Skandal w Arabii Saudyjskiej. Drakońska kara za... śpiewanie

Skandal w Arabii Saudyjskiej. Drakońska kara za... śpiewanie fot. Alizada Studios / Shutterstock.com
Łukasz Grzywaczyk
Łukasz Grzywaczyk
Źródło: hrw.org

Saudyjski sąd skazał 12 kibiców na karę od sześciu miesięcy do roku więzienia za „pokojowe skandowanie” podczas styczniowego meczu Al Safy FC z Al Bukayriyah FC. „W jaki sposób fani piłki nożnej mogą czuć się bezpiecznie w Arabii Saudyjskiej?” - pyta Joey Shea z hrw.org.

Jak donosi organizacja Human Rights Watch, 27 marca zapadł wyrok w sprawie wcześniej wspomnianych sympatyków, którzy żywiołowo wspierali swoich ulubieńców.

Saudyjska policja wezwała i aresztowała ich po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym skandują oni szyicką pieśń religijną z okazji narodzin Imama Alego, który jest uważany przez szyickich muzułmanów za pierwszego Imama. Muzułmańska mniejszość szyicka od dawna cierpi z powodu systemowej dyskryminacji, rządowej mowy nienawiści i przemocy ze strony rządu. 

Według źródła zaznajomionego ze sprawą policja w Qatif wezwała na przesłuchanie ponad 150 kibiców. Zatrzymano 12 osób, które początkowo przetrzymywano w więzieniu w tamtejszej miejscowości, a później w więzieniu Dammam General Prison.

Następnie skazano dwóch z nich na rok więzienia i grzywnę w wysokości 10 tysięcy riali saudyjskich (około 10 600 zł), a pozostałych na rok więzienia w zawieszeniu na sześć miesięcy i grzywnę opiewającą na 5 tysięcy riali saudyjskich (5 300 zł). Jak słusznie zauważa organizacja, to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym kandydatem do organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn w 2034 roku.

- Więzienie fanów piłki nożnej za przyśpiewki podczas meczu to tylko jeszcze jeden powód, dla którego sfałszowanie przez FIFA procesu przetargowego na Mistrzostwa Świata w 2034 roku, aby umożliwić Arabii Saudyjskiej bycie jedynym oferentem, jest nie tylko żenujące, ale i niebezpieczne - mówi Joey Shea, zajmująca się prawami człowieka w Arabii Saudyjskiej.

- W jaki sposób fani piłki nożnej mogą czuć się bezpiecznie w Arabii Saudyjskiej, skoro tak łatwo można ich skazać na więzienie za nic więcej niż przyśpiewki, które nie podobają się rządowi? - pyta.

Saudyjski rząd wydaje miliardy dolarów na organizację dużych wydarzeń sportowych, co jest najwyraźniej celową strategią mającą na celu odwrócenie uwagi od wizerunku kraju jako wszechobecnego naruszyciela praw człowieka, a jego inwestycje w piłkę nożną są astronomiczne - zauważa Human Rights Watch. Dla przykładu podaje, że w październiku 2021 roku Premier League ogłosiła sprzedaż Newcastle United konsorcjum biznesowemu kierowanemu przez Saudi Arabia's Public Investment Fund (PIF), podmiot kontrolowany przez rząd, zamieszany w poważne naruszenia praw człowieka.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] „Jakub Piotrowski prawdopodobnie zmieni klub za kilkanaście milionów euro” „Jakub Piotrowski prawdopodobnie zmieni klub za kilkanaście milionów euro” Transfery - Relacja na żywo [09/05/2024] Transfery - Relacja na żywo [09/05/2024] POTWIERDZONE: Piotr Zieliński ma nowy klub. „Podpisaliśmy kontrakt” POTWIERDZONE: Piotr Zieliński ma nowy klub. „Podpisaliśmy kontrakt” Thomas Tuchel nie wytrzymał. „To była zdrada. Katastrofa!” Thomas Tuchel nie wytrzymał. „To była zdrada. Katastrofa!” „To wstyd! Sędzia podszedł po meczu i...”. Gwiazdor Bayernu Monachium ujawnia „To wstyd! Sędzia podszedł po meczu i...”. Gwiazdor Bayernu Monachium ujawnia Nieoczekiwany bohater Realu Madryt. Jego transfer będzie kosztował... 1,5 miliona euro Nieoczekiwany bohater Realu Madryt. Jego transfer będzie kosztował... 1,5 miliona euro Skandal czy jednak słuszna decyzja?! Szymon Marciniak w ogniu krytyki po półfinale Ligi Mistrzów Skandal czy jednak słuszna decyzja?! Szymon Marciniak w ogniu krytyki po półfinale Ligi Mistrzów

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy