Szalone sceny w Pucharze Narodów Afryki. Nigeria ostatecznie w finale

Szalone sceny w Pucharze Narodów Afryki. Nigeria ostatecznie w finale fot. Kim Price/Cal Sport Media/SIPA USA/PressFocus
Łukasz Grzywaczyk

Anulowana bramka Osimhena i gol na wagę remisu w ostatniej minucie meczu - to sceny z samej końcówki półfinałowego starcia Pucharu Narodów Afryki pomiędzy Nigerią a Republiką Południowej Afryki.

Dla Nigeryjczyków półfinałowe starcie przeciwko RPA miało być jedynie formalnością. Niepokonani w obecnej edycji Pucharu Narodów Afryki „Super Orłów” w fazie grupowej zremisowali jedynie z Gwineą Równikową (1:1), a następnie wychodzili zwycięsko ze strać z Wybrzeżem Kości Słoniowej (1:0) oraz Gwineą-Bissau (1:0). W fazie play-off, w 1/8 finału pokonali Kamerun (2:0), a do półfinału awansowali za sprawą wygranej nad Angolą (1:0).

W meczu z RPA nic nie wskazywało na to, by dobra passa mogła zostać zakłócona. W 67. minucie meczu prowadzenie Nigeryjczykom zapewnił kapitan - William Troost-Ekong, na co dzień obrońca greckiego PAOK-u.

Wynik na pięć minut przed końcem podwyższył Victor Osimhen, jednak jak się okazało chwilę później, akcja ta swój początek miała w polu karnym Nigerii, gdzie faulowany był jeden z zawodników rywali. Po krótkiej analizie VAR arbiter spotkania przyznał reprezentacji RPA rzut karny. W 90. minucie spotkania jedenastkę wykorzystał Teboho Mokoena, zapewniając swojej drużynie remis i dogrywkę.

Podopieczni Hugo Broosa wyeliminowali wcześniej Maroko oraz reprezentację Republikę Zielonego Przylądka. Wygrana z Nigerią mogła dać im pierwszy finał Pucharu Narodów Afryki od 1998 roku. Niestety dla nich, jedenastki w serii rzutów karnych zmarnowali Teboho Mokoena oraz Evidence Makgopa. Udział „Bafana Bafana” w tegorocznym turnieju zakończyło trafienie Kelechiego Iheanacho.

Reprezentacja Nigerii w wielkim finale zmierzy się ze zwycięzcą meczu Wybrzeża Kości Słoniowej z Demokratyczną Republiką Konga.

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Pierwsze trofeum od 89 lat. Zasłużony klub tworzy nową historię Pierwsze trofeum od 89 lat. Zasłużony klub tworzy nową historię Marco Reus prowadzi rozmowy z nowym klubem Marco Reus prowadzi rozmowy z nowym klubem Marek Papszun sensacyjnym kandydatem na selekcjonera reprezentacji. Przed nią dwa wielkie turnieje Marek Papszun sensacyjnym kandydatem na selekcjonera reprezentacji. Przed nią dwa wielkie turnieje OFICJALNIE: Wisła Kraków z licencją na grę w europejskich pucharach OFICJALNIE: Wisła Kraków z licencją na grę w europejskich pucharach OFICJALNIE: Lechia Gdańsk bez licencji na grę w Ekstraklasie OFICJALNIE: Lechia Gdańsk bez licencji na grę w Ekstraklasie Dawid Szwarga: Doszło do rozwodu, a nadal mieszkamy razem Dawid Szwarga: Doszło do rozwodu, a nadal mieszkamy razem Raków Częstochowa wybrał nowego trenera. „Jest już zgoda i porozumienie” Raków Częstochowa wybrał nowego trenera. „Jest już zgoda i porozumienie”