Trenerzy do wzięcia od zaraz [TOP 14][Aktualizacja: listopad 2019]

Trenerzy do wzięcia od zaraz [TOP 14][Aktualizacja: listopad 2019]
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Okno transferowe jest już zamknięte od kilkunastu dni, ale nie ma to żadnego wpływu na możliwość zwalniania i zatrudniania szkoleniowców przez poszczególne kluby. Z tego też powodu przedstawiamy listę najciekawszych trenerów czekających na ponowne wskoczenie na karuzelę.

W prezentowanym przez nas zestawieniu skupiliśmy się wyłącznie na szkoleniowcach, którzy z różnych względów rozstali się ze swoimi dotychczasowymi pracodawcami najpóźniej na początku grudnia 2018 roku. W sumie od tego momentu na bezrobociu znalazło się blisko 2000 trenerów. Spośród nich postanowiliśmy wyłonić czternastu, którzy w niedalekim czasie mogą wrócić do pracy na poziomie klubowym lub reprezentacyjnym.

Niewykluczone, że pierwszym z nich będzie José Mourinho. Portugalczyk stracił posadę menedżera Manchesteru United tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i od tego czasu nie narzeka na brak zainteresowania ze strony przedstawicieli drużyn z całego globu. 56-latek nie zaakceptował do tej pory żadnej z otrzymanych propozycji i jak sam już wielokrotnie przyznawał, uczy się języka niemieckiego, co może nasuwać skojarzenia, że jego kolejnym celem w karierze szkoleniowca jest praca w Bundeslidze, gdzie zapewne chciałby objąć Bayern Monachium.

Teraz nadarzyła się ku temu okazja, ponieważ funkcji głównego sternika ekipy z Allianz Areny został pozbawiony Niko Kovač. Chorwat nie mógł liczyć na pozytywne oceny ze strony mediów oraz kibiców po pierwszym roku spędzonym na ławce trenerskiej „Bawarczyków”, ale mimo to władze klubu dały mu drugą szansę, której nie zdołał wykorzystać i na początku listopada wylądował na trenerskim bezrobociu. Portugalczyk ma zapewne chrapkę na zajęcie jego posady. Trzeba jednak nadmienić, że o jego względy zabiega też Arsenal.

***

Na trenerską karuzelę niedługo wróci Massimiliano Allegri. Włoch sprawił, że Juventus stał się absolutnym dominatorem na krajowym podwórku w latach 2014-2019, ale nie potrafił tego faktu przełożyć na postawę zespołu w europejskich pucharach. „Stara Dama” dotarła pod jego wodzą dwukrotnie do wielkiego finału Ligi Mistrzów i dwukrotnie musiała uznać wyższość ekip z Hiszpanii - Barcelony (1:3 w sezonie 2014/2015) oraz Realu Madryt (1:4 w sezonie 2016/2017). Z kolei w ostatniej edycji została pokonana w dwumeczu przez rewelacyjny Ajax Amsterdam (1:1, 1:2).

52-latek nie zraził się tym niepowodzeniem i chciał kontynuować swoją przygodę w turyńskim zespole, ale na swoich warunkach. Na to nie chciały przystać władze klubu i w efekcie doszło do rozstania ze szkoleniowcem, który czeka teraz na możliwość powrotu do pracy w jednym z czołowych europejskich zespołów.

***

Spośród wyróżnionych przez nas szkoleniowców najkrócej na bezrobociu znajduje się Marcelino. Hiszpan wykonywał znakomitą pracę w Valencii i wyciągnął drużynę z poważnego dołka oraz ustabilizował jej pozycję w krajowych rozgrywkach tuż za Barceloną, Realem Madryt i Atlético Madryt. Ponadto poprowadził zespół do zdobycia Pucharu Hiszpanii. Wygranie tego trofeum oznaczało przerwanie jedenastoletniej posuchy i odświeżenie klubowej gabloty.

Ten sukces nie spotkał się jednak z uznaniem w oczach właściciela Petera Lima, który miał zupełnie inną wizję prowadzenia popularnych „Nietoperzy” i poczekał tylko na odpowiedni moment, aby zakończyć współpracę z 54-latkiem.

