Kompromitacja AZ Alkmaar. Jedna z najwyższych ligowych porażek w historii

Piotr Trochimowicz
Źródło: AZ Alkmaar

AZ Alkmaar przegrał 0:5 wyjazdowym meczu z Heracles Almelo rozgrywanym w ramach 28. kolejki Eredivisie.

Drużyna gospodarzy rozpoczęła strzelanie w 19. minucie, kiedy do siatki trafił Brian De Keersmaecker. Jeszcze przed przerwą dwukrotnie rzuty karne skutecznie egzekwował Jizz Hornkamp. W końcówce spotkania dwa gole dołożył zaś wprowadzony z ławki rezerwowych Mohamed Sankoh, którym w letnim okienku transferowym interesował się Raków Częstochowa.

W historii swoich występów w najwyższej holenderskiej lidze AZ Alkmaar tylko osiem razy przegrał większą różnicą bramek. Dwukrotnie stało się to w rywalizacjach z PSV Eindhoven, Ajaksem Amsterdam i Roda JC Kerkrade, a raz z Feyenoordem Rotterdam i NAC Breda. Ostatnia z wymienionych porażek miała miejsce w czerwcu 1999 roku przeciwko aktualnemu liderowi Eredivisie i prawdopodobnie przyszłemu mistrzowi, PSV.

W 2017 roku „De Kaasboeren” przegrali ponadto 1:7 z Olympique’em Lyon w fazie pucharowej Ligi Europy. Hat-trickiem popisał się wówczas Nabil Fekir.

AZ Alkmaar pomimo dotkliwej porażki nadal zajmuje czwarte miejsce w tabeli Eredivisie, które gwarantuje występ w eliminacjach Ligi Europy. Do znajdującego się na trzeciej pozycji FC Twente traci aktualnie pięć punktów.

Heracles Almelo zajmuje zaś 13. miejsce z dorobkiem 29 „oczek”, a w najbliższej kolejce zmierzy się ze Spartą Rotterdam.