FIFA grozi Hiszpanii wyrzuceniem z mundialu!

rok temu FIFA grozi Hiszpanii wyrzuceniem z mundialu!

Jak poinformowało „El País”, FIFA zagroziła hiszpańskiej federacji, że ingerencja rządu w wybory nowego prezesa zakończy się wyrzuceniem jej z Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Światowa federacja piłkarska przesłała Hiszpanom list, w którym ostrzega, że ingerencja rządu w wybory nowego prezesa związku może zakończyć się ich zawieszeniem w prawach członka. Co za tym idzie, „La Furia Roja” zostałaby wykluczona z udziału we wszystkich oficjalnych spotkaniach, także Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Taką reakcję ze strony FIFA wywołała propozycja Rady Wyższej ds. Sportu (CSD) -  powtórzenie wyborów zorganizowanych w maju ubiegłego roku. Rada złożyła stosowne dokumenty w Sportowym Sądzie Administracyjnym (TAD). W tym miejscu nie tylko przychylono się do wniosku, ale również wydano rezolucję sprzyjającą powtórzeniu procesu wyborczego. Teraz sprawa została przekazana do Rady Stanu, czyli według hiszpańskiej konstytucji najwyższego organu doradczego hiszpańskiego rządu.

To poważne naruszenie statutu FIFA, w którego artykule 13. napisano: „Każdy członek ma obowiązek samodzielnego rozwiązywania swoich problemów i upewnienia się, że w sprawę nie zaangażuje się ktoś trzeci”. 

W lecie zawieszono Ángela Maríę Villara, który jest oskarżony między innymi o przestępstwa korupcyjne. Zastępuje go aktualnie Juan Luis Larrea, który chce stać na czele związku do końca kadencji Villara, czyli 2020 roku. Ponowne wybory pokrzyżowałyby jego plany, dlatego też federacja jako pierwsza poinformowała FIFA o działaniach rządu.

Uważnie przyglądać się sytuacji Hiszpanii będzie na pewno reprezentacja Włoch, która nie zakwalifikowała się na przyszłoroczną imprezę. Podobne ostrzeżenie otrzymało także Peru, o którego sprawie pisaliśmy w tym miejscu.


ŹRÓDŁO
El País
TAGI: MŚ 2018 Mistrzostwa Świata Hiszpania
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.