***

Trzech wymienionych wyżej trenerów rozstało się ze swoimi klubami z powodu wszelakiego rodzaju nieporozumień. Zupełnie inaczej wygląda pod tym względem sytuacja Giovanniego van Bronckhorsta. Holender był wielokrotnie namawiały przez władze Feyenoordu do przedłużenia wygasającej wraz z końcem czerwca umowy, ale sam uznał, że po ośmiu latach spędzonych w Rotterdamie (jako asystent Ronalda Koemana i Freda Ruttena oraz samodzielny szkoleniowiec ekipy młodzieżowej (2012-2013), a następnie seniorskiej (2015-2019) nadszedł odpowiedni czas na to, aby spróbować czegoś nowego. Decyzja podjęta przez 44-latka nie spowodowała, że zaczęli bić się o niego przedstawiciele różnych drużyn i dlatego też pozostaje przynajmniej na razie na bezrobociu, choć nieoficjalnie mówi, że ma on zostać następcą Pepa Guardioli w Manchesterze City i jest już szykowany do tej roli w angielskim klubie.

***

Wspomniany Holender zaliczył dość udane przejście z roli zawodnika do funkcji trenera. Tego samego nie można powiedzieć o Thierrym Henrym i Gennaro Gattuso. Drugi z nich ma już dość duże doświadczenie na tym polu, ale do tej pory nie wyróżnił się niczym szczególnym jako szkoleniowiec Sionu, Palermo, OFI Kreta, AC Pisa oraz Milanu. Mimo to jego nazwisko pojawia się na liście potencjalnych kandydatów mogących wrócić do pracy na poziomie Serie A. Pod tym względem dużo gorzej wygląda sytuacja Francuza. Legenda Arsenalu pełniła w ostatnich latach rolę asystenta Roberto Martineza w reprezentacji Belgii i cieszyła się pochlebną opinią Hiszpana, który z radością przyjął fakt, że jego podopieczny rozpocznie swoją pierwszą samodzielną pracę w charakterze trenera AS Monaco. Niestety pierwsza przygoda 42-latka na tym polu wypadła bardzo blado i zakończyła po paru miesiącach. Henry pozostaje jednak optymistą i liczy na to, że wkrótce znów dostąpi zaszczytu poprowadzenia jednej z europejskich drużyn.

***

Podaliśmy już nazwiska sześciu szkoleniowców. Wśród nich znalazło się dwóch Włochów - Allegri i Gattuso. Nie jest to jednak koniec, ponieważ ta nacja ma największą liczbę przedstawicieli w naszym zestawieniu i uzupełniają ją jeszcze takie osobistości jak Luciano Spalletti i Cesare Prandelli. W ostatnim czasie dołączył do nich Marco Giampaolo, który nie poradził sobie w Milanie, ale nie można mu odmówić dysponowania dobrym warsztatem. Każda z tych panów ma większe lub mniejsze sukcesy na swoim koncie, ale na teraz łączy ich los bezrobotnego trenera. Dwaj pierwsi stali się nimi po opuszczeniu odpowiednio Interu Mediolan, i Genoi. Niewątpliwie cała trójka czeka obecnie w gotowości na to, aby komuś powinęła się noga w Serie A, bo wówczas ich nazwiska znajdą się na szczycie listy życzeń niemal każdego klubu występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej na Półwyspie Apenińskim.

Równie łakomym kąskiem na przedstawicieli poszczególnych zespołów mogą okazać się Mircea Lucescu i Rudi Garcia. Obu panom nie udało się w ostatnim czasie przywrócić reprezentacji Turcji i Olympique Marsylia na właściwe miejsce w hierarchii europejskiego futbolu, dlatego musieli się pogodzić z przedwczesnym zakończeniem współpracy w drużynie narodowej i francuskim klubie. Dłużej na powrót na ławkę trenerską czeka Rumun, który w ostatnich latach upodobał sobie pracę we wschodniej części Europy. Obrania tego samego kierunku nie wyklucza 55-latek, który do tej pory był związanych tylko z zespołami z Ligue 1 i Serie A. Na razie obaj nie otrzymali satysfakcjonujące ich oferty.

Na koniec zostawiliśmy sobie dwóch szkoleniowców znanych ze swojej pracy na poziomie reprezentacyjnym. Pierwszym z nich jest Adam Nawałka, który po rozstaniu z „Biało-Czerwonymi” długo liczył na otrzymanie zagranicznej propozycji, ale koniec końców przystał na opcję poprowadzenia Lecha Poznań. Jego przygoda w „Kolejorzu” zakończyła się równie szybko, co zaczęła i dlatego 61-latek znów spokojnie czeka na kuszącą ofertę. Z kolei drugi jest zdecydowanie bardziej doświadczony i utytułowany, bo niewątpliwie tak w tym porównaniu wypada Luiz Felipe Scolari, który przed kilkoma tygodniami został zwolniony z Palmeiras. Brazylijczyk prowadził ten klub po raz trzeci w swojej karierze i po raz pierwszym zdobył z nim mistrzostwo kraju. Dla byłego selekcjonera „Canarinhos” oznaczało to sięgnięcie po ten tytuł po raz drugi w karierze po 22 latach przerwy (poprzednio z Grêmio Porto Alegre w 1996 roku). Przedstawiciele zespołu dość szybko zapomnieli jednak o tym sukcesie, ponieważ porażka w dwumeczu z Grêmio Porto Alegre (1:0, 1:2) w ćwierćfinale Copa Libertadores i w prestiżowym ligowym starciu z Flamengo (0:3) doprowadziło do niespodziewanego zakończenia współpracy. Warto wspomnieć, że dla 70-latka było to odpowiednio piąte i szóste przegrane spotkanie na ławce trenerskiej Palmeiras.

W przyjętym przez nas okresie nie znalazło się kilku znanych szkoleniowców takich jak Henryk Kasperczak, Laurent Blanc, Arsène Wenger, Sam Allardyce czy David Moyes, którzy również liczą się w grze o powrót do pracy na poziomie klubowym lub reprezentacyjnym.

Pozostali wyróżnieni przez nas trenerzy pozostający na bezrobociu od początku grudnia 2018 roku:

  • Mark Hughes (bez pracy od 03.12.2018 r. | ostatnio Southampton)
  • Paul Clement (bez pracy od 06.12.2018 r. | ostatnio Reading)
  • Marek Zub (bez pracy od 31.12.2018 r. | ostatnio Toboł Kustanaj)
  • Aitor Karanka (bez pracy od 11.01.2019 r. | ostatnio Nottingham Forest)
  • Sven-Göran Eriksson (bez pracy od 25.01.2019 r. | ostatnio reprezentacja Filipin)
  • Alberto Zaccheroni (bez pracy od 30.01.2019 r. | ostatnio reprezentacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
  • Nigel Pearson (bez pracy od 03.02.2019 r. | ostatnio OH Leuven)
  • Bernd Schuster (bez pracy 10.02.2019 r. | ostatnio Dalian Yifang)
  • Claude Puel (bez pracy od 24.02.2019 r. | ostatnio Leicester City) - rozpoczęcie pracy w Saint-Étienne (04.10.2019 r.)
  • Santiago Solari (bez pracy od 11.03.2019 r. | ostatnio Real Madryt)
  • Domenico Tedesco (bez pracy od 14.03.2019 r. | ostatnio Schalke 04) - rozpoczęcie pracy w Spartaku Moskwa (14.10.2019 r.)
  • Pablo Machín (bez pracy od 15.03.2019 r. | ostatnio Sevilla) - rozpoczęcie pracy w Espanyolu (07.10.2019 r.)
  • Christian Panucci (bez pracy od 23.03.2019 r. | ostatnio reprezentacja Albanii)
  • Steve McClaren (bez pracy od 01.04.2019 r. | ostatnio QPR)
  • Franciszek Smuda (bez pracy od 02.04.2019 r. | ostatnio Górnik Łęczna)
  • Stefano Pioli (bez pracy od 09.04.2019 r. | ostatnio Fiorentina) - rozpoczęcie pracy w Milanie (09.10.2019 r.)
  • Alex McLeish (bez pracy od 18.04.2019 r. | ostatnio reprezentacja Szkocji)
  • Fabio Grosso (bez pracy od 01.05.2019 r. | ostatnio Hellas Verona) - rozpoczęcie pracy w Brescii (05.11.2019 r.)
  • Chris Hughton (bez pracy od 13.05.2019 r. | ostatnio Brighton)
  • Tony Pulis (bez pracy od 17.05.2019 r. | ostatnio Middlesbrough)
  • Mladen Krstajić (bez pracy od 13.06.2019 r. | ostatnio reprezentacja Serbii)
  • Jan Kocian (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio Ruch Chorzów)
  • Maciej Bartoszek (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio Chojniczanka Chojnice)
  • Paulo Duarte (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio reprezentacja Burkina Faso)
  • Dick Advocaat (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio Utrecht) - rozpoczęcie pracy w Feyenoordzie (30.10.2019 r.)
  • Antoine Kombouaré (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio Dijon - rozpoczęcie pracy w Toulouse (14.10.2019 r.)
  • Martin O'Neill (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio Nottingham Forest)
  • Jean-Louis Gasset (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio St.Etienne)
  • Bruno Labbadia (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio VfL Wolfsburg)
  • Quique Setién (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio Betis)
  • Claudio Ranieri (bez pracy od 30.06.2019 r. | ostatnio AS Roma) - rozpoczęcie pracy w Sampdorii (12.10.2019 r.)
  • Dean Klafurić (bez pracy od 26.07.2019 r. | ostatnio Hrv Dragovoljac)
  • Leszek Ojrzyński (bez pracy od 28.07.2019 r. | ostatnio Wisła Płock)
  • Hernán Gómez (bez pracy od 31.07.2019 r. | ostatnio reprezentacja Ekwadoru)
  • Roger Schmidt (bez pracy od 31.07.2019 r. | ostatnio Beijing Guoan)
  • Stuart Baxter (bez pracy od 02.08.2019 r. | ostatnio reprezentacja Republiki Południowej Afryki)
  • Rémi Garde (bez pracy od 21.08.2019 r. | ostatnio Montreal Impact)
  • Alain Giresse (bez pracy od 21.08.2019 r. | ostatnio reprezentacja Tunezji)
  • Mariusz Rumak (bez pracy od 25.08.2019 r. | ostatnio Odra Opole)
  • Ben van Dael (bez pracy od 31.08.2019 r. | ostatnio Zagłębie Lubin)
  • Gino Lettieri (bez pracy od 31.08.2019 r. | ostatnio Korona Kielce)
  • Hernán Crespo (bez pracy od 03.09.2019 r. | ostatnio CA Banfield)
  • Javi Gracia (bez pracy od 07.09.2019 r. | ostatnio Watford)
  • Héctor Cúper (bez pracy od 22.09.2019 r. | ostatnio reprezentacja Uzbekistanu)
  • Eusebio Di Francesco (bez pracy od 07.10.2019 r. | ostatnio Sampdoria)
  • Sylvinho (bez pracy od 07.10.2019 r. | ostatnio Olympique Lyon)
  • Jacek Zieliński (bez pracy od 08.10.2019 r. | ostatnio Arka Gdynia)
  • Mauricio Pellegrino (bez pracy od 21.10.2019 r. | ostatnio CD Leganes)
  • Aurelio Andreazzoli (bez pracy od 22.10.2019 r. | ostatnio Genoa)
  • Jaap Stam (bez pracy od 28.10.2019 r. | ostatnio Feyenoord)
  • Igor Tudor (bez pracy od 01.11.2019 r. | ostatnio Udinese)
  • Fran Escribá (bez pracy od 03.11.2019 r. | ostatnio Celta Vigo)
  • Mirko Slomka (bez pracy od 03.11.2019 r. | ostatnio Hannover 96)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] „Zapomnij”. Jarosław Królewski z jasną deklaracją w sprawie trenera Wisły Kraków „Zapomnij”. Jarosław Królewski z jasną deklaracją w sprawie trenera Wisły Kraków Wojciech Kowalczyk „kąsa” właściciela Rakowa Częstochowa Wojciech Kowalczyk „kąsa” właściciela Rakowa Częstochowa „To oczywiście musiał być on”. Niechciany w Rakowie Częstochowa, bohaterem Górnika Zabrze „To oczywiście musiał być on”. Niechciany w Rakowie Częstochowa, bohaterem Górnika Zabrze 60 milionów euro! FC Barcelona chce zamknąć wielki transfer jeszcze przed EURO 2024 60 milionów euro! FC Barcelona chce zamknąć wielki transfer jeszcze przed EURO 2024 Bernardo Silva chce hitowego transferu Bernardo Silva chce hitowego transferu Xavi rozmawia z nowym klubem Xavi rozmawia z nowym klubem Drużyna Kacpra Kozłowskiego ma... mniej niż zero punktów. Vitesse Arnhem spadło z Eredivisie po ponad 30 latach [OFICJALNIE] Drużyna Kacpra Kozłowskiego ma... mniej niż zero punktów. Vitesse Arnhem spadło z Eredivisie po ponad 30 latach [OFICJALNIE] Ernest Muçi z ładnym golem. Perfekcyjnie przymierzył z dystansu Ernest Muçi z ładnym golem. Perfekcyjnie przymierzył z dystansu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy