Shaqiri i Xhaka zostaną ukarani? FIFA wszczyna postępowanie

9 miesięcy temu
Shaqiri i Xhaka zostaną ukarani? FIFA wszczyna postępowanie

Komitet Dyscyplinarny FIFA zamierza bliżej przyjrzeć się kontrowersjom związanym z meczem Serbia - Szwajcaria.

Spotkanie Serbów ze Szwajcarami było jednym z najbardziej emocjonujących na tegorocznym mundialu. Na początku meczu to drużyna z Bałkanów wyszła na prowadzenie, ale w drugiej połowie Szwajcaria zdołała odwrócić losy meczu dzięki ładnym golom Granita Xhaki i Xherdana Shaqiriego. Emocje jednak nie opadły wraz z końcowym gwizdkiem.

W sobotę przekazywaliśmy informacje o zagęszczającej się atmosferze na Bałkanach. Wszystko za sprawą „cieszynek”, które wykonali szwajcarscy piłkarze. Wspomniani strzelcy goli są imigrantami, a oryginalnie mają korzenie kosowsko-albańskie. Te kraje z kolei są skonfliktowane z Serbią, która nie uznaje niepodległości Kosowa. Zawodnicy skorzystali więc z okazji i wyrazili solidarność ze swoimi ojczyznami.

Po strzelonych bramkach gracze wykonali nacjonalistyczny gest dwugłowego orła, który nawiązywał do flagi Albanii. Wywołało to niemało kontrowersji i choć po meczu Shaqiri zapewniał, że nie miał nic szczególnego na myśli, a sam gest był spowodowany emocjami, FIFA postanowiła przyjrzeć się sprawie.

„Komisja Dyscyplinarna FIFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko szwajcarskim piłkarzom - Granitowi Xhace oraz Xherdanowi Shaqiriemu - za ich celebrację bramek strzelonych w meczu Szwajcaria - Serbia” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu międzynarodowej federacji. Z dalszej części komunikatu dowiadujemy się, że sprawa dotyczy nie tylko tej dwójki piłkarzy, a karę otrzymać mogą również Serbowie.

„W kontekście tego samego meczu wszczęto postępowanie przeciwko serbskiej federacji za zakłócanie spokoju przez kibiców na trybunach oraz przekazywanie politycznych i obraźliwych sygnałów przez serbskich kibiców. Ponadto, wstępne postępowanie wszczęto przeciwko trenerowi reprezentacji Serbii Mladenowi Krstajiciowi za wypowiedzi, które miały mieć miejsce po wspomnianym meczu”.

Warto dodać, że FIFA zdecydowała się już na ukaranie trzech innych federacji, w tym polskiej. Argentyna i Chorwacja otrzymały grzywny za niepokoje na trybunach (w pewnym momencie doszło nawet do bójki między kibicami). PZPN będzie musiał z kolei zapłacić karę w wysokości 10 tysięcy franków szwajcarskich za obraźliwy i politycznie nacechowany transparent wywieszony przez polskich kibiców.
ŹRÓDŁO
FIFA | TASS | Sky Sports
TAGI: Xherdan Shaqiri Granit Xhaka FIFA MŚ 2018 Mistrzostwa Świata Argentyna Chorwacja Polska Serbia Szwajcaria
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2019 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.