze w tym, co wypracowaliśmy? Jesteś w stanie zrobić to w meczu?' Jeśli słyszę tak... to trzymam ich za słowo. Potem to ma zadziałać podczas spotkania, a jeśli nie działa, bo przeciwnik wymyślił coś nowego, to też nie jest problem. Wtedy ja, jako trener muszę znaleźć nowe rozwiązanie i zareagować. Ale jeśli rywal gra tak jak się spodziewaliśmy, a my nie robimy tego, co trenowaliśmy, to spytam następnego dnia: 'Czemu  to nie zadziałało? Co było nie tak?'. I w ten sposób ewoluujemy. Zawodnicy zawsze mogą powiedzieć: 'To niedziała potrzebujemy nowego pomysłu' 

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Uczeń zastąpiłby mistrza. Xabi Alonso łączony z sensacyjną przeprowadzką Uczeń zastąpiłby mistrza. Xabi Alonso łączony z sensacyjną przeprowadzką Bayern Monachium zaskoczony decyzją trenera Bayern Monachium zaskoczony decyzją trenera 24 gole w tym sezonie! Arsenal rusza po bramkostrzelnego napastnika 24 gole w tym sezonie! Arsenal rusza po bramkostrzelnego napastnika Sławomir Peszko: Miałem ochotę kopnąć go w dupę Sławomir Peszko: Miałem ochotę kopnąć go w dupę Julen Lopetegui faworytem do objęcia renomowanego klubu Julen Lopetegui faworytem do objęcia renomowanego klubu Notuje świetny sezon, wróci do Lecha Poznań?! „Jestem gotowy” Notuje świetny sezon, wróci do Lecha Poznań?! „Jestem gotowy” Zwrot akcji w sprawie Dawida Kownackiego?! Zwrot akcji w sprawie Dawida Kownackiego?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